Akademik Personel | 18 Haziran 2018, Pazartesi

TEV’den 2 Milyon Liralık Burs Desteği

TEV’den 2 Milyon Liralık Burs Desteği
       

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2014-2015 eğitim-öğretim yılında üniversite sınavlarında üstün başarı göstererek dereceye giren 42 öğrenciye aylık 1000 TL burs desteği verdi. Böylece geçmiş yıllarda Üstün Başarı Bursu’nu alan 165 öğrenci ile birlikte bu eğitim dönemi için gençlere toplam 2 milyon TL burs ödemesi yapılacak.

Türk Eğitim Vakfı ( TEV) Üstün Başarı Bursu’ndan 2014- 2015 eğitim-öğretim yılında 42 öğrenci daha faydalandı. Lisans Yerleştirme Sınavları’nda puan türlerinde dereceye girerek hukuk, idari bilimler, mühendislik, mimarlık, sağlık bilimleri, sosyal bilimler ve temel bilimler alanlarında eğitim görenler ile hazırlık sınıfında okuyan 42 öğrenci bu eğitim döneminde 9 ay boyunca aylık 1000 TL burs alacak. Öğrenciler sınav puanları, mülakat gibi değerlendirmelerden geçerek burs almaya hak kazandılar. Geçtiğimiz yıllarda da Üstün Başarı Bursu’ndan yararlanarak eğitimlerine devam eden 165 öğrenci ile birlikte toplam 207 öğrenciye 2014- 2015 akademik döneminde 2 milyon TL burs desteği sağlanmış oldu.
Bursiyerlerin tanıtım toplantısında konuşan TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, 1967 yılından bu yana gençleri yetiştirmek için çalıştıklarını anlatarak şöyle dedi:
“1967’den bu yana gençleri yetiştirmek için burs istemi kuruldu. Türkiye içinde yapılan bu çalışmalar daha büyütülerek Avrupa, Amerika’daki ülkelerin desteği ile uluslararası hale geldi. Kız öğrenciler için de projeler geliştirerek yelpaze genişletildi. Türkiye’nin gelişmesi ve gençlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yurtdışında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye ile büyüyen, öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veren, en geniş teşkilatı olan kuruluşuz. Bu toplantıları her yıl yapıyoruz ancak her yıl bunlar bize haz veriyor. Bu imkânlar devam etsin. Sizden sonra gelecekler için de bu bursların devam etmesini sağlayın.”

217 bin öğrenci burstan yararlandı

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zuhal Dönmezer Çakıroğlu ise yaptığı konuşmada gençlerin kendileri için çok önemli olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
“TEV bugüne kadar Atatürk ilkelerine bağlı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan yurtiçinde 217 binden fazla, yurtdışında ise 1590 gencimize yüksek lisans ve doktora eğitimi için burs verdi. Ayrıca ülkemizin ihtiyaç duyulan çeşitli yerlerinde eğitim tesisleri yaptırarak Türk eğitiminin hizmetine sundu. Sadece 2014-2015 eğitim yılında yurtiçinde 7 bin 500, yurtdışında ise 155 gencimize yüksek lisans bursu veriyoruz. 40. kuruluş yılı nedeniyle 2007 yılından bu yana ayrıca Üstün Başarı Bursu veriyoruz. Bugüne kadar 379 genç vakfımızdan Üstün Başarı Bursu aldı.  Bunların 165’inin bursları devam ediyor. 2014- 2015 eğitim öğretim yılında ise 42 öğrenci daha bu bursu almaya hak kazandı.”

Mühendislik okuyanlar daha fazla

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise burslarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Üstün Başarı Bursu TEV için çok önemli. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında üniversite sınavında  ilk 5 bine giren öğrenciler belirlendi. Ardından bu adayların kişilik envanterleri çıkarıldı ve kompozisyon yarışmaları yapıldı. Puanlama sonucunda 168 öğrenci mülakata davet edildi ve 42 öğrenci Üstün Başarı Bursu’nu almaya hak kazandı. Bu yıl 42 öğrencinin yüzde 40’ı mühendislik alanında eğitim görüyor. Ancak sosyal bilimler, tıp, hukuk gibi alanlarda okuyanlar da bulunuyor. Üniversitelere göre en çok burs alan öğrenciler ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ ve Koç Üniversitesi’nde eğitim alıyor. Bunları Hacettepe ve İstanbul Üniversitesi izliyor. Siz gençler hayallerinizi gerçeğe taşıyacağınız yolun başındasınız. Sizler geleceğin öncüleri olacaksınız. Türkiye sizinle ilerleyecek.”

TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal de vakfın öğrencilere her alanda destek verdiğini anlatarak Soma’da yaşanan facianın ardından öğrenciler için 2 milyon liralık burs topladıklarını söyledi. Bunların bağışçılar, üyeler ve öğrenciler sayesinde olduğunu dile getiren Güsel Bilal, “Dünyada en fazla burs veren kurumuz” diye konuştu.
Burs almaya hak kazanan öğrenciler de çok mutlu olduklarını anlatarak, “21.yüzyılda genç olmak zorlaştı. Bizler burada aydınlık Türkiye için aynı amacı taşıyoruz” mesajını verdi.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER