Akademik Personel | 19 Temmuz 2019, Cuma

Sıcaklık Değişimlerini Anlayan Yapay Deri Üretildi

Sıcaklık Değişimlerini Anlayan Yapay Deri Üretildi
       

ABD Caltech (California Teknoloji Enstitüsü) bilim adamları ısıya duyarlı yapay deri üretmeyi başardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) bilim adamları, sürüngen türü olan çıngıraklı yılanın avını vücut sıcaklığını hissederek belirlemesini sağlayan hücre düzeneğinin benzerini yaparak ısı değişimini hisseden yapay deri ürettiler.

California Teknoloji Enstitüsü (Caltech)’nde profesör olan Chaiara Daraio kılavuzluğunda labaratuvarda sentetik ağaç üretmek için çalışma yapan ekip, ısı farklılıklarına elektrikle tepki veren bir malzeme geliştirmeyi başardılar. araştırmacılar, ısı hissini oluşturan ‘pektin’ adı verilen ve bitkilerde hücre duvarına yerleşik olan molekülden faydalandı.

Çıngıraklı Yılanlar Örnek Oldu

Isıya duyarlı deri keşfedilmesini sağlayan araştırmada çıngıraklı yılanların avlarını vücut sıcaklığından belirlemesini sağlayan deri hassasiyetini meydana getiren hücre mekanızması örnek alındığı söylendi. Bu molekülün ısıya olan duyarlılığından etkilenen ekip, pektini yalıtarak, su ve pektinden oluşan, insan saçı inceliğine sahip, şeffaf ve esnek bir film üretmeyi başardı. Pektin moleküllerinin kalsiyum atomları ile bir çift sarmal olacak şekilde birbine bağlanarak oluşan filmi ısıya maruz bırakarak sarmalın çözülmesi ve pozitif yüklü kalsiyum atomlarını açığa çıkarması elde edildi.

AA

 

       

BENZER HABERLER