Akan HaberManşet Haber

Sosyal Medyada KYK’yı Eleştiren Yurttan Atılabilecek

Twitter’da Kurumu veya diğer Kamu Kurumlarını eleştiren öğrenci yurttan atılacak. Toplu eylem yapan yurtlar da bakan kararıyla kapatılacak

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur) Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği’nde kapsamlı değişiklikler yapıldı. Basında ya da sosyal medyada hükümet aleyhine ifadeler kullanılması ceza nedenleri arasına alındı. Bu yolla “sıkıyönetim” genişletilirken yurtlar adeta Gençlik ve Spor Bakanı’nın çiftliği haline dönüştürüldü. Yeni yönetmeliğe göre, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışanlar veya sürekli geliri olanlar artık devlet yurtlarına kabul edilmeyecek.

SOSYAL MEDYAYA CEZA

Yeni yönetmelikte mevcut düzendeki yasakçı maddelerin tümü korunurken, ek yasaklar icat edildi. Yurtlarda ceza gerektiren yasaklar listesine “Basın, sosyal medya ile görsel medyada yurt öğrencileri ile Kurum veya diğer kamu kurum ve kuruluşları aleyhinde gerçeğe aykırı beyanlarda bulunmak” da eklendi. Örneğin sosyal medya iletisinde yurt yemeklerinden şikayet eden ya da hükümetin üniversite politikasını eleştiren öğrenciye kınama cezası verilecek. Kamu kurum ve kuruluşları, dolayısıyla yöneticileri aleyhine beyanda bulunmaya devam etmesi hâlinde öğrenciye yurttan çıkarılabilecek. Yönetmelikteki en dikkat çeken düzenleme, üniversite yurtlarını adeta ilgili bakanın çiftliği haline dönüştürmesine elverecek değişiklikler oldu.

Gençlik-Spor Bakanı’na mevcut yönetmelikte olmayan gerekçelerle yurt kapatma yetkisi de verildi. Buna göre Bakan, artık “Yurtta barınmakta olan öğrencilerin bu Yönetmelik hükümlerine açık, aykırı davranışta bulunmaları.” halinde (toplu protesto vb.) o öğrenci yurdunu kapatma kararı verebilecek. Kapatma süresini belirlemeye de yine Bakan yetkili olacak.

Değişiklikle Bakan’a ayrıca, Devlet burslusu olarak Kurum yurtlarında kalan ve yurt ücreti tahsis edilmeyen öğrenciler ile ikili anlaşmalar kapsamındaki öğrenciler hakkında karar verme yetkisi de Yurtkur’dan alınarak bakana verildi.

YURT-KANTİN İŞLETMESİ İSTEDİĞİNE

Mevcut yönetmelikte yurtların ve ona ait tesislerin işletmecisi olabilmek için aranan şartlara da el atıldı. Halen, yurt binalarında işletmeci olabilmek için, ilgili ‘İlgili meslek kuruluşlarına veya Ticaret Odasına kayıtlı bulunmak’ şartı vardı. Dün, bu şart kaldırıldı, yurt kantinleri vd.işletmeciler böylece daha keyfi tercih edilebilecek.

Bakana “paralel kontenjan” yetkisi

Yeni yönetmelikte ‘devlet yurtları bakanın çiftliği haline geliyor’ dedirten bir başka önemli düzenleme daha bulunuyor. Buna göre, Bakan, istediği üniversite yurdunda istediği kadar yatağın, istediği kişilerce (örneğin paralel yapının yurtlarında kalan öğrenciler vb.) gerektiğinde kullanmak üzere boş tutulmasını sağlayabilecek. 

Sonradan anlaşılan da atılacak

Mevcut yönetmeliğe göre taksirli suçlar hariç haklarında mahkumiyet bulunanlar ile yurda girme şartlarını sonradan kaybetmiş öğrencilerin yurtlarla ilişkisi süresiz kesiliyordu. Dünkü yönetmelikle buna, “yurda giriş şartlardan herhangi birini taşımadığı sonradan anlaşılanlar” da eklendi.

 

Haber: ADNAN KESKİN/ANKARA 

Kaynak: TARAF

İlgili Makaleler

8 Yorum

   1. Estagfurullah. Söz konusu yönetmelik belirli kafa yapısındaki insanlara karşı çıkarıldığını kabul ederek, bu kafa yapısının artık son bulmasını istediğimden dolayı oldukça yerinde buldum. Ki bakınız şu güne kadar okumak isteyip de olaylara karışan bir tek insan görmezken, işi öğrencilikten başka herşey olan kafalar her yerde ve her şartta olay peşindeler. En azından KYK’da bunun önüne geçmek için uygun bir adım olmuş.

    1. Kimse kimsenin kafa yapısından rahatsız olmamalı! Hele KYK’nın öğrencilerin kafa yapısından rahatsız olma hakkı yok. Şimdiye kadar hiç bir yasak, hiç bir sorunu çöz(e)memiştir. Hep beraber kafa yapılarını hazmetmeyi öğrenmek en güzeli.

     1. Bazı kafa yapıları topluma, toplum taşıma araçlarına, kamu mallarına zarar verdiği için çok afedersin ama rahatsız olma hakkı doğuyor. Kim karşısındakine zarar vermeden birşey düşündü de biz yok dedik. Lafa gelince dünyanın en iyisi biziz zaten 🙂

  1. Devlet ve yurt malına zarar vermenin cezası var. Burada eleştiriye ceza vermeden bahsediliyor. Ama benim daha iyi bir fikrim var. Rahatsız olduğumuz kafaları kesip top oynayalım. Daha eğlenceli ve sportif olur.

 1. Fikri hür, vicdanı hür nesiller konusuna yeni bakış açıları! Yakında bu ülkedeki kötü uygulamalar eleştiren de sınır dışı edilirse şaşırmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu