Akan HaberGündem

Suriyeli Öğrenciler İçin Yeni Bölüm Açılabilecek

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen üniversite öğrencileri için dokuz üniversite, öğretim dili Türkçe veya yabancı dilde bölüm açabilecek.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Suriye’den, Türkiye’ye gelen öğrencilerin üniversite eğitimlerini tamamlayabilmeleri için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda 7 Ocak Çarşamba günü Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinin rektörleri ile Yükseköğretim Kurulu’nda bir toplantı yapıldı. Toplantıda bu üniversitelerde yurtdışından öğrenci kabulü esasları çerçevesinde öğretim dili Türkçe veya yabancı dilde program açılmasına izin verildi. YÖK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 2. maddesi uyarınca, şiddet olayları ve krizler nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu tespit edilen Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin, Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde eğitim öğretim görmesi konusu görüşmeye açıldı. Yapılan görüşmeler sonunda, bu üniversitelerin Suriye’den gelen öğrencilere yönelik olmak üzere Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun onayıyla yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe ve/veya yabancı dilde program açabilmesine karar verildi.”

Kaynak: YÖK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu