Akan HaberKültür-Sanat

Tiyatrocular Susmayacağız !

Alternatif bir 27 Mart bildirisi kaleme alan Devlet Tiyatrosu eski genel müdürlerinden Yücel Erten, sanatçıların ‘kaygı ve isyan duygusu içinde’ olduklarına dikkat çekiyor.

Devlet Tiyatrosu eski genel müdürlerinden yönetmen Yücel Erten, alternatif bir 27 Mart bildirisi kaleme aldı. Aralarında Sanatçılar Girişimi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, UPSD Türkiye , Amatör Tiyatro Çevresi, Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Türkiye Barolar Birliği, PEN Türkiye’nin de olduğu birçok kurumun da imzaladığı bildiri, sanatçıların ‘kaygı ve isyan duygusu içinde’ olduklarına dikkat çekiyor.

“İktidar ülkemizde sanata topyekûn savaş açmış görünüyor. Dans belden aşağı, heykel ucube, resim müstehcen, edebiyat sakıncalı, opera lüks, orkestra zulüm, sinema ayıp, tiyatro tehlikeli, kitaplar bomba sayılıyor. Kültürel ve tarihi dokular, saygısız bir talan furyasıyla karşı karşıya. Sansür gündelik olay halini aldı. Özel tiyatrolar, koşullu sadakaya bağlandı. Destek fonuna çağ gerisi bir ‘ahlaki ve milli değerler’ kapanı kuruldu. Adına TÜSAK denilen bir fetva ile cumhuriyetin gözbebeği sanat kurumları için idam fermanı düzenlendi. Dozerler, TOMA’lar, gaz fişekleri, akrepler ve çıyanlar, özgür düşüncenin, bilimin ve sanatın kapısında nümayiş halinde” denilen bildiride “Sanat kurumlarımızın yok edilmesi girişimine sonuna kadar karşı çıkacağız! Susmayacağız, çünkü sanatçı son sözü karanlığa bırakmaz!” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Radikal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu