Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Sınav Güvenliği İçin Kopyakeser Geliştirdiler

Sınav Güvenliği İçin Kopyakeser Geliştirdiler
       

Üniversiteliler, sınavlarda cep telefonu yardımıyla kopya çekenleri engellemek için sinyal karıştırıcı tasarladı.

Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri İzmir’in önde gelen sanayi kuruluşlarının da desteğini alarak, sınavlarda cep telefonu yardımıyla kopya çekenleri engellemek için sinyal karıştırıcı (jammer), bitkinin ihtiyacına göre sulama yapabilen sulama otomasyonu gibi projeleri piyasa değerlerinin oldukça altında tasarladı. Anıl Erge, Kıvanç Kandemir, İbrahim Cem Özgül ve Danışmanları Yrd. Doç. Dr. Mustafa Seçmen (KARSİS Savunma işbirliği ile Çok Bantlı bir Sinyal Karıştırıcı Sistemi) tasarları. Öğrenci ve danışmanları sistemi şöyle anlattı;

“10 metreye kadarki kısa mesafeler için bir sinyal karıştırıcı (jammer) tasarladık. Amacımız, özellikle sınavlarda cep telefonu yardımıyla kopya çekenleri engelleyebilmekti. Araştırmalarımızda piyasadaki sinyal kesici cihazların haberleşme uygulamalarına ait sabit frekans bantları için üretilmiş olup yeni bir uygulamanın eklenmesinin veya mevcut bandın cihaz üzerinden değiştirilmesinin oldukça zor olduğunu gösterdi. Bu doğrultuda çoklu bant sinyallerini kesebilen yani piyasadaki tüm büyük operatörlerin bant sinyallerini kesebilen bir sinyal karıştırıcıyı tasarladık. Bunu da piyasadaki sinyal karıştırıcıların yarı fiyatına, 120 dolar gibi bir fiyata yaptık.”

İhtiyaca göre sulama

Mirsat Yılmaz ve Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Emrah Bıyık da Dırman Elektronik işbirliğiyle Otomatik Sera Sulama Sistemi geliştirdi. Öğrenciler sistem konusunda, “Seralarda yaygın olarak kullanılan standart sulama yöntemlerinde topraktan herhangi bir nem ölçümü alınmadan bitkilere belirli zaman aralıkları ile sulama yapılır. Ancak toprağın yapısını ve ekilen ürünün ihtiyaçlarını tam olarak hesaba katmadan yapılan bu tür sulama yöntemi uygulayıcıya göre değişik sonuçlar verdiği gibi seradaki verimi de düşürebilmekte. Bu projede, topraktaki nem seviyesini ölçerek bitkinin ihtiyacına göre sulama yapan bir sera otomasyon sistemi tasarladık. Geliştirdiğimiz bu otomasyon sistemi ile seradaki toprağın nem durumu internet üzerinden izlenebilmekte ve gerektiğinde sisteme uzaktan müdahale edilebiliyor” bilgisini verdi.

Varmadan işlem tamam

Tahsin Değirmenci ve Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Gündüzalp de Park Net Proje Ltd. işbirliğiyle Ev Otomasyon Sistemi geliştirdi. Bu sisteme göre havalandırma ve aydınlatmanın açılıp kapanmasından evin ısısının ayarlanmasına kadar internet üzerinden evdeki herhangi bir alanı kontrol edilebiliyor. Projenin maliyetinin 150 lirayı geçmiyor.

Kaynak: Hürriyet

 

       

BENZER HABERLER