Akan HaberBilim-Teknoloji

Spam Postalardan Kurtulma Yöntemleri

Almanya’nın Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan bilgisayar programları üzerine uzman yayınlar yapan ‘Chip’ sitesi haber müdür yardımcısı Andreas Hentschel, dünya genelinde bir günde atılan elektronik postaların yüzde 70’inin spam olduğunu söyledi.

10 yıl öncesine kıyasla geliştirilen özel programlar sayesinde kullanıcılara ulaşan spam posta miktarının azaldığına dikkat çeken Hentschel, kişiye özel gelmeyen ve spam olduğu tahmin edilen postaların asla açılmamasını veya içindeki linklere tıklanmamasını önerdi. Spam posta içindeki linke tıklanmanın söz konusu elektronik posta adresinin aktif olduğu anlamına geldiğini ve bundan dolayı bu adrese daha fazla çöp mail atılmaya başlandığını anlatan uzman, bu linkler üzerinden virüslerin de bilgisayara bulaşabileceğini anlattı.

Spam maillerin önlenmesi için mail adreslerinin daha dikkatli kullanılmasını tavsiye eden uzman, mail adreslerinin internet üzerinden gelişigüzel yayınlanmamasını istedi. Her şans oyunu için de mail adresi verilmemesini öneren Hentschel, deneme aboneliği ve müşteri kartları için de adreslerin üçüncü kişilere verilmeyeceğine dair garanti verilmediği müddetçe verilmemesini talep etti. Vatandaşlara önemsiz işleri için ikinci bir mail adresi açmalarını da tavsiye eden uzman, spam maillere karşı pazarda programların da satıldığına dikkat çekti ve bilgisayarda spam ayarlarının yapılmasının da faydalı olabileceğini aktardı.

Kaynak: Memurlar.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu