Akademik Bakış

Special Issue (Özel Sayı)’larda Yayın Yapmanın Avantajları

Zaman zaman bazı dergilerin special issue (özel sayı) yayınladıklarına tanık olmuşsunuzdur. Bu yazımızda özel sayının ne olduğuna, neden yayınlandığına, okuyucular ve dergi açısından ne gibi avantajlar sağladığına değineceğiz.

Special Issue (özel sayı) dergilerin bazı zamanlarda bastıkları sayılara verilen isimdir. Bu sayıların basılması her zaman gerçekleşen bir şey değildir ve ne zaman gerçekleşeceği de önceden derginin olağan takviminde yer almaz. . Mesela bir dergi her yıl 6 yayın yapabilir fakat belki 3 ya da 4 yıl içerisinde 1 kere özel sayı yayınlayabilir veya hiç yayımlamayabilir de. Özel sayıların 2 yayınlanma sebebi vardır.

1) Sempozyum/Konferans Özel Sayıları

Dergiler saygın bazı konferanslarda sunulan bildirilerin arasından derginin minimum kalite standartlarını sağlayan yayınları seçerek özel bir sayıda basar. Bu özel sayı sempozyumun/konferansın ismi ile yayınlanır. Bu süreç şu şekilde ilerler. Öncelikle sempozyum başkanı dergiler ile görüşür ve sempozyum için özel sayı basmak isteyen dergileri belirler. Bu dergilerin bazıları ISI tarafından indexlenmiş dergiler olabileceği gibi bazıları da indexsiz hakemli dergiler olabilir. Bu dergiler belirlendikten sonra sempozyum web sitesinde özel sayı yayınlayacak dergiler başlığı altında katılımcılara duyurulur. Daha sonra özel sayıda bildirisinin basılmasını isteyen katılımcılar bildiriyi tam metin olarak yazarak submit eder ve değerlendirme sürecine dahil olur. Genellikle sempozyum başkanının liderlik ettiği bilimsel bir komite katılımcılardan gelen yayınları değerlendirir ve hangisinin özel sayı kabul edileceğini (ya da birden fazla dergi varsa hangisinin hangi derginin özel baskısına kabul edileceğini) ve hangilerinin özel sayıya kabul edilmeyeceğini belirleyerek ilgili kişilere duyurur. Yayını özel sayıya kabul edilen katılımcıların yayınları sempozyumdan kısa süre sonra sempozyumun isminin de belirtildiği dergi özel sayısında yayınlanır. Yayını dergilerin özel sayısına kabul edilmeyen katılımcıların çalışmaları ise dilerlerse sempozyumun bildiriler kitabında yayınlanır.

Yazının devamını okumak için Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu