Akademik Personel | 22 Haziran 2018, Cuma

Şubat Ayında Atama Zor

Şubat Ayında Atama Zor
       

Kamuya atanmayı bekleyen öğretmen adayları için üzücü haberler gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamada, Şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacağı belirtildi. Türkiye’de kamuya atanmayı bekleyen yaklaşık 1 milyon öğretmen adayı var. Kimileri kolej, dershane ve etüt merkezi gibi özel eğitim kurumlarında görev yaparken kimileri de bir an önce kamuya atanabilmek adına sınavlara hazırlanıyor. Bir çok kişinin hayalini süsleyen kamuya atanma durumu için yeni gelişmeler can sıktı.

Şubat Ayına Yetişmesi Zor!
Geçtiğimiz hafta MEB tarafından yapılan ve öğretmen adaylarını hayal kırıklığına uğratan açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Atama bekleyen yaklaşık 1 milyon öğretmen adayı olduğunu ve bu sayının gün geçtikçe artacağını, ancak kamuya alım yapılacak kadro sayısının yalnızca 100 bin olduğunu açıklayan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, yaptığı yeni açıklama il e öğretmen adaylarını hüsrana uğrattı. “Türkiye’de Öğretmen Yetiştirmenin Geleceği ve Aday Öğretmenlik Modeli” konulu bir panelde konuşma yapan Tekin, adaylar tarafından sabırsızlıkla beklenen Şubat atamasının gerçekleşmeyeceğini açıkladı. MEB’de henüz kadro tahsisi yapılmadığını belirten Tekin, atamanın olacaksa bile Şubat ayına yetişmesinin mümkün olmadığı vurgusunu yaptı. Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kamuya istihdam edilecek personel sayılarıyla ilgili dağılımların henüz yapılmadığına ve bu sebeple kamuya istihdam edilecek personelin yüzde kaçının MEB’e ait olacağının bilinmediğine işaret eden Müsteşar, öğretmen adayanlarına sabırlı olmaları yönünde çağrıda bulundu.

Konuşmasında ihtiyaç fazlası çok fazla öğretmen adayı bulunduğuna ve her öğretmen adayının kamuya atanma beklentisi içinde olmaması gerektiğine değinen Tekin, atama bekleyen öğretmen adaylarına başka sektörlere de yönelme çağrısında bulundu. Eğitim ve fen edebiyat fakültesi her mezunun öğretmen olmak zorunda olmadığına dikkat çeken Yusuf Tekin, öğretmen adaylarının başka alanlara yönlenmesi yönünde tavsiyede bulundu.

       

BENZER HABERLER