Akan HaberGündem

Sorbonne Baş Örtüsü İçin Özür Diledi

Fransa’nın dünyaca ünlü üniversitesi Sorbonne, bir öğretim görevlisinin başörtülü öğrenciyi dersten çıkmaya zorlaması üzerine özür diledi.

 

Fransa’nın dünyaca ünlü üniversitesi Sorbon (Sorbonne), bir öğretim görevlisinin başörtülü öğrenciyi dersten çıkmaya zorlaması üzerine özür diledi. Fransız medyasında yer alan habere göre, Sorbon Üniversitesi Rektörü Philippe Boutry, bir daha böyle bir olayın yaşanmayacağı sözünü verdi.

16 Eylül’de yeni dönemin ilk fiziki coğrafya dersine gelen üçüncü sınıf öğrencisi, dersin hocası tarafından başörtüsü taktığı nedeniyle sınıftan çıkmaya zorlandı. Doçent olduğu belirtilen öğretim görevlisinin, dersin hemen başında başörtülü öğrenciye, başını açmaması durumunda kendi derslerine devam edemeyeceği söylediği iddia edildi.

“BENİ RAHATSIZ EDİYOR”

Hocanın, isminin açıklanmasını istemeyen başörtülü öğrenciye dönerek, “Benim bütün derslerim boyunca o şeyinizi muhafaza etmeyi mi düşünüyorsunuz? Bu beni rahatsız ediyor.” dediği belirtildi. Öğrencinin cevap vermemesi üzerine konuşmasını sürdüren öğretim görevlisi, “En azından sunumlarda çıkarmanı istiyorum. Ben entegrasyonunuza yardımcı olmak için burdayım ve bu sana problem yaratacak.” ifadelerini kullandı. Öğrencinin başörtüyle derse girmesinin yasal hakkı olduğunu hatırlatması üzerine ise hocanın, “Bu durumda başka bir dersi seçmen tercihimdir.” dediği aktarıldı.

Hocanın kendisine yönelik hakaretlerini sınıftaki 20 öğrenci önünde sürdürmesi üzerine dersi terk eden başörtülü öğrenci, Bölüm Başkanı Yann Richard’a mektup yazarak olayı bildirdi. Richard’ın çözüm olarak öğrenciye sunduğu ‘dersi değiştirmesi’ önerisi de başörtülü öğrencinin zorunlu dersleri de aynı hoca ile almak durumunda kalacağı için yeterli olmadı. Skandaldan daha sonra ise üniversite yönetimi haberdar edildi.

REKTÖR: BİR DAHA BÖYLE BİR DURUM YAŞANMAYACAK

Skandalı öğrenen Sorbon Universitesi Rektörü Philippe Boutry, geçtiğimiz hafta başörtülü öğrenciyi kabul ederek üniversite adına kendisinden özür diledi. Rektör Boutr, öğrenciye bir daha böyle bir olayın yaşanmayacağının da garantisini verdi. Sorbon Universitesi Rektörü, öğretim görevlisinin tutumunun da 2004 yılında çıkarılan laiklikle ilgili yasanın yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını savundu. Fransız rektör, yasanın başörtüsü takılmasını sadece orta öğretim kurumlarında yasakladığını, üniversitelerde başörtüyle ilgili hiçbir yasağın bulunmadığını hatırlattı. Philippe Boutry, öğrencinin hiçbir engele takılmadan Sorbon Üniversitesi’nde başörtüyle dersleri takip edebileceğini aktardı.

Le Monde gazetesine konuşan başörtülü öğrenci, “Benim önceliğim yeniden derslerime başlamak.” ifadelerini kullandı. Öğrenci, bir daha böyle olayların yaşanmaması için öğretim görevlisi ile ilgili cezai işlem yapılmasının da gerekliliğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu