Akademik Personel | 25 Mayıs 2019, Cumartesi

Sizce Ben Çok Para mı Kazanıyorum?

25 Eylül 2014
Sizce Ben Çok Para mı Kazanıyorum?
       

Doğu’da Çalışan Bir Akademisyenimizin Yaşadığı Maddi, Manevi Sıkıntılar ve Geliştirme Ödeneği

 

Doğu’daki Üniversitelerin Geliştirme Ödeneği ve Miktarları Hala Tartışılacak Gibi Gözüküyor ve Bizlerde Siz Değerli Takipçilerimizin Mesajlarını En Kısa Sürede Değerlendirerek Yayınlamaya Çalışıyoruz. Konunun bu denli ilgi çekmesinin sebebi ise galiba geliştirme ödeneğinin ilk defa akademisyenler tarafından değerlendiriliyor olması..

Bakalım meslektaşımız geliştirme ödeneği ve doğudaki akademik kariyer hakkında neler ifade etmiş..:

 

Merhaba değerli akademisyen arkadaşlarım, meslektaşlarım ve hocalarım.

İki yıldır Erzurum Atatürk Üniversitesi Oltu Yer Bilimleri Fakültesi’nde Araştırma Görevlisiyim. Fakültemiz Oltu ilçesinde ki kendisi yerel halk tarafından Erzurum’un en gelişmiş ilçesi olarak bilinir, anılır. Fakat biraz daha modern yerleri görmüş olan her kimi getirirseniz getirin size buranın gelişmemiş bir yer olduğunu söyler. Yaklaşık 30 bin nüfusa sahip olan Oltu Doğu’nun geneli gibi dağlar ile çevrili. Çevrede Batı’daki gibi sosyal etkinlik alanları (at çiftliği, paintball, yüzme havuzu, yürüyüş yapılabilecek bir alan vb.) yok. Varolan sosyal etkinliklerimiz ise dersler, okul içi ortam ve çok nadir olarak düzenlenen öğrenci gezileri.

Son zamanlarda sıkça gündeme gelen ödenek tartışmalarına değinmek istiyorum.

Yaklaşık 2 yıldır buradayım. Yüksek Lisansımı Batı’daki bir üniversitede yaptım. Keyfimden mi? Hayır, kendi üniversitemde kendi bölümümde lisansüstü eğitim yok. (Lisansüstü eğitim yapabileceğim en yakın yer karadan ulaşım ile 7 saat süren Karadeniz Teknik Üniversitesi) Şimdi basit bir matematik ile aylık gider hesabı yapalım.

Ders döneminde ortalama olarak 2 haftada 1 lisansüstü eğitim yaptığım üniversiteye gittim. Yaklaşık 17 saat süren bu yolculukta;

190 TL otobüs bileti (Gidiş-Dönüş)
50 TL molalarda 2 yemek (Gidiş-Dönüş)
60 TL 1 gece konaklama
50 TL şehir içi ulaşım, öğle yemeği vs.
Muazzam bir yol yorgunluğu (Bunu ücretten saymıyorum, benden olsun.)

Toplam 350 TL. Ayda 2 gidiş yaptığımıza göre bu demek oluyorki benim aylık toplam 700 TL sabit giderim var. (Elde var 1)

 

Akademisyenlerden Tepki: Geliştirme Ödeneği Kaldırılmasın

 

Şimdi gelelim bireysel ihtiyaçlara…

Ailem, sevdiklerim, dostlarım ve kız arkadaşım benden 22 saat uzaklıkta bir yerde yaşıyor. Hem ben hem de onlar insan evladı, özlüyoruz haliyle. Buradaki yaşam koşulları ise özlemimi daha da sıklaştırıyor ve arttırıyor. Haydi özlemi biraz düşük tutalım ve ayda bir değil de iki ayda bir onların yanına gittiğimi düşünelim. Zengin değilim, uçak hesabı yapmayacağım, yine otobüs ile gideceğim.

230 TL otobüs bileti (Gidiş-Dönüş)
100 TL Oradaki giderlerim. (Elimi cebime attırmadıklarını varsayarak…)
Muazzam bir yol yorgunluğu (Bunu da ücretten saymıyorum, benden olsun.)

Toplam 330 TL. Ay bazındaki gideri bulmak için 2’ye bölelim, 165 TL. (Elde var 2)

Aaaa, söylemeyi unuttuğum bir şeyi fark ettim. Tüm bu gidiş gelişlerimiz görevlendirmeler ile oluyor. Görevlendirme sınırımız ise 30 gün. Sonrasında maaşımızdan günlük 18 TL kesiliyor. Arada bir sempozyum ve kongreler oluyor, onlara katılmak için de görevlendirme alıyoruz. Dolayısıyla bu 30 günü fazlası ile aşıp, 60 güne ulaşıyoruz. Bu da yıllık ortalama 540 TL miktarında bir kesintiye sebep oluyor. Yani aylık 45 TL’lik bir ücret. (Elde var 3)

Şimdi genel toplama geçelim.

700 TL + 165 TL + 45 TL = 910 TL Ortalama aylık sabit gider. Değerleri her ne kadar düşük tutmaya çalışsam da illaki bir şeyleri abarttığımı düşünmüşsünüzdür, itiraf edin. Bu düşüncenizden dolayı da aylık 110 TL (Yıllık 1320 TL) atıyorum, geriye kalıyor 800 TL.

 

Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Sona Erecek.

 

Peki benim aylık aldığım ödenek ne kadar? 576 TL. Bu durumda ne oluyor? Siz benden daha avantajlı konumda oluyorsunuz. Büyük ihtimalle bulunduğunuz üniversitede Lisansüstü eğitim var ki yoksa bile git-gel sonucu harcadığınız ücret benim harcadığımdan kat be kat daha az. Aynı şekilde sevdiklerinizin yanında olmak için harcadığınız ücretler de. Yolda geçen zamanınıza değinmiyorum bile…

Doğu’da yaşam ucuz diyen biri var mı aranızda? İstanbul, İzmir ve Ankara’yı çıkardığımızda kesinlikle ucuz değil.
Ben aylık 500 TL kira veriyorum.
Dolmuş parası 1.5 TL, gidiş-dönüş 3 TL. Öyle 90 dk içinde aktarma falan yok, indi-bindi hesabı.
Sizinle aynı elektriği kullanıp aynı kaçak kullanım faizini ödüyorum. Farkımız 0.
Su? Su’da farklı olan ne olabilirki.
Ekmek? Heryerde aynı.
Sebze? Burada üretim çok olmadığı için Batı’dan daha pahalı, inanın.
Et? Hayvancılık burada gelişmiş mi? Evet. Dolayısıyla ucuz mu? Evet dediğinizi düşünüyorum ancak değil. Düşündüğünüz bu ucuzluk satış reyonuna girmemiş ürünlerde geçerli. Ucuza getirmek için ne yapayım? Koyun alıp kendim mi keseyim? (Dana eti kg 30, tavuk eti kg 7.50 TL)

Şimdi yukarıdakilerin hepsini okudunuz. Bu durumda, sizce ben çok para mı kazanıyorum?

Not: Değerli Takipçimiz Siz de Haber Niteliği Taşıdığını Düşündüğünüz Şeyleri Bizimle Paylaşabilirsiniz. (Haber Gönder Sekmesini Tıklayınız)

       

BENZER HABERLER