Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

“Siber Ağlarda Milli Olmadıkça Milletçe Güvende Değiliz”

“Siber Ağlarda Milli Olmadıkça Milletçe Güvende Değiliz”
       

Hava ve Elektronik Sanayii(HAVELSAN)’ nin Akademi direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, siber ağlardaki saldırılarda milli çözümler olmadıkça milletçe güvende değiliz dedi.

Yaşar Üniversitesi ve HAVELSAN’ın birlikteliğiyle üniversitenin Selçuk Yaşar Kampüsünde düzenlenen CySec 2017 Siber Güvenlik Konferansında akademisyen, öğrenciler, dernekler ve sektörün temsilcileri bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi Rektörü olan Profesör Doktor Cemali Dinçer, siber saldırıların haftalık olarak yüz yirmi dört bin civarında olduğunu ve saldırıların sayıları kadar maddi olarak yaşattığı kaybın da çok yüksek olduğunu ifade etti. Yıllık maddi kaybın yaklaşık olarak dört yüz milyar doları bulduğunu söyledi.

Hava ve Elektrik Sanayii(HAVELSAN) Teknoloji ve Akademik Direktörü olan Doçent Doktor Özbilgin sanayi ve akademi dünyasının teknoloji alanında birlikte çalışma yapmalarının çok önemli olduğunun altını çizdi. Siber ağlarda güvende olmamız için milli çözümler üretilmesinin şart olduğunu vurguladı. HAVELSAN olarak siber alanda yazılımlar üretildiğini söyledi. Bu alandaki çalışmalarının bazılarını ise ‘log analizi, veri sızıntısı önleme, güvenlik duvarı ve siber tatbikat’ olarak sıraladı. Milli yazılımları üretmek adına şirket ve üniversitelere Ar-Ge destekleri verdiklerini iletti.

Çok Sayıda Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyaç Var

Doçent Doktor İzzet Gökhan Özbilgin günümüz internet dünyasında tehditlerin şekil değiştirdiğini, nesnelerin internet bağlantısı kurabilmesi ‘tehditlerin interneti’ haline geldiğine dikkat çekti. Siber güvenliğin de bu tehditlerin ortadan kaldırılması için çok önemli olduğunu söyledi. Sağlık, enerji, ulaşım ve savunma alanındaki güvenliğin olmazsa olmaz olduğunun bu sebeple de üniversitelerle olan ilişkilerinin proje üretme ve yeni uzmanların yetiştirilmesi için çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye ve dünyadaki siber güvenliğin sağlanması alanında eleman açığının çok olduğunu, ülkemizdeki açığın yirmi bin dünyadaki açığın ise iki milyon civarında olduğunu ifade etti.

‘Milli Güvenlikteki yüzde üç olan payın artması elzemdir’

Bilgi Güvenliği Derneği Denetleme Kurulu Başkanı olan Mustafa Ünver, Türkiye’nin banka alanında ‘truva atı(trojan) saldırıları’ alanında hedefte olan ülkelerde 3. zararlı uygulamaların bulaştığı android uygulamalarda da dört yüz kırk sekiz bin cihazla beşinci sırada olduğunu söyledi.

JP Morgan bankasının 2017 yılında siber ağlardaki güvenliğe ayırdığı ücretin yüz yirmi dolar civarında olduğunu söyledi. Türkiye’nin siber güvenliğinin yüzde doksan yedisinin yabancılarda olduğunu, güvenlik pazarımızdaki bir buçuk milyar doların bize ait payının da kırk beş milyon dolar olduğunu ifade etti. Elektronik alandaki büyüme yaşandıkça tehdidin de arttığını ve önlemlerin alınması gerektiğini, güvenlik pazarına olan yatırımların ve ürünlerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

AA

       

BENZER HABERLER