GündemSlayt Haber

“Teknoloji Transfer Ofisleri Ve Avrupa İşletmeler Ağı” Çalıştayı

Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Ticaret Odası (ATO), Adana Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (ÜSAM) ve Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (USİMP) işbirliğiyle düzenlenen “Teknoloji transfer ofislerinin uluslararasılaşmasında Avrupa işletmeler ağı çalıştayı” gerçekleştirildi.

 

ADASO Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (USİMP) Genel Sekreteri Prof.Dr. Fazilet Vardar Sukat, üniversite sanayi işbirliğinin arzulanan seviyeye ulaşmadığını, bugüne kadar iş yapmaktan çok konuşulduğunu söyledi. Sukat, kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliği ve eşgüdümün mutlaka geliştirilmesi gerektiği vurguladı. Avrupa Birliği İşletmeler Ağı tarafından imzalanan 1620 projeden sadece 65’inin Türkiye’ye ait olduğunu bildiren Sukat, yıllık 8 milyon avroluk bütçe desteğinden yararlanma oranının yüzde 37 olarak gerçekleştiğini belirtti. Sukat, “Ortada çok ciddi bir potansiyel ve imkan var. Bu imkanı bizler de iyi kullanmalıyız. Önümüzdeki dönemde yeni oluşumları ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz” dedi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, küresel rekabet ortamında bilgi üretme ve ticarileştirme becerisinin geliştirilmesi gerektiğini, bunun gerçekleşmesinde üniversite-sanayi işbirliğinin önemli katkı sağlayacağını söyledi. Kıvanç, “Adana Sanayi odası olarak, teknoloji üretiminde ve üretilen bilgilerin sanayiye transfer edilmesinde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz, bunun için çaba harcıyoruz” diye konuştu. Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halis Bayrak, Avrupa İşletmeler Ağı’nın Adana’daki temsilcileri olarak teknoloji transfer ofislerinin uluslararasılaşması, teknoloji ithali veya ihracı yönendeki her türlü çalışmaya katılmaya hazır olduklarını bildirdi. Bayrak, “Bilim dünyasının bilgisi ile iş dünyasının tecrübesini biraraya getirmeli, enerjimizi ülkemizin ekonomik büyümesi ve kalkınması yolunda en verimli şekilde kullanmalıyız” dedi.

Çalıştayda daha sonra, Sabancı Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Serdal Temel, İstanbul Sanayi Odası AB ve Dış Ekonomik İlişkiler Şube Müdürü Serap Işıklar, ODTÜ Teknokent yetkilisi Mustafa Kızıltaş, KOSGEB Kahramanmaraş Müdürü Sadık Gözek ve KOBİ Uzmanı Ümit Çakar tarafından Avrupa İşletmeler Ağı ve Teknoloji Transfer Ofisleri ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

Kaynak: İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu