Akademik Personel | 14 Ekim 2019, Pazartesi

Selçuk Üniversitesi 3 Alanda Dünyada İlk 500’de

4 Eylül 2014
Selçuk Üniversitesi 3 Alanda Dünyada İlk 500’de
       

Selçuk Üniversitesi 3 Alanda Dünyada İlk 500 Üniversite Arasına Girmeyi Başardı

Hollanda Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi tarafından “Web of Science” veri tabanında yayınlanan bilimsel makale ve incelemeler esas alınarak hazırlanan 2014 yılı üniversiteler sıralaması açıklandı. Selçuk Üniversitesi (SÜ) üç alanda dünyada ilk 500 üniversite arasına girmeyi başardı.
SELÇUK’TAN BİR İLK
Dünyada en iyi 750 üniversitenin sıralandığı Leiden Üniversiteler Sıralamasına Selçuk Üniversitesi ilk kez bu yıl girme başarısını gösterdi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2014 yılı sıralamasına göre Selçuk Üniversitesi ‘toplam yayın sayısı’ kriterine göre dünyada 628., ‘son 5 yıla ait en çok atıf alan yüzde 10’luk dilime giren yayın oranı’ kriterine göre ise 654. sırada yer aldı.
Toplam yayın sayısı kriterine göre Selçuk Üniversitesi, Yer ve Çevre Bilimleri alanında 393., Tıp Bilimleri alanında 395., Matematik, Bilgisayar, Bilim ve Mühendislik alanında ise 494. sıralarda yer alarak üç önemli bilimsel alanda dünyada ilk 500 üniversite arasında yer alma başarısını gösterdi. Yaşam Bilimleri ve Doğa Bilimleri alanlarında ise ikinci 500’de yer aldı.
TÜRKİYE’DE 8.
Türk üniversiteleri arasındaki sıralamada ise genel değerlendirmede 8. sırada yer alan Selçuk Üniversitesi, Tıp Bilimleri ve Yaşam Bilimleri alanında 6., Matematik, Bilgisayar, Bilim ve Mühendislik alanında 7., Doğa Bilimleri ile Yer ve Çevre Bilimleri alanında 10. sırada yer aldı.
“İSTİKRARLI ÇABANIN SONUCU”
SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Leiden Üniversitesi’nin üniversiteleri, sadece bilimsel yayınların etki ve işbirliği göstergelerine göre değerlendirdiğini belirterek, “Araştırma temelde üniversitelerin yayın kalitesini ölçmektedir. Bu nedenle elde edilen başarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi’nin dünyada ilk 500 üniversite arasında yer alma vizyonuna erişmek üzere belirlenmiş stratejik amaçlarından biri olan bilimsel araştırma kalitesini yükseltmedeki istikrarlı çabanın sonuç verdiği görülüyor. Bu konudaki desteklerimiz artarak devam edecek. Bu süreçte emeği geçen tüm akademisyenlere ve araştırmacılara en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: Milliyet