Akademik Personel | 16 Temmuz 2019, Salı

TOEFL Nedir? Nasıl Çalışmak Gerekir?

18 Temmuz 2017
TOEFL Nedir? Nasıl Çalışmak Gerekir?
       

TOEFL sınavına hazırlanıyorsanız bu yazıyı baştan sona dikkatlice okumalısınız!

TOEFL, lisans/lisanüstü akademik kariyerinizde yükselmek için veya profesyonel başarınıza katkısı olması adına İngilizce seviyenizi kanıtlayabileceğiniz bir sınavdır.

TOEFL’ı fethetmeyi sınav formatı ile paralel dört ana başlık altında incelemek gerekir: Reading, Listening, Writing ve Speaking.

Başlık detaylarına inmeden bütün bölümlerin eşit öneme sahip olduğunu ve bütün bölümlere aynı özende çalışılması gerektiğini belirtmek gerekir.

 

TOEFL – Reading

TOEFL Reading bölümü için 3 veya 4 parça verilir. Toplam süre 60 veya 80 dakikadır. Bu bölümlerden bir tanesi tamamen sınavı geliştirme amaçlı olup, puanlandırılmayacaktır. Ancak hangi bölüm olduğu size bildirilmez.

Okuma bölümündeki parçalarda her zaman belirli konular işlenir. Bu konular arkeoloji, sosyoloji, tarih ve benzeri konulardır. Geçmiş sınav parçaları üzerinden çalışarak veya İngilizce gazete/dergi takibi yaparak sınava hazırlık yapmanız tavsiye edilir. Bu noktada okuma yetinizin yanında okuma taktiklerini bilmeniz cevaplara hızlı ulaşıp sürenizi verimli kullanmanız açısından çok önemlidir.

Sınavdaki her bölüm için olduğu gibi bu bölümde de kelime bilgisi hayati önem taşır. TOEFL’da en sık kullanılan kelimelerin üzerinden geçmek faydalı olacaktır. Bu kelimelerin sözlük anlamlarını bilmek ve cümle içinde nasıl kullanıldıklarını görmek hayati önem taşır. TOEFL’da sık kullanılan kelimeler online olarak mevcuttur, bu kelimeleri bulabileceğiniz bir link örneği için tıklayın.

TOEFL – Listening

TOEFL’da Listening bölümü için 60 veya 90 dakika süre verilir. Reading bölümünde olduğu gibi, bu sürenin uzayabilmesinin sebebi, puanlamaya katılmayan ek bir bölümün size sunulma ihtimalidir. Aynı şekilde hangi bölümün puanlandırılmayacağı bildirilmez.

TOEFL’ın Listening bölümünde dinleme yetiniz değil TOEFL tarzında dinleme yetiniz ölçülür. Bu bakımdan gerçek sınav örnekleri üzerinden dinleme alıştırmaları yapmanız çok önemlidir..

Sınav anında kaçırdığınız herhangi bir soru/ kelime olması durumunda panik yapmadan bir sonraki soruya/kelimeye odaklanmanız gerekir. Aksi takdirde zincirleme halinde birçok soru kaçırabilirsiniz. Örnek bir TOEFL Listening bölümü için tıklayın.

 

TOEFL – Writing

TOEFL’da Writing bölümü için toplamda 50 dakika süre ayrılır. Bu süre içerisinde 2 adet konu üzerinde essay yazmanız beklenir. Biri 20 dakika, diğeri ise 30 dakikadır.

TOEFL’ın Writing bölümü kuralların öne en çok çıktığı bölümdür. Size iki farklı konu verilir ve iki konu hakkında da belirli bir kural setini izleyerek essay yazmanız beklenir. Hangi kurallara bağlı kalmanız gerektiğini ve hangi tarz kelimeler kullanmanız gerektiğini öğrenmek sizi daha yüksek puanlara taşıyacaktır. Konu hakkında mantıklı bir akış kurma, tutarlılık, kelimelerin doğru kullanımı ile birlikte akademik kelime kullanımı ve dil kurallarına uygunluk bu bölümde başarıyı getirecek unsurlardır.

Bu bölümü çalışmanın en etkili yolu; kendinize zaman sınırı koyarak geçmişte sorulan konular hakkında bol bol essay yazmanız olacaktır. Bu konular üzerinden essay yazdıktan sonra, essaylerinizi önce siz kontrol edip hatalarınızı inceleyebilirsiniz. Ardından essayinizi bu konuda tecrübeli bir hocaya kontrol ettirmeniz yanlışlarınızı ve doğru kullanımları görmek açısından fayda sağlayacaktır. Geçmişte sorulan soru örnekleri, ETS’nin resmi olarak kullandığı puanlandırma kriterlerini ve örnek essay’leri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

TOEFL – Speaking

TOEFL’da Speaking bölümü için ayrılan süre 20 dakikadır. Size cevaplamanız için 6 soru verilecektir.

Türkiye’de sınava giren öğrencilerin en çok zorlandıkları bölüm konuşma bölümüdür. Sınava hazırlık aşamasında en sona bırakılan ve en çalışılan bölüm konuşma bölümüdür. Bu sorunun nedenleri ise genelde çekingenlik ve korkudur. Bu iki konuşma düşmanından kurtulmak için yapılması gereken tek şey bol bol pratik yapmaktır.

Pratik için TOEFL Speaking sorularını kendi kendinize cevaplayabilir ve sesinizi kaydedip dinleyebilirsiniz. Bu hangi seviyede olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. Normalde kendinizi duyamadığınız için konuşma seviyenizi anlamak zordur.

TOEFL Speaking bölümüne hazırlanmanın en etkili yolu yabancı bir hocayla TOEFL soruları
üzerinden konuşarak pratik yapmak ve bol pratik yapmaktır. Bu yöntemle çekingenliğinizi ve korkularınızı yavaş yavaş bir kenara bırakabilirsiniz. Ders esnasında hocanız yanlışlarınızı anlık olarak düzeltebilir ve bunları not alabilirsiniz. Ayrıca yabancı hocaların aksanlarına alışabilirsiniz. Bu sınav esnasında sorulan soruları hızlı ve doğru anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz konum dolayısıyla yabancı hocalara ulaşmak zor olabilir. Bu noktada piyasadaki en yararlı bulunan İngilizce öğrenme yöntemlerden biri olan Cambly uygulaması size yardımcı olacaktır. İnternet üzerinden yabancı hocalara görüntülü bağlanabilir ve TOEFL konuları üzerinden pratik yapabilirsiniz. Bütün hocaların ana dili İngilizce olduğu için size hem telaffuz hem de doğru kullanım konusunda yardımcı olacaklardır. Ayrıca bu platformda TOEFL, IELTS sınavlarında görev almış hocalara ulaşabilirsiniz. Böylece sınava yönelik ek ipuçları edinebilirsiniz.

Okuyucularımız akademikpersonel koduyla Cambly’ye üye oldukları takdirde 15 dakika ücretsiz deneme dersi kazanacaklar. Bu dersi TOEFL için etkili bir konuşma pratiği yapmak için değerlendirebilirsiniz.

 

       

BENZER HABERLER