Akademik Personel | 27 Ocak 2021, Çarşamba

TEV Yurtdışı Yüksek Lisans Burs Başvuruları Başladı

TEV Yurtdışı Yüksek Lisans Burs Başvuruları Başladı
       

Vakfımız, ülkemizin yetişmiş insan gücü kaynağını zenginleştirmek için lider özelliklerine sahip üst düzey yönetici ve mesleğinde uzman kişilerin yetişmesi için 1969 yılından beri yurt dışında burslar verir.

Burs Kapsamlarımız

1-Yüksek Lisans (Master’s Degree) bursları, 2016-2017 Başvuruları Başlamıştır. (Detaylı bilgi için tıklayınız)

2-TEV-SINGA Singapur’da Karşılıksız Doktora bursları, 2016-2017 Başvuruları Başlamıştır. (Detaylı bilgi için tıklayınız)

3-Tıp Alanında, üst ihtisas ve araştırma çalışmaları bursları, 2016-2017 Başvuruları Başlamıştır. (Detaylı bilgi için tıklayınız)

Tüm Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

 

Devam Eden Burs Programlarımız;

 • TEV, ABD ve Batı Avrupa bursları
 • TEV-DAAD Almanya bursları
 • TEV-Fransa Büyükelçiliği Fransa bursları
 • TEV-Garring Vakfı Danimarka bursları
 • TEV-IE Business School İspanya bursları
 • TEV-Japonya bursları
 • TEV-Dr. Orhan Birman tıp bursları
 • TEV-SINGA, Singapur’da Karşılıksız Doktora bursları

Kurumsal Burs Fonlarımız;

 • TEV-FIAT İtalya bursları,
 • TEV-TÜSİAD ABD ve Batı Avrupa bursları

TEV “Yurt Dışı Burs Yönetmeliği” uyarınca, her yıl Ağustos-Eylül aylarında bütçe imkanlarını ve üstün nitelikli insan gücü gereksinimini göz önünde tutarak burs verilecek alanları ve burs sayısını belirler. İşbirliği yaptığımız kurumlarla burs verilecek alanlar ve burs kontenjanları ayrıca belirlenir.

Türk Eğitim Vakfı 2016-2017 Yurt Dışı Yüksek Lisans (Master’s Degree) Burs Başvuruları Başlamıştır

 

Adayların, dosyalarını belirtilen tarihe kadar eksiksiz hazırlayıp TEV’e iletmesi zorunludur.  

Her madde için TEV’e son dosya verme tarihi her maddenin sonunda verilmiştir.

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

DOĞRU ve EKSİKSİZ MÜRACAAT İÇİN;

 • Öncelikle ilan metninin sonuna kadar dikkatlice okunması,
 • Hangi madde için müracaat edilecekse o maddenin devamında ve ekinde bulunan belgelerin her birinin çıktısının alınması ve dikkatlice sonuna kadar okunması,
 • Müşterek burs verdiğimiz kurumların formlarının da eksiksiz doldurulması,
 • Yalnızca açıklama yazımızda belirtilen belgelerin dosyalanması ve hazırlanması,
 • Başvuru ve dosya teslim tarihlerine dikkat edilmesi,
 • Belirtilen şartlar kesindir bu nedenle şartlara uygun olmayanların adaylıkları kabul edilmez.
 • Belgeler sıralı şekilde telli plastik dosyaya düzenli delinip takılmalıdır. Ayrıca plastik folyolara koymamaya dikkat ediniz.

A.B.D. ve Batı Avrupa Ülkelerinde;

Bilgisayar, Sistem, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik ve İletişim Mühendisliği, Moleküller Biyoloji, Genetik ve Kök Hücre(Bu alanlarında öğrenim görenler) İşletme Yönetimi (MBA) (Mezun ve en az 2 yıl iş tecrübeliler),Eğitim Bilimleri, Hukuk, Mimarlık, (Bu alanlarda öğrenim görenler), Sürdürebilirlik, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Çevre Yönetimi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları (Elektrik, Endüstri, Makine, Kimya ve Fizik Mühendisliği öğrenimi görenler), Tarımsal ve Kırsal Kalkınma (Ziraat, işletme, Ekonomi öğrenimi görenler) Bitkisel Biyoçeşitlilik – Ekosistem Korunması (Biyoloji, Ziraat ve Orman Mühendisliği ile ilgili alanlarda öğrenim görenler), (TEV’e son dosya teslim tarihi 31 Ocak 2016 – Dosyasını elden verecek adaylar en geç 29 Ocak 2016 tarihine kadar TEV’e elden verebilirler.)

İtalya’da;

TEV-FIAT Burs Fonundan, Makine, Endüstri, Elektrik, Elektronik, Uçak ve İşletme Mühendisliği alanında öğrenim görenler,(27 yaşından büyük olmayanlar aday olabilir.) (TEV’e son dosya teslim tarihi 26 Şubat 2016)

Detaylı Burs Açıklama Yazısı (ABD,Batı Avrupa Ülkeleri ve İtalya)

ABD – Batı Avrupa Ülkeleri Üniversite Listeleri

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

 

TEV-DAAD Almanya Bursu

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), 2016–2017 öğretim yılında; maddi olanakları sınırlı, başarılı gençlere Almanya’da; Mühendislik Bilimi (Tüm Mühendislikler), Bilgisayar Bilimi ve Matematik, Doğa Bilimi, Ziraat ve Orman, Çevre Bilimi, Bölgesel Planlama, Sanat ve Tasarım (Mimarlık), Tıp, Halk Sağlığı, Tıbbi Mühendislik, Ekonomi ve İşletme, Sosyal ve Kültürel Çalışmalar, Eğitim Bilimleri, Alman Dili ve Edebiyatı, İngiliz ve Amerikan Dili Edebiyatı, Psikoloji, İşbirliğini Geliştirme, Avrupa Birliği Çalışmaları, (Programların dili İngilizce veya Almancadır. Bazıları iki dilde birden olabilmektedir.) Avrupa veya Uluslararası Hukuk (Hukuk öğrenimi görenler) ile yukarıda belirtilen dallarda öğrenim görenlere master öğrenimi için müşterek burs verilecektir. (Almanya’daki üniversitelere ve dalınıza uygun alanlara https://www.daad.de/deutschland/de/ adresinden ulaşabilirsiniz. TEV-DAAD okul ücretlerini karşılamamaktadır. Adaylar okul ücreti istemeyen ve Master’s Degree derecesi veren okulları seçebilirler).Ayrıca DAAD ve Almanya’daki eğitimle ile ilgili bilgilerehttp://www.daad.de/deutschland/studienangebote/studiengang/de/ adresinden ulaşılabilir.

Detaylı Burs Açıklama Yazısı

DAAD Recommendation

Fellowship for Turkish Engineers

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

 

TEV-Fransa Hükümeti Bursu;

Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği Fransa’da Mastır öğrenimi için 2004 yılından beri her yıl Mastır 2 eğitimine başvuracak öğrencilere yönelik ortaklaşa yaşam gideri bursu vermektedir. Egitim dili İngilizce olan programlar da burs kapsamındadır. Burs başvurusunda her hangi bir alan sınırlaması yoktur. Paris dışındaki üniversitelerin seçilmesi tavsiye edilir.

Master eğitimi bursunun süresi on aydır ve bu süre yenilenemez. Bununla birlikte burs pedagojik nedenlerden (staj, tez, …) dolayı uzatılabilir.

Programın eğitim diline göre istenen dil seviyesi: Fransızca için B2 veya İngilizce için B2 seviyesidir.

Üniversitelerin ve Grandes Ecoles’lerin sunduğu yüksek lisans (Master’s Degree) programlarının listesinewww.turquie.campusfrance.org sitesinden ulaşabilirsiniz. Sitede İngilizce verilen eğitimler için ayrıca bir başlık bulabilirsiniz.

Detaylı Burs Açıklama Yazısı

TEV – Fransa Büyükelçiliği Müracaat Formu

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

 

TEV-Garring Vakfı Danimarka Bursu;

Türk Eğitim Vakfı, Garring Vakfı Fonundan 2016–2017 öğretim yılında; maddi olanakları sınırlı, başarılı gençlere Danimarka’da, İngilizce eğitim veren Danimarka Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri, Elektrik, Elektronik Haberleşme, Deniz ve Kıyı, Petrol, Rüzgar Enerjisi ve İnşaat Mühendisliği, Teknik Biyokimya ve Bioteknoloji dallarında ve ilgili alanlarda öğrenim görenlere yüksek lisans (Master’s Degree) öğrenimi için burs verecektir. (Teknik Biyokimya alanına özel ve karşılıksız bir burs sağlanacağı için adayın bu yazıyı okur okumaz acilen bizimle temasa geçmesi gereklidir [email protected] DTU’ya başvurular Ocak ayı ortasında bitmektedir aday aynı zamanda DTU’da ilgili bölümle de acele temasa geçmelidir.)

Detaylı Burs Açıklama Yazısı

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

 

TEV-IE Business School Madrid İspanya Bursu:

TEV ile IE Business School;İşletme, Finans, Uluslararası Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Pazar Araştırması ve Tüketici Davranışları, Kurumsal İletişim, Görsel ve Dijital Medya alanlarında (www.ie.edu)yüksek lisans öğrenimi için burs verecektir. TEV’e son dosya teslim tarihi 31 Mart 2016

Detaylı Burs Açıklama Yazısı

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

 

TEV – Japonya Bursu;

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Uluslararası Japon Üniversitesi (IUJ) 2016-2017 Öğretim yılı için aşağıda belirtilen koşullarda TEV yoluyla başvuracak adaylara IUJ’de Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Yönetim (MBA)(İlgili dallar ve detaylı bilgiler aşağıdadır.) alanlarında bu üniversitede okuyanlara sağlanan çeşitli burslardan yüksek lisans öğrenimi boyunca yararlanmaları için destek verilecektir. TEV’e verilecek belgelerin son teslim tarihi29 Şubat 2016.

Detaylı Burs Açıklama Yazısı

YURT DIŞI BURSLARI MÜRACAAT FORMU

 

TÜM ÜLKELER İÇİN ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

a)   T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak. (1984 doğumlular başvurabilirler.)

b)  Türkiye sınırları içinde eğitim veren Fakülte veya Yüksekokulların son sınıflarında yukarıda belirtilen dallarda öğrenim görmek veya mezun olmak. (İşletme Yönetimi için mezun ve en az 2 yıl iş tecrübesi olanlar)

c)   Yükseköğrenim süresince alınan genel not ortalaması 4’lük sistemde değerlendiriliyorsa en az 3, 100’lük sistemde değerlendiriliyorsa
en az 75 olması, (Sadece Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görenler veya mezun olanlar başvuru yapabilir)

d)   Master programının gerektirdiği yabancı dili öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmek.

e)   Bu öğrenimi ailenin gelir ve imkanları ile yapamayacak durumda olmak.

 

BAŞVURU: Adaylar bir madde için müracaat edebilirler. Yukarıdaki ön koşulları taşıyanlar, başvuru formlarını ve tamamlayıcı bilgileri  ilanımızın ilgili maddelerin ekindeki dosyalardan alabilirler. Belgeleri TEV’den temin etmek isteyenler, ilgili tarihe kadar alabilirler.

DOSYA TESLİM: Adayların, yukarıdaki maddeler için ayrı konuları içeren tamamlayıcı bilgiler metninde belirtilen belgeleri ve başvuru formlarını eksiksiz hazırlayarak dosyalarını en geç ilgili maddede belirtilen tarihe kadar TEV’e ulaştırmaları gereklidir. İstenilen niteliklere uygun olmayanlar ile belgeler eksik olanların müracaatları kabul edilmez.

ÖNEMLİ NOT: Üniversite ya da yüksek lisans öğrenimini kendi veya herhangi bir kuruluş hesabına yurt dışında yapanlarla, yurt dışında yüksek lisans öğrenimlerine başlayanların müracaatları kabul edilmez.

 

BAŞVURU VE DOSYA TESLİM ADRESİ:

Türk Eğitim Vakfı /Eğitim Müdürlüğü,

Büyükdere Cad. TEV Kocabaş İşhanı No:111 Kat:8

34349/Gayrettepe/İSTANBUL

Fax: 0212–272 62 17

E-mail: [email protected]

 

blank

YURT DIŞI BURS BAŞVURU VE SEÇİM AŞAMASI

Türk Eğitim Vakfı‘nın yurt dışı Yüksek Lisans (Master’s Degree) burslarının ilanı her yıl Ekim ayında büyük tirajlı gazetelerde Türkiye genelinde ikişer gün, Ekim ve Kasım ayı içinde de web sitemizde yayınlanır. Ayrıca, ilgili fakültelere duyuru şeklinde posta e-mail gönderilir. Belirtilen şartlara uygun adaylar müracaat süresi içerisinde TEV’e başvururlar. Burslarımız ilan edildikten sonra burs verilecek üniversitelerin güncel listesi TEV’den ve müşterek burs verilen kurumlardan temin edilebilir.  Adaylar müracaat süresi içinde kabullerini TEV’ e vermesi gerekmez. Ancak adayların Kasım ayından itibaren yurtdışındaki üniversitelerle temasa geçmeleri ve açıklama yazılarımızda verilen süre içinde kabullerini alıp TEV’e vermek zorundadır.

Adaylar, yükseköğrenim süresince aldıkları genel not ortalamaları, yabancı dil seviyeleri ile mesleki bilgilerini ölçen sınav sonuçları (GMAT, GRE, TOEFL, IELTS gibi), mülakat sonuçları (Mülakat komisyonu adayların çoğunlukta bulunduğu alanlara mensup öğretim üyelerinden ve müşterek çalıştığımız kurumların temsilcilerinden oluşur) ve ailelerinin mali durumu dikkate alınır.

Burs konularına göre detaylar her yıl ilan ekindeki açıklama yazılarımızda verilmektedir.

ADAYLARDA ARANILAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak.
 • Belirtilen dallarda öğretim yapan fakülte veya yüksekokullardan son sınıfında öğrenim görmeleri veya mezun olmaları, (İşletme Yönetimi (MBA) dalına yalnızca mezun adaylar başvurabilirler.)
 • Yükseköğrenim süresince 4 üzerinden en az 3, 100 üzerinden en az 75 genel not ortalamasına sahip olmak. (Burslarımıza Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görenler müracaat edebilirler.)
 • Öğrenim göreceği ülkenin dilini master öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmek. (Müracaattan sonra verilecek süre içinde dil sınav sonuçları TEV’e verilir.)

1) İngilizce öğrenim göreceklerden TOEFL (İstenilen puan en az 79-80) veya IELTS (İstenilen puan en az 6,5)   Ayrıca, İngilizce öğrenim yapacakların mesleki bilgilerinin yeterliliği, İşletme Yönetimi dalında GMAT, diğer alanlarda ise GRE testleri ile ölçülmektedir. Adayların bu testlerde ilk %50’ye girmeleri gerekmektedir. Batı Avrupa Ülkelerindeki bazı üniversiteler GRE skoru istemezler bu nedenle TEV’de gerekli görmez. Burs programlarımıza ait açıklama yazımızda bu konuda gerekli bilgiler verilmektedir.

2) Almanca, Fransızca, İtalyanca bilen adayların ise bu ülkelerdeki Üniversitelerde yüksek lisans öğrenimi yapabilecek seviyede dil hâkimiyetine sahip olduklarını belgelemeleri istenmektedir.

       

Kolay Hobiler