Bilim-Teknoloji

SEODEMY’den Domain Dersleri

Seodemy.com tarafından devamlı olarak sunulan derslerden domain ile alakalı olan kısım şüphesiz tüm web yöneticilerini yakından ilgilendirmektedir.

Seodemy.com tarafından devamlı olarak sunulan derslerden domain ile alakalı olan kısım şüphesiz tüm web yöneticilerini yakından ilgilendirmektedir. SEO Dersleri Seodemy adresinde aralıksız olarak devam ediyor. Sizlere internet sitelerinin isimlerini kapsayan domainler hakkında detaylı bilgi vermek isteriz. Eğer geçmişi olan domainler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız; bu makaleyi okuyunuz.

Domain Nedir?

Domain, Latince “sahip” anlamına gelen dominus kelimesinden türemiştir ve Türkçe’deki ismi alan adıdır. Domain yani alan adı, sanal dünyada web sitelerin yer alması için sahip olması gereken kimliktir. Daha kısa tanımıyla, web sitenin adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçi, sitenin IP numarasından siteye erişebilmektedir; ancak bu işlem zor olduğu ve akılda kalıcı olmadığı için domainlere ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Untitled

IP Adresi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere IP, webtetanımlı olabilmek için gereklidir ve açılımı Internet Protocolidir.Internete bağlı olan tüm bilgisayarların geçerli bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bağlanmak için bu IP adreslerini kullanırlar, bir başka deyişle birbirlerini bu adres üzerinden bulurlar.Alan adı ise söz konusu IP adresinin daha anlaşılır ve akılda kalıcı bir görüntüsüdür. IP adresi numaralardan oluştuğu için akılda tutması zordur. Alan adı ise belli kelime veya kelimelerden ve uzantılardan oluşur.

Nasıl Bir Alan Adı?

Alacak olduğunuz alan adınız, mümkün olduğunca akılda kalıcı olmalıdır. Hatırlanması zor, yazması güç veya anlamsızca uzun alan adları, revaçta olmayan ve beğenilmeyen alan adlarındandır. Ayrıca hizmet verdiğiniz sektör, pazarlamasını veya satışını yaptığınız ürün gibiögeleri içeren türden bir alan adının kullanılması, arama motorlarında yapılan aramalarda sitenizin daha fark edilir olmasına katkıda bulunacaktır.

Seo ve Domain İlişkisi

SEO çalışmalarına rağmen internet sitesi Google ve diğer arama motorlarında kendini maalesef ispat edemiyor. Aktif bir alan adı; kiralandığı yıl sonunda yenilenmesi gerçekleştirilmezse eğer; “Drop Domain” statüsüne geçer. Bu süreçte domain firmasının işleyişine bağlı olarak eski sahibi tarafından 1-3 ay arasında yenilenme şansı vardır. (Ceza olarak extra bir komisyon ile birlikte.) Bu yenileme sırasında bazı domain firmaları saçma problemleri başınıza sarabilir; dikkat etmekte fayda var. Bu ara süreç sonrasında eğer domain çok değerli bir domain değilse ya da dikkatten kaçmayı başarmışsa “Backorder” sürecine girer. Backorder sürecinde her zaman Registar firmaları bir adım daha öndedir. Buna sebep olarak geç güncellenen “Who is” kayıtları ve bu firmaların bu işi yapmasından dolayı anında “Register” sağlama imkanı gösterilebilir.

DNS

DNS’nin açılımı, domain name systemidir. Yani alan adı isimlendirme sistemi denilen DNS, yukarıda açıklamasını yaptığımız IP adresleri ile alan adı arasındaki köprüyüoluşturmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sayede alan adları ile anlaşılması zor olan IP adresleri ilişkilendirilir. Bir DNS sayesinde, IP adresinin hangi bilgisayara ait olduğu ve web sitenin yeri belirlenir, böylece istediğiniz yere ulaşırsınız.

Domain Uzantıları

Domain uzantıları, çoğunlukla belli gruplara hitap edecek şekilde oluşturulmuştur.

  • *.com: Ticari kuruluşlar için
  • *.net: Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
  • *.org: Dernekler, organizasyonlar için
  • *.gov: Devlet kuruluşları için
  • *.edu: Eğitim kuruluşları için
  • *.mil: Askeri kuruluşlar için
  • *.ac: Akademik kuruluşlar

Alt Domain

Alt domain, bir diğer ismiyle subdomain, bir alan adının çatısı altında açabileceğiniz alt dallar şeklindeki domainlerdir. ***.alanadi.com şeklinde olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu