Akademik Personel | 21 Temmuz 2018, Cumartesi

Sosyallikten Uzak Olacaklar

Sosyallikten Uzak Olacaklar
       

Eğitim adına gün geçmiyor ki yeni bir düzenleme ile karşılaşmayalım. Yeni düzenlememiz lise çağındaki gençlere maaş bağlanması. Gerçekten güzel fikir fakat eksikler yok mu? Bence fazlasıyla. Daha doğrusu fikir güzel uygulama yanlış. Yetişkin bireyler olarak genç nesil adına en çok üzüldüğümüz nokta, sokaklardaki oyunlardan uzak büyümeleri. Tabi bunun en büyük etkisi teknolojiden kaynaklı. Yani gelişen teknoloji, sosyalleşmeyi biraz internet ortamına taşımış durumda. Yetişkin bireyler olarak genç nesile önerilerimiz ise internetten sosyalleşmek yerine dışarıda sosyalleşmeleri. Fakat bu konuda ne yaparsak yapalım başarılı olamıyoruz.

Bugün öğrendiğim yeni bir düzenleme ile lise dengindeki öğrencilerin maaş almasına yönelik. Bilindiği üzere bazı okullarda üretime katkıda bulunuluyor. Bundan sonra üretime katkıda bulundukları saat kadar maaş alabilecekler. Fikir güzel ama yine vurgulamak istiyorum uygulama yanlış.

Öğrencilerin maddi durumu yerinde olmayabilir bu nedenle eğitimlerine ara vermek zorunda kalabilirler fakat doğrudan herkes için bu uygulama geçerli olacaksa, ki haliyle eşitlik ilkesine bağlı olması adına doğrusu da bu, gençlerin tamamen sosyallikten uzak olacağı anlamına geliyor. Hayatta her şey parayla satın alınabilir ama gençlik geri gelmiyor.

Hepimiz ah çekiyoruzdur gençliğimizi değerlendirememişiz diye. Şimdi gençler için bu proje çalışmaya sevk edecek. Yani bir nevi eğitimin yerini bazı okullarda üretim alacak. Hali hazırda zaten yaptıkları iş olabilir eğitim gereği fakat bunun içerisine para girdiği taktirde olumlu dönüşler olduğu kadar olumsuz etkiler de olacaktır. Bir çok liseli genç, araya para girdiği için direkt olarak çalışmaya yönelecektir. Daha fazla saat daha fazla para düşüncesiyle belki de tüm tatillerini bile çalışarak üretime katkıda bulunarak geçirecek.

Günlük 8 saat limit belirlenmiş olsa da bu durum insanları sosyallikten uzaklaştıracak bir proje. Yetişkin bireyler evden işe işten eve gittikleri için özel yaşantısına vakit ayıramamaktan şikayet ederken, bu duruma genç yaşta düşmek ise pek kimseyi memnun etmeyecektir. En azından ilk zamanlar öğrenciler için olumlu olarak görülse de hayata erken adım olarak bir nevi yaşanacak güzel zamanları paraya değişmiş olacaktır.Benim naçizane tavsiyem bu konuda iyileştirmeler şart. Daha doğrusu proje daha detaylı düşünülmeli ve hayata geçirilmeli.

Aksi taktirde bir çok liseli genç için hayat daha erken başlayacak. Bu kimilerine olumlu yansırken kimilerini olumsuz etkileyecektir.

 

Metin Şengül / Eğitim Danışmanı
E-posta: metinsengul@akademikpersonel.org

       

BENZER HABERLER