Akademik Personel | 28 Eylül 2020, Pazartesi

Suriyeli Sağlıkçılar Eğitimde

14 Mart 2017
Suriyeli Sağlıkçılar Eğitimde
       

Sağlık Bakanlığı ve AB ortaklığıyla hazırlanan projeyle, Türk doktorlar tarafından Suriyeli hekim ve hemşirelere sağlık sisteminin işleyişi öğretiliyor.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli doktor ve hemşirelere, sığınmacı yurttaşlarına hizmet sunmaları için sağlık sisteminin işleyişi konusunda eğitim veriliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığıyla hazırlanan proje kapsamında Türk hekimler tarafından, Suriyeli doktor ve hemşirelere, hasta muayenesi, çocuk aşıları, gebe takipleri ve reçete yazımı hakkında bilgi veriliyor.

Hatay’da ocakta açılan Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi’nde eğitime tabi tutulan Suriyeliler, Türk sağlık sisteminin işleyişini öğreniyor.

Eğitimi başarıyla tamamlayan sağlıkçılar, Türkiye’de Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde açılacak göçmen sağlığı merkezlerinde görev alarak, yurttaşlarına hizmet verecek.

Suriyeli sağlık çalışanlarına yönelik proje 36 ay sürecek.

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Bayram Kerkez, AA muhabirine, Suriyeli sağlık çalışanlarına, 7 ilde açılan göçmen sağlığı eğitim merkezlerinde 6 haftalık eğitim verildiğini söyledi.

Suriyeli hastaların göçmen sağlığı merkezlerinde sağlık hizmeti alamaya başlamasıyla hastanelerde oluşan yoğunluğun azalacağına dikkati çeken Kerkez, şöyle devam etti:

”Proje kapsamında Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde göçmen sağlık merkezleri kurulacak. Bu merkezler bizim aile sağlık merkezlerinin eş değeri olacak. Bu merkezlerde Suriyeli doktorlarımız ve hemşirelerimiz çalışacak. Ancak bu merkezlerin sorumluluğu Türk hekimlerinde olacak. Suriyeli doktor ve hemşireler, kendi vatandaşlarının muayenelerini ve koruyucu sağlık hizmetlerini yapacak. Merkezlerin yerinin kirası, iç donanımı, tıbbi ve diğer demirbaşların masrafını, burada çalışacak doktor ve ebe hemşirelerin maaşını Avrupa Birliği karşılıyor.”

Kerkez, Hatay’da, eğitim alan Suriyelilerin görev yapacağı 26 göçmen sağlığı merkezi açılacağını belirtti.

“Vatandaşlarıma hizmet vermek için fırsat oldu”

Merkezde eğitim alan Suriyeli doktor Enabal Yunus ise ülkesindeki savaş nedeniyle 2 yıl önce Hama’dan Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Ülkesinde 4,5 yıl çalıştıktan sonra olayların başlamasıyla işini bırakmak zorunda kaldığını bildiren Yunus, şunları kaydetti:

”Sağlık Bakanlığı ve AB’nin projesinden haberdar oldum ve göçmen sağlığı merkezinde çalışmak için başvuruda bulundum. Kabul edildi. Bu proje işimi sürdürmek ve vatandaşlarıma hizmet vermek için fırsat oldu. Türkiye’den çok memnunuz. Eğitimim bittikten sonra vatandaşlarıma sağlık hizmeti vereceğim. Burada hastaları muayene ederek, hastanelerdeki iş yoğunluğunu da azaltmış olacağız.’’

Antakya Toplum Sağlığı Merkezi hekimi Ünal Balıkel de bilgi ve birikimlerini Suriyeli sağlık çalışanlarıyla paylaşmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, ”Onlara burada Türk sağlık sistemini, ilaçların ticari isimlerini öğretiyoruz. Birlikte hasta muayene ediyoruz.” dedi.

anadolu ajansı

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.