Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

TÜBA’dan Öğretmenlere ‘Bilim’ Kursu

TÜBA’dan Öğretmenlere ‘Bilim’ Kursu
       

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA), temel bilimler öğretmenlerine yönelik ‘III. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu’, 22-26 Şubat tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenecek.

Akademiden yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜBA’nın Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı protokol çerçevesinde ve Bilim Eğitimi Programı kapsamında, temel bilimler öğretmenlerine düzenlenen kurs, sorgulamaya dayalı öğrenme ve temel bilim eğitiminin etkinleştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Gazi Üniversitesi’nde Nisan 2015’te birincisi, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde de Eylül 2015’te ikincisi düzenlenen eğitim programının üçüncüsü, 22-26 Şubat tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi’nde yapılacak.

Eğitim programına, 12 ilden MEB tarafından seçilen 125 öğretmen katılacak. Kursta, TÜBA Bilim Eğitimi Çalışma Grubu Üyeleri, TÜBA Üyeleri ve Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Programı (GEBİP) ödül sahiplerinin de yer aldığı, alanında uzman 46 akademisyen tarafından temel bilimler alanında uygulamalı eğitim verilecek.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETİM BECERELERİNİN GELİŞTİRİLMESİ HEDEFİMİZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, şunları söyledi:
“Bilim eğitiminin daha etkin ve cazip hale getirilmesi, diğer ülkeler gibi Türkiye için de önemli ve güncel bir konu. Bu konuda farkındalığı artırmak ve bilim eğitiminin gelişimine katkıda bulunmak, TÜBA’nın önemli amaçları arasında yer alıyor. TÜBA üyeleri ve üniversite öğretim üyeleri tarafından verilen uygulamalı bilim eğitimleri ile öğretmenlerimizin eğitim ve öğretim becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu öğretmenlerimizin görev çevrelerinde, bilim eğitimi konusunda rehberlik işlevi görmelerini de bekliyoruz. Öğretmen, eğitici ve eğitim yöneticilerinden gelen oldukça memnuniyet verici geri beslemeler ışığında programı geliştirerek sürdüreceğiz.”

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler