GündemManşet Haber

TOBB Diyarbakır’da Fakülte Açıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (ETÜ) Diyarbakır’daki tarihi bir mekanda açacağı fakülteye Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) onay vermesi durumunda önümüzdeki yıl hizmete girmesinin planlandığı bildirildi.

Sur ilçesinde daha önce Tıp Fakültesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi mekanın Diyarbakır Valiliği’nce fakülteye dönüştürülmesi için TOBB ETÜ’ye tahsisi yapıldı. Bir iş adamının yaptığı 3 milyon liralık harcamanın ardından metruk haldeki tarihi bina, restore edilerek, eğitime hazır hale getirildi.

İlk etapta 300 öğrenci, daha sonra 1000 öğrencinin eğitim göreceği fakülte için YÖK’ten onay bekleniyor. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, valiliğin desteğiyle Milli Emlak Müdürlüğü’ne kayıtlı ve tescilli bulunan Sur ilçesindeki tarihi binanın Maliye Bakanlığı’nın onayı ile uzun süreli olarak TOBB ETÜ’ye kiralandığını hatırlattı.

Kiralanan binanın restorasyonu için hazırlanan projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçmesinin ardından iş adamı tarafından onarıldığını kaydeden Bal, yapının fakülte binası olarak eğitime hazır hale getirildiğini söyledi.

Fakültenin açılması için YÖK’ten onay beklendiğini söyleyen Bal, ilk etapta fakülte bünyesinde 2 bölüm açılacağını, bunların Ticari Bilimler ile Sağlık Bilimleri Bölümleri olacağını bildirdi.

Bal, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Öğrenci sıkıntısı yaşanmayacaktır. Çünkü Diyarbakır’ın böyle bir fakülteye ihtiyacı var. Önümüzdeki 2015-2016 döneminde açılmasını arzuluyoruz. Binada herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Sadece demirbaş malzemeler alınacak. İlk etapta 300 öğrenci alınacak, daha sonra bin öğrenciye çıkarılması hedefleniyor.”

TOBB, imam hatip lisesi de yapıyor

Bal, TOBB’nun “81 ilde 81 okul projesi”nin olduğunu, bu proje kapsamında Bağlar ilçesinde İmam Hatip Lisesi yaptırıldığını söyledi.

Lisenin 24 derslikli olacağını belirten Bal, “Lisenin yapımı tamamlandı. Önümüzdeki eğitim döneminde hizmete girecek. Lise 400 milyon 826 bin liraya mal olacak” dedi.
Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu