Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

Tarihi Binalarda Teknoloji Devrimi

13 Şubat 2014
Tarihi Binalarda Teknoloji Devrimi
       

Eski binaları yenileyerek enerji tasarrufu yapmak artık hayal değil.

İtalya’nın çeşitli şehirlerinde bulunan tarihi anıt ve binalar zamanın her şeyi yaşlandırdığını gözler önüne seriyor. Avrupa Araştırma projesi 3Encult kapsamında eski binalar günümüze uygun yaşam koşullarına uygun hale getiriliyor. Bolzano’daki Waaghaus termal havuzları projenin ilk ayağını oluşturdu. Alan ısısının özel derecelerle ölçüldüğü Waaghaus’da nem oranı araştırıldı ve önlemler alındı.

3Encult Bilim Koordinatörü Alexandra Troi çalışmalarını özetledi:
“3Encult’un amacı tarihi binaların yapısını bozmadan onları daha yaşanılır hale getirmek. Bu bağlamda teknik ekibimizle çalışıyor yeni teknolojilerden faydalanıyoruz. ‘’

Bolzano’da yer alan Waaghaus’a yeni bir pencere yapılması da proje dahilinde kabul edilmiş. Barok tarz bozulmadan yerleştirilecek çift camın ısıyı muhafaza edeceği belirtiliyor.

Bolonya’da bulunan Palazzina Della Viola ise 1497 yılında inşa edildi. Bolonya Ünivestiesi’nin bünyesinde olan binanın ısı yalıtımı nem oranı detaylı biçimde incelendi. Palazzina della Viola’da 18 ay süren çalışmalar sonucunda tarihi yapı bozulmadan her yıl 7.000 öğrenciyi konuk eden bina, ısı yalıtımına kavuştu.

Video İçin Tıklayınız

Kaynak: Euronews

       

Kolay Hobiler