Akademik Personel | 02 Şubat 2021, Salı

Telefonunuz Çalınırsa Üzülmeyin

Telefonunuz Çalınırsa Üzülmeyin
       

Telefonlara “imha” butonu geliyor.

 

Eğer bu yasa teklifi yürürlüğe girerse artık çalınan telefonların içindeki bilgileri silmekle kalmayıp kullanıcılar telefonlarını tamamen kullanılamaz hale getirebilecek.

Akıllı  telefonlara uzun süredir hizmet veren Find my iPhone veya Google’ın Android Cihaz Yöneticisi uygulamaları ile kullanıcılar telefonlarını bir yerde unuttuklarında veya çaldırdıklarında telefon içeriğini silebiliyor ve böylece en azından verilerin çalınmasının önüne geçebiliyor.

Ancak ABD senatosuna sunulan Smartphone Theft Prevention Act isimiyle ABD’de sunulan bir yasa teklifi  akıllı  telefonların sadece yazılımsal olarak değil donanımsal olarak da yok edilmesi gerekliliğini savunuyor ve cihazın fiziksel  özelliklerinin  de yok edilebileceği dile getiriliyor. Yani yasa teklifine göre tüm telefonlarda telefon takip uygulamalarının kurulumu zorunlu tutulmasıyla birlikte telefon üreticilerinin ekleyeceği  yeni  bir  özellik ile uzaktan kullanıcılar tek tuşla telefonu kullanılamaz hale getirebilecek.

Hürriyet’in haberine göre, her ne kadar telefon hırsızlığı konusunda kayda değer bir adım gibi görünse de, diğer yandan tek tuşla kullanılamaz hale gelen telefon ciddi bir güvenlik riski de meydana getiriyor.  Özellikle NSA’nın küresel çapta pek çok yazılım ve donanım üreticisini takip ettiği şu günlerde telefonlara eklenecek böylesi bir  özellik  kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde tek tuşla bir bölgedeki telefonların kullanılamaz hale gelmesi söz konusu.

Diğer yandan cihaza eklenecek böylesi bir özellik elbette üreticiler için de kaygı verici; zira her telefona eklenecek bu özellik telefon başına maliyetin artması anlamına geliyor.

Elbette tüm bunlar yasa teklifinin tartışılıp hayata geçmesi halinde söz konusu olacak.

 

       

Kolay Hobiler