Akademik Personel | 30 Eylül 2020, Çarşamba

Sunay Akın’dan Oyun Müzesi

22 Mayıs 2015
Sunay Akın’dan Oyun Müzesi
       

Türkiye’nin ilk oyun müzesi Ataşehir’de bulunan Mimar Sinan Parkı’nda açıldı. 60 bin metrekarelik park içinde bulunan Düştepe Oyun Müzesi ve Oyun Bahçesi’nin düzenleyicisi Sunay Akın, dünyada bu konsepte çocuğa ayrılan başka bir müze olmadığını belirtti.

Açılış sırasında konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise “Çocuklarımızı alışveriş merkezlerindeki etkinlik alanları ile bilgisayar oyunlarından kurtarmayı, parkta doyasıya oynamalarını sağlamayı amaçladık” dedi. Düştepe Oyun Müzesi ve Oyun Bahçesi’ni yılda 1 milyon çocuğun ziyaret etmesi planlanıyor.

blank

OYUNLARIN TARİHİ 1800’LÜ YILLARA DAYANIYOR

Ataşehir, Mimar Sinan Parkı’nda 50 bin metrekarelik park içinde bulunan tek katlı iki ahşap bina oyun müzesi, parkın bir bölümü ise oyun parkına dönüştürüldü. Türkiye’de bir ilk olan Düştepe Oyun Müzesi ve Oyun Bahçesi’nde 20’yi aşkın ülkeden 150 koleksiyonerden toplanan 2 bin den fazla oyuncak sergileniyor. Müzede 150 yıllık satranç takımı, Victoria döneminin küp oyunları, 100 yıllık ilk taş ev inşa oyunları, İlk uzay oyunları gibi tarihleri 1800’lere kadar uzanan oyunlar çocukların ve büyüklerin beğenisine sunuluyor.

blank

ETKİNLİK ALANLARINDA ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALLERİ DÜZENLECEK

Müze kapsamında ayrıca bir etkinlik binası da bulunuyor. Parkın bir bölümü ise çocuklar için çeşitli oyun alanlarına dönüştürülmüş durumda. Bu alanlarda çocuklar için bowling, satranç, mini golf , labirent, masa tenisi ve ahşap salıncaklar yer alıyor. Hem etkinlik binasında hem de oyun bahçesinde Afrika çocuk oyunları haftası, Japon Çocuk oyunları haftası gibi uluslararası etkinliklerin yanı sıra bir çok oyun festivali gerçekleştirilecek. Müzeyi ve oyun alanını yılda 1 milyon çocuğun ziyaret etmesi planlanıyor.

blank

SUNAY AKIN “DÜNYADA BİR BENZERİ DAHA YOK”

Müzenin planlayıcısı Sunay Akın açılışta yaptığı konuşmada dünyada bu konseptte çocuğa ayrılan başka bir müze olmadığını belirterek, “Ebeveynler ve çocuklar kadar kültür tarihçileri , popüler kültür uzmanlarına kadar çok sayıda insanın ilgisini çekecek olan müzenin dünyada da benzeri yok denecek kadar az” dedi.

ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI “DÜŞLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Açılışta konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise “Biz bütün ülke, oyun bahçesine dönüşsün diye bir düş kurduk. Mimar Sinan parkını Sunay Akın’a emanet ettik. Ortaya Düştepe Oyun Müzesi ile Oyun Bahçesi çıktı. Çocuklarımızı alışveriş merkezlerindeki etkinlik alanları ile bilgisayar oyunlarından kurtaralım, parkta doyasıya oynamalarını sağlayalım istedik. Ataşehir’de toplam 850 bin metrekarelik 220 parkı, İstanbullular için keyifle zaman geçirecekleri alanlara dönüştereceğiz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.