Akan HaberGündem

THK Hava Ulaştırma Fakültesi Açıldı

İzmir’de THK Üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesinin açılışı büyük bir katılımla gerçekleşti.

Türkiye’ye Afrika’dan gelen ve THK Üniversitesi Elektrik, Elektronik Mühendisliği bölümünde okuyan Amir’in zeybek gösterisinin de yer aldığı programda katılımcılar, gösteri sonunda aslen Çorum Sungurlu’da olduğunu söyleyen Amir’in “Harbi Çorumluyum, çakma değilim” sözleri ile kahkahaya boğuldu. TRT Türk Halk Müziği sanatçılarının birbirinden güzel türküleri ile devam eden programa O Ses Türkiye’nin birincisiHasan Doğru’nun da türkülere eşlik etmesi programa renk kattı.

Törende açılış konuşmasını THK İzmir Hava Ulaştırma Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İrfan Akkoç, yaptı. Akkoç, THK Üniversitesinin kuruluşundan bu yana emeği geçenlere teşekkür etti. Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, THK Üniversitesinin son derece önemli olan alanlarının Selçuk’ta yer almasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kaymakam Boyacı, bu alanlarda eğitim gören tüm öğrencilere başarılardiledi.

THK Kurucu Rektörü Prof. Ünsal Ban, yaptığı konuşmasında THK Üniversitesi olarak 3 Mart 2011 tarihindeçıkılan eğitim yolculuğunda artık kuruluş aşamasını geride bırakarak gelişme dönemine girdiklerini söyledi. Uluslararası işbirliğine önem vererek akademik alanda hızla ilerlemeye devam ettiklerini ifade eden Ünsal Bal, “THK Üniversitesi olarak gerek Türkiye’nin en nitelikli öğrencilerine sahip olduğumuzu biliyor ve bu yarışın içinde öğrencilerimizle birlikte olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Türkiye’deki havacılık sektöründe gelinen noktadan bahseden Bal, dünyada başka hiç bir sektörde bu büyüme hızının yakalanamadığını söyledi. Yolcu sayılarında artış olduğunu rakamlarla örnekleyen Bal, son dönemlerde uluslararası hava taşımacılık birliği ve devlet hava sektörlerindeki verilerine göre bu rakamın daha da yükseldiğini söyledi. Bal, “Gelecek; havacılık ve uzay sektöründedir. Bizim de hedefimiz bu yönde ilerlemektedir” diyerek ilk kuruluşundan bugüne kadar Üniversitenin her alanında gerekli desteği sağlayan Binali Yıldırm’a ve tüm destekçilere teşekkür etti.

THK Üniversitesi olarak çok önemli bir günü İzmir’de yaşadıklarını ve burada bir hayalleri olduğunu ifade eden THK Genel Başkanı ve Mütevelli Heyet Başkanı Osman Yıldırım, “Burada kullanılan uçakları kendimiz yapalım dedik. THK bu konuda çok büyük adım attı ve bugün uçakları yapan, uçakların bakımını sağlayan gençleri bizim üniversitemiz yetiştiriyor. Bu uçakları kullanan pilotları da üniversitemizde yetiştirmeyi hedefliyoruz. Hayalimizi gerçekleştirmek için yola çıktığımızda Binali Yıldırm’ı ziyaret ettik, bu projeden bahsettim ve bu konuda bize destek olmak istediğimi söyledim. Kendisi de bu desteği kabul etti ve Üniversitemizin kurucu üyesi oldu. Ben bu konuda Sayın Yıldırm’a bu hayalimizin gerçekleştirmesinde bize sağladığı destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ise Uçak Mühendisi olduğunu, programa katılmasının da bu yüzden olduğunu söyleyerek, 1969 yılında eğitimine başladığı uçak bölümünde 1979 yılında ilk uçuşunu yaptığını, dolayısıyla Türkiye’nin geldiği bu noktanın görülmesi gerektiğini söyledi. Tekelioğlu, “Türkiyebugün çok önemli yerlere geldi. Bu alanın gelişmesi tabi ki çok önemli süreçten geçti” diyerek, bu gelişimde büyük emeği olan Yıldırım’a teşekkür etti.

Hava Ulaştırma Fakültesinin ülkeye ve İzmir’e hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasına bu fakültenin Selçuk’ta kurulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek devam eden İzmir Valisi Mustafa Toprak, eğitim ve öğretimin önemine vurgu yaptı. Üniversitelerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine işler düştüğünü hatırlatan Vali Toprak, son yıllarda yapılan yatırımlar ve sağlanan desteklerle havacılık alanında büyük yol katledildiğini söyledi. Toprak, “Bu başarının arkasındaki irade olan Sayın Bakanımız Binali Yıldrım’ın da burada bulunuyor olması bizlere ayrı bir mutluluk vermiştir. Bu konuda Sayın Bakanımıza ve hükümetimize, fakültenin açılmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Binali Yıldırım, Selçuk ilçesine kazandırılan bu önemli hizmetin açılışını yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çünkü havacılık bizim için önemli. 11 yıllık görevim içinde hangi alanda birincisırada iş yaptınız derseniz havacılık gelir. Hava alanında uçuş yapmak çok önemli. İyi iş yaparsanız insanlar mutlu olur. Havacılık o kadar büyüdü ki, bu büyüme ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağladı. 16 milyon vatandaşımız ilk kez uçakla tanıştı. Şimdi artık bebekler bile uçakla seyahat eder hale geldi” dedi.

Son 11 yılda Türkiye’nin çok büyük adımlar attığını söyleyen Yıldırm, “Teknolojiyi kullanan ve onu da herkese kullandıran bir ülke olma yolunda ülkemiz kararlılıkla ilerliyor. Şimdi artık yabancı pilotlar alıyoruz. ABD’de bu yıl havacılık yüzde bir küçüldü. Avrupa’da yüzde yarım büyüdü. Türkiye’deki büyüme yüzde 15’dr. Dünya değişiyor. Artık zenginlik noktaları Dünyanın doğusundan batısına doğru hareket ediyor. Bu olurken de Türkiye havacılığın merkezi haline geldi. Toplam yolcu sayımız 150 milyonun üzerine çıktı. Bu gelişme insan kaynak ve kapasitesini gelişmesini de beraberinde getirdi. Artık insan kaynak hizmetleri artması lazım. Bunun için de THK Üniversitesi devreye girdi. Havacılığımızın bugünlere gelmesinde şüphesiz çok değerli insanların katkısı vardır. Onların hatırlarını yaşatmak ve havacılığı her anlamda geliştirmek,milli uçağımızı yapmak suretiyle, uydumuzu yapıp fırlatmak kapasitemizi, kabiliyetimizi oluşturmak suretiyleTürkiye eğer bunları başarırsa tam anlamıyla işte o zaman süper ligdeki yerini alır” dedi.

“İzmir Türkiye’nin ilklerin şehri” diyen Yıldırm, “İzmir, İstiklal mücadelemizin tamamlayıp Fuarcılığın merkezidir, İzmir şimdi artık havacılığın merkezi oluyor. Ülkede 4 tane havaalanı olan bir tane il var mı? İzmir’in 4 tane havaalanı var, 5. si de yolda. Bir ay sonra 210 bin metre karelik yeni bir terminali de hizmete açacağız. İzmir’de başarırsak, Türkiye’de başarırız. Serbest bölgede havacılığın kümelenmesi, Selçuk’ta Hava Ulaştırma fakültesinin faaliyetlerinin geliştirilmesi, Adnan menderes, Selçuk -Efes Havaalanı ve toplam 5 Hava Limanıyla İzmir Havacılıkta uçmaya hazır hale geliyor. İzmir’in tarihiyle, doğasıyla, meyvesiyle bütün güzellikleriyle bilinen Selçuk’a kazandırılan bu tesisin ülkemize ve Türk sivil havacılığına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından THK Hava Ulaştırma Fakültesinin açılış kurdelesi tüm protokol üyeleri tarafından kesildi. Daha sonra tüm protokol Selçuk Efes Havaalanında yaptırılan hangar’ın açılışını gerçekleştirdi.

Kaynak: Memurlar.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu