GündemManşet Haber

TEF Mezunlarına Mühendislik Ünvanı İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı

Teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanlara mühendislik unvanı verilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu kararının yürütmesi durduruldu.

Danıştay Sekizinci Daire, TMMOB tarafından açılan davada ara karar vererek, Yükseköğretim Yürütme Kurulu`nun 24.07.2013 tarih ve 23 sayılı “Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi bünyesinde yer alan aynı isimli mühendislik programlarının birbiri ile eşdeğer olduğu ve teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanların ilgili dalın mühendisi unvanını kullanacakları” şeklindeki kararının yürütmesini durdurdu.

 

dan1

Kaynak: TMMOB

Bir üyemizden gelen mesajı da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Bildiğiniz üzere yakın zamanda teknik eğitim fakülteleri kapatılarak mühendis yetiştiren teknoloji fakültelerine dönüştürüldü. Ve bu fakültelerin ilk mezunlarını vermesine bir hafta kala TMMOB’un açtığı dava dolayısıyla Danıştay, bu fakültelerden mezun olanlara “Mühendis” ünvanı verilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Mağdur olan binlerce öğrenci ve aile var. Bu konuda sizin desteğinizi istiyoruz. Change.org da gerçekleştirilen imza kampanyamızı duyurmanızı diliyoruz. Aşağıya link olarak ekleyeceğim.  Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet bu ülke menfaatlerine olacaktır. Teşekkür ederim.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/teknolojifak%C3%BCltelerinem%C3%BChendislik%C3%BCnvan%C4%B1verilsin-dan%C4%B1%C5%9Ftay-teknoloji-fak%C3%BClteleri-mezunlar%C4%B1na-imza-yetkisini-geri-verin

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Ne kadar olumlu bir gelişme ,yeni mezun mühendis olarak. Yarı puanla üniversiye gelmiş “ANADOLU LİŞESİ ” çıkışlı adam TEF’e gelip ben MÜHENDİS olacam diye dolaşıyor. Yani biz gerizekalıyız ya o kadar kastık, burdan bu çıkıyor. Bu ünvanın içini boşaltmayın, bu kadar önemli bir mesleği aşağılamayın. Matematik bilmeyen adamlara doğalgaz tesisatı yaptırırsak ne olur? yada asansör? Hayatınız onlarda rahat edecek misiniz?

  1. Yeni mezun arkadaşım öncelikle teknik öğretmen yetiştirme amaçlı TEF’ler kapatıldı. Neye kastın o kadar bilemiyorum ancak müh fakültelerine verilen birçok dersin nasıl olduğunu sana anlatayım bakalım. Müh fakültelerinde hoca anlatır bol teorik öğrenci yazar teoriği deftere daha sonra öğrenci bu teorinin amacını uygulamasını bilmeden sınava girer. bu süreç devam eder dört yıl sonra ünlü bir teorisyen olarak mezun olursun değil mi. peki ala mat da gördüğün türev, integral gibi kavramların gerçek dünyadaki karşılığı nedir. Bu soruya cevap var mı arkadaşım. Bir makina tasarlayacaksın türev integral kullanacaksın ama neden kullandığını bilmeyeceksin. uygulama olmadan mühendis olunur mu be kardeşim. Hadi bunu bir kenara bırak baba parası ile özel üniversitelerdeki müh bölümlerine girenlere ne diyeceksin. Son olarak teknoloji fakülteleri ile müh fakültelerinin puanlarını bir karşılaştır bakalım hangisi daha yüksek görünce şaşıracaksın. Neyse sen kendini iiyi bir mühendis olmak için uygulama yapmak zorundasın. yoksa teori ile pratik dünya birleşmez sonra işsiz kalırsın karışmam.

  2. mühendislerin teknik liselerde öğretmenlik yapıyor olması tuaf olmuyor teflerin müh. olması tuaf geliyor… şu bir gerçekki uygulamalı eğitim gören tefler sizden daha önde bunu biliyor olmana rağmen bunları yazmışsın… ne olursa olsun tefler asıl haklarına kavuşacak….

 2. Kimdeden korkumuz yoktur çok şükür.Emek hırszlgna gelince
  de aferdersinde mtok la gelen adamin hangi emegi haksizlik aciklar msn. Hem dusuk lontrnjanla gelsin hemde unvani olsun.Ne gzel istanbul:)

 3. Bu kesinlikle saçmalığın danikasıdır. Mantıktan uzak ve bencilce verilmiş bir karardır. Teknoloji fakültelerinde verilen mühendislik eğitiminin mühendislik fakültesindeki eğitimden bir eksiği olmadığı gibi uygulama dersleri açısından fazlası bile vardır. Burada puanlardan bahseden olmuş. Teknoloji fakültesinde sadece mtok kontenjanı değil normal kontenjanda vardır ve burda çoğu yorum yazan kişinin okuduğu okuldan yüksek puanlarla alım yapmıştır. mtoklara gelecek olursak gördükleri 1 yıl bilimsel hazırlığ göz ardı dahi etsek yine günümüzdeki üniversitelerin mühendislik fakültelerinden daha yüksek puanla alanları vardır. sizinki okadar saçma bir mantığa dayanıyor ki sizin dediğinize göre ülkede 400 puan altında olan mühendislik fakülteleri falan kapansa bi sıkıntı olmaz nasılsa sizden az puan almışlar. Hala ben 400 aldım 200 puan alan mühendisle bir mi olacam diyenler var. evet hocam senden iyi bir mühendisse gerekirse senin yerine onu alacaklar. Aldığın puan senin mesleki başarını ölçecek bir ölçüt değildir. Bu açık açık korkaklıktır açık açık emek hırsızlığıdır.

 4. Tmmob kimseden korktugu falan yok sadece muhendislkk fakultelerinin hakkini ariyor o kadar.Ayfer hanim diyor ki teknoloji fakultelerinin basarisini engellemek icin ve burayi tercih edenlerin aslinda puani yetiyormusta uygulamali muhendisligin daha iyi olacagini dusundukleri icin tercih etmisler.Birincisi teknoloji fakulteleri acildiginda ve oaraya ilk giden ogrencilerin zamnaninda imza yetkusi havadaydi,belirsizdi.Yani oraya ilk gidenler muhendislik icin gitmediler. Bize haksizlik yapildigina inaniyorum.Ben 434 gibibi puanla girdigim bolume mtok kontenjanyla 200 puanla giren ogrenciyle mi esdeger lacagim yazik kocaman bir yazik

 5. Herkes her şey olmak istiyor. Ve her şey o kadar karışık ki bir de durmadan karıştırılıyor. Teknoloji fakültesine giden öğrenciler oradan mezun olunca mühendis olmayacaklarını biliyorlar ve ona göre tercih ediyorlar. Sonradan bu hakkı mugalata ile almaya çalışıyorlar. Bu olacak iş değildir. Türkiye’de maalesef hak etmediğini isteme alışkanlığı yaygın bir durumdur. YÖK’ün böyle bir karar vermesi de isabetli olmamıştır. Zaten öğrenciler teknoloji fakültelerine daha düşük puan ile girmişlerdir. Teknoloji Fakültesi zaten çok anlamlı bir ad değildir. Bu fakülteden mezun olanlar akademisyen olabilirler. fakat mühendis değiller. Bunu anlamaları lazım. Danıştay’ın kararı isabetlidir. Dilerim arkasından iptal kararı gelir. Saygılarımla..

 6. Piyasada deli gibi mühendis arıyolar sanki herkesi mühendis yapıyolar. Yakında asgari ücrete çalışında o zaman anlayın boşuna tartıştığınızı. Zaten yeni açılan okullar deli gibi mühendis mezun ediyo nerden iş bulacak bu adamlar diye kimse sormuyo. Burada sorun mühendislerin TEF lileri istememesi değil zaten piyasada iş yok varsada bedavaya çalıştırıyolar zam isteyincede çık git diyolar sorun iş bulamama sorunu.
  Yakında herkes mühendis olacak o zaman o tefliler de mühendislerle aynı şeyi söyleyecek.

 7. Merhabalar,
  Benimde bu yorum yapan arkadaşlara sormak istediklerim var sizce mühendislik 4 sene içinde almış olduğunuz eğitim ile mi olunur? Öylese bu özel üniversitelerde okuyan (Para ile) arkadaşlar gerçekten nitelikli mühendismidir ? öncelikle mühendis arkadaşlar bunu cevaplamalı sonrasında ise niye birbirimizle tartışmayı bırakıp kayda değer birşeyler yapmıyoruz, bu tartışmalar sadece vakit alan ve kimseye birşey kazandırmayan işlerdir. Bende bir teknik öğretmenin Elek.ve Hab.Öğr. (2009) Marmara , Master Mekatronik (2013) Marmara, Doktora Mekatronik Müh. (Devam) Yıldız Teknik Üni. Ales 96, üds 66 (yukarıda yazan arkadaşlara cevaben). Ayrıca Ünüvar Elektronik San. Ve Tic. A.Ş. AR-GE Müdürüyüm, Her türlü projeyi konuşmaya bir çay içmeye beklerim.

 8. Madem muhendis olmak istiyodun o zaman muhendislik fakultesine gitseydin.simdi bırak yok şu universitenin bu universitenin puani şurdaki muhendislik programi olan universiteden yuksek mevzusunu.herkes kendi işini yapsın mmo uzerine düşen gorevi yaptı.

 9. Merhabalar. Bir devlet üniversitesinde öğretim elemanı olarak çalışmaktayım. Bu yıl danışman olarak Mühendislik Tamamlama öğrencileri için görevlendirildim. Öğrenciler dönem başında almaları gereken dersler belirlendiğinde, “Biz bu dersleri gördük, niye tekrar aldırıyorsunuz?” diyerek döneme başladılar. Güz dönemi sonunda %80’i önceden gördüklerini söyledikleri bu derslerden kaldılar ve %60’ı kayıtlarını sildirdiler. Kimsenin tarafını tutmuyorum, sadece bir soru sormak istiyorum bu sonuçlar ışığında. Mühendislik Fakültelerinin niye tepki verdiğini, kıskandığını, çekememezlik yaptığını soruyorsunuz da Teknik Eğitim mezunu olan ve adını değiştirerek her türlü sorunun çözüleceğine inanan Teknoloji Fakültelerinin neden Mühendis ünvanının peşinde koştuğunu kendini neden bu kapsama sokmaya çalıştığını açıklayabilir misiniz? Yeni bir isim bulunsun. Teknisyen, Tekniker, Teknik Öğretmen isimlerinden bu kadar rahatsızsanız. Ayrıca hem eğitim hem mühendislik görerek siz daha üstün oluyorsanız niye daha aşağı olan mühendis sıfatını istiyorsunuz?

  1. Başlık yanlış yazılmış beyfendi. TEF değil TF. Burada durum mühendislik tamamlama programı ile ilgili değil. Teknoloji fakültesine mühendis olmak için gelmiş ve mühendislik eğitimi almış insanlara hakettikleri ünvanı vermemek buradaki durum. Hak edilmiş, LYS ile gelinmiş bölümler. Mühendislik fakülteleri tutarken memleket, uygulamalı eğitim, yeni bölümler dikkatlerini çekerek gelmiş insanlara hakettikleri ünvanın verilmemesi söz konusu. Ha eğer derseniz bu insanlar 4 sene mühendislik eğitimi görmüş, yazık günah değil bunlara teknisyen ünvanı verin yollayın, onu da sizin gibilerin vicdanına bırakıyorum. Eğer puanları düşük derseniz zamanla düzelecektir. Puan da bu kadar önemliyse Teknoloji fakültelerinden önce vakıf üniversiteleriyle uğraşın.

  2. Hocam farklı bir görüş ve haklı olabilirsiniz. http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/b5a327c4f015a5f_ek.pdf?dergi=511 şuraya göz atmakta fayda var.
   Lakin bu karar sadece teknoloji fak. mezunlarını ilgilendiriyor anladığım kadarıyla. Site yanlış başlık atmış, TEF mezunları hala mühendislik tamamlama gibi basit (bana göre) bir sınava girip iki yarı yılda (en fazla iki yarı yıl diyor hem de) müh olabiliyorlar. Bu durumda TEF okumak müh. okumaktan daha mantıklı, en azından müh. kadar zor değil. Bir de uzaktan eğitim var bilenler bilir, uzaktan eğitim ile mühendis olmak da ilginç ve yine TEF mezunları oluyor. Bizim ülkemizde formasyon her gruba verildikten sonra, TEFlilerin müh. olması komik de olsa tuhaf gelmiyor artık. Yakın zamanda doktora gerek kalmadan sadece hemşirelerin ilgileneceği aciller açılırsa şaşırmam. Herkes kendini işini yapmasın e mi?

   1. TEF diye birşey kalmadı artık. Evet eleştirecekseniz madem onları eleştirin. Teknoloj fakültesinde mühendislik okuyanları değil.

  3. danışman bey siz egonuzu tatmin ederseniz o kayıt yapanların üzerinde olacağı budur siz ilk günden hatta ilk saatten itiibaren bunların bunu yapmaları için gerekli zemini hazırladınız bunu bilmeyen mi var buna rağmen çıkıp bu yorumu yapıyorsunuz önce sizler zihniyetinizi değiştirin çok iyi bir hocasın sana aderesimi yazarım gelirsin üniverisiteme her türlü proje teorik pratik bilgide seninle boy ölçüşürüz tek eğitim mezunlarını bu kadar küçümsemek senin haddine düşmemiştir egonu git başka yerde tatmin et

 10. Teknik eğitim fakültesine giren bu arkadaşlar ögretmen olacaklarını bilmiyorlar mı, kaldı ki kpss de çok az mühendis kadrosu açılıyor, bu neyin hevesi anlamış değilim. Hem mühendislik, hem eğitim müfredatı nasıl alınıyor aynı anda bu kadar içiçe meslekler mi bunlar. İsabetli bir karar olmuş durudurulması.

  1. Bu fakülteler artık öğretmen değil mühendis yetiştiriyor. Mühendislik dersleri alan öğrencilere mühendis ünvanı verilmemesi gibi adaletsiz bir durum söz konusu.

  2. Teknik Eğitim Fakülteleri kapanmıştı zaten onun yerine mühendislik fakültelerinin aynı müfredatına sahip çoğunluğu mühendislik fakültesi çıkışlı hocalardan oluşan uygulama yönü daha zengin mühendisler yetiştirmek olan teknoloji fakülteleri açıldı normalde 40-60 iş günü olan staj teknoloji fakültelerinde yaklaşıl 220 gün civarına çıkarıldı

 11. teknoloji fakülteleri, akademisyenlerin sorunları çözüldükçe daha da büyüyecek, gelişecek ve ülkeyi kalkındıracaktır. mühendislik odalarının karın ağrısı siyasidir, ranttır, korkudur. bir kimsenin yeterli bilgisi olması durumunda kimseden korkmasına gerek yoktur. bilgi esastır diploma değil.

  1. helal sana hocam ama bu danışman denen kendini bilmez öğretim elemanı da mühendislik tamamlamaya kayıt yaptıran arkadaşlara neler çektirdiklerini bilmemize rağmen marifetmiş gibi onları suçlayarak anlatmalarına ne dersiniz

 12. Ben Gazi Teknik Eğitim Fakültesi mezunuyum; yani öğretmenim. Teknoloji fakültesi okuyan gençler bizden sonra geldiler ve ALES, DGS değil, mühendislik fakültesi kazanan gençlerle aynı sınavdan başarılı olarak hakettiler birçok mühendislik fakültesi puanından yüksek almalarına karşın uygulamalı eğitim yeni bir alan sebebiyle Teknoloji Fakültesi okudular. Derslerine giren hocalar Mühendislik Fakültesindeki hocalara ders verebilecek kapasiteye sahiptiler. Bilip bilmeden neye yorum yaparsınız. ALES 50 alamaz gibi, bahsettiğiniz sınav DGS bu sınavla mühendislik fakülteside kazanılabilir, o öğretimde alınabilir.

 13. Çoğu insan mühendislik fakültelerine puanları yeterken uygulamalı eğitimi tercih ettikleri için o fakültelere gitti. Kimileri bu habere çok sevindi. Ama Gazi Üniversitesinin yayımladığı duyuruya göre TMMOB yalan haber yayınladı. Bu fakültelerin başarılarını kıskandıkları ve engellemeye çalıştıkları için. Ve genel olan bir durum var ki bu fakültelerde meslek liselilerin başarısı düz liselilerden gelen arkadaşlarına göre çok yüksek. Ve ben de bir teknoloji fakültesi üyesiyim. Dediğiniz gibi Ales’ten 50 yi geçememe gibi bir durumum yok. Alesten de Ydsden de gayet iyi puanlar aldım. Siz uzaktan bilip bilmeden eleştiriyorsunuz sadece. Hem böyle oyunlara gerek yok. Kim başarılıysa o zaten ekmeğini bulur. Neden mühendislik fakülteleri bu kadar endişeli anlamıyorum!!!

 14. birincisi Onlar mühendis olmak için girdiler buralara.
  Ikinciside mühendisliğin ales ile ne alakası var. Biraz mantikli yorum yapın yaaa

 15. Adamlar teknisyen olmak için girdiği üniversiteden kim bilir hangi büyüğümüzün çocuğu için çıkarılan özel bir kanunla mühendis olacaklardı. Hem de kıytırık bir sınavla alesten 50 yi geçemez mühendisim ben der.

  1. bu kadar korkma teknik eğitim fakültelilerden. cahilce de yalan yorumlar yazma. gerek gazi, gerek Marmara gerekse de düzce teknik eğitim türkiyedeki mühendisliklerin yarısından daha yüksek puanla öğrenci alıyorlardı. bunlar mühendislik müfredatında eğitim alıp üzerine ek olarak eğitim içerikli dersler alarak öğretmen olarak atanıyorlardı. bunlar teknisyen değillerdi anlayacağın. sen anlamazsın bu kafayla ama ben anlatayım yine. bu saydığım teknik eğitim fakültelerinin mezunları piyasada, üniversitelerde, sanayide iş adamı, öğretim üyesi, sanayici konumundadırlar. bir kısmı mühendislik fakültelerinde bölüm başkanı, dekan, üniversitelerde rektördür. bunların içerisinde başarısızlar yok mudur? vardır elbet. bu oran mühendisliklerdekiyle aynıdır. ha 50 alma meselesi. o senin sorunun anlaşılan. ahmakça yapılmış bir yorum. bugün teknoloji fakülteleri mühendislik fakültelerine fark atıyor. bu korku telaş ondan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu