Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

TÜBİTAK Bilim Ödülü Başvuruları Başladı

TÜBİTAK Bilim Ödülü Başvuruları Başladı
       

Türkiye’nin en prestijli ödülleri için son başvuru tarihi, 15 Aralık 2014 olarak açıklandı. TÜBİTAK, kuruluş kanununda kendisine verilen “bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve bu amaçla ödüller vermek” görevi kapsamında, her yıl “Bilim”, “Özel” ve “Teşvik” olmak üzere üç tür ödül veriyor.

Bilim Ödülü, ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkılarda bulunmuş, hayattaki bilim insanlarına veriliyor.

Özel Ödül, “Bilim Ödülü” eşdeğeri olarak, yurtdışında yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve yine hayattaki bilim insanlarına verilirken; Teşvik Ödülü ise çalışmalarıyla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş, Türkiye’de ikamet eden bilim insanlarına veriliyor. Ayrıca, kadın başvuru sahiplerinin her doğumu için 40 yaş sınırına bir yıl ilave ediliyor.

Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerine kişisel olarak başvuruluyor. Teşvik Ödülü için her yıl başvuru yapılabilirken, Bilim Ödülü ve Özel Ödül’e yeniden başvuru yapabilmek için aradan en az bir yıl geçmesi gerekiyor. Aynı dönemde TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülü kategorilerinden yalnızca birine başvuru yapılabiliyor.

Başvuru Formları

 Esaslar

Duyurular

2014 Yılı Ödülleri:

TÜBİTAK Bilim Kurulu, 2014 yılında üç Bilim Ödülü, iki Özel Ödül ve 14 Teşvik Ödülü verilmesine, TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü’nün ise verilmemesine karar verdi. Bilim Ödülü için 50 bin TL, altın plaket ve ödül beratı veriliyor. Özel Ödül için 50 bin TL, altın plaket ve ödül beratı; Teşvik Ödülü için 20 bin TL; gümüş plaket ve ödül beratı veriliyor.

2014 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerini Kazanan Bilim İnsanları:

BİLİM ÖDÜLÜ

Mühendislik Bilimleri: Prof. Dr. Timur Doğu

Sağlık Bilimleri: Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur

Sosyal Bilimler: Prof. Dr. Zeynep Aycan

ÖZEL ÖDÜL

Temel Bilimler: Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu

Sağlık Bilimleri: Prof. Hayat Önyüksel

TEŞVİK ÖDÜLÜ

Temel Bilimler: Yrd. Doç. Dr. Bülend Ortaç; Doç. Dr. Emrah Özensoy;  Prof. Dr. Okan Zafer Yeşilel

Mühendislik Bilimleri: Prof. Dr. Özgür Barış Akan; Yrd. Doç. Dr. Özgür Ergül; Doç. Dr. Önder Özgener; Doç. Dr. Mustafa Şahmaran; Yrd. Doç. Dr. Tamer Uyar; Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan

Sağlık Bilimleri: Prof. Dr. Mehmet Cansev; Doç. Dr. Mehmet Kanbay; Prof. Dr. A. Mecit Kantarcı

Sosyal Bilimler: Doç. Dr. Fuat Balcı; Doç. Dr. Bahar Rumelili Sancak

       

Kolay Hobiler