Akademik Personel | 20 Haziran 2018, Çarşamba

‘T.C.’, Fakülteye Geri Döndü

‘T.C.’, Fakülteye Geri Döndü
       

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin tabelasından ‘sehven’ çıkan ‘T.C.’ ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nun kısaltması ‘DTGSYO (1957-1982)’ ibareleri, tepkilerin ardından yeniden kapıda yerlerini aldı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tabelasından ‘T.C.’ ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nun kısaltması olan ‘DTGSYO (1957-1982)’ ibarelerinin kaldırılması tartışma yaratmıştı. DTGSYO mezunları ibarelerin yerine gelmesi için Change.org’da imza kampanyası başlatmıştı.
Hürriyet’e konuşan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu mezunu Erol Ünal, kendisinin tabeladaki değişikliği fark ederek sosyal medyada duyurduğu süreci şöyle anlattı:
“Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu mezunuyum. Okulumuz 1982’de Marmara Üniversitesi bünyesine katıldı. 1986’de fakültemiz Beşiktaş’tan Acıbadem kampüsüne taşındı. Acıbadem kampüsünün girişine T.C. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi DTGSYO (1957-1982) şeklinde mermer bir tabela konuldu. Ancak 2014’ün nisan ayında bu tabelanın değiştiğini, T.C. ve DTGSYO (1957-1982) ibarelerinin kaldırıldığını gördüm ve bunu Facebook’ta yazdım. Diğer mezun arkadaşlar da tepki gösterdi.”

İMZA KAMPANYASI

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın’la görüştüklerini belirten Ünal şöyle devam etti:
“Biz önce görüşmeyle bu işi halletmeyi istedik. Dekana bu konuyu ilettik. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın, “Yaklaşımınızı değerli bir öneri olarak algılamayı tercih ediyor ve tabelaya tarih ekleme konusunu dikkate alacağımızı bilgilerinize sunuyorum, saygılarımla” şeklinde cevap verdi. Aradan 6-7 ay geçip tabela konusunda hiçbir faaliyet görmememiz üzerine DTGSYO mezunları olarak bir imza kampanyası başlattık. Dekanlık imza kampanyasından sonra 24 Ocak 2015’te yeni yapacağı tabelanın fotoğrafını yayımladı. Tabela takılınca imza kampanyasını bitirdik.”

‘O İBARELER SEHVEN UNUTULMUŞTU’

Tabela ‘T.C.’ ve ‘DTGSYO (1957-1982)’ ibareleri de eklenerek 3 Şubat’ta yerine takıldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Şeyma Üstüner Uzunöz de konuyla ilgili şunları söyledi:
“Konunun geçmişi bundan önceki dekanlığa dayanıyor. Rektörlük tarafından giriş güvenliğimiz geliştirildi. X-Ray cihazı konuldu. Eski bina yıkıldı, yeni bir giriş binası inşa edildi. Dolayısıyla inşaat sırasında o tabela da yıkılmış oldu. Uzun bir müddet tabelasız kalındı. Bütçemiz oluşunca da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi adında yeni bir tabela yapıldı. Diğer ibareler sehven unutulmuş durumdaydı. Eski mezunlarımız Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nun tabelasının kaldırıldığını düşündüler aidiyet duygusuyla ‘Niye kaldırıldı’ şeklinde kampanya başlattılar. Yenilenecek denildi ama onlar ısrar etti. Dediğim gibi biz devlet kurumuyuz. Hemen maddi kaynak elde edemiyoruz. Süreç içinde T.C.’nin kaldırıldığını da gördüler ve gazetelere böyle lanse edildi. Tabela yenilendi. T.C. ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu ibareleri yeni tabelada var.”

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER