Akademik Personel | 19 Eylül 2019, Perşembe

‘Saya Geleneği’ni Çok Uzun Yıllardır Devam Ettiriyorlar

30 Ocak 2017
‘Saya Geleneği’ni Çok Uzun Yıllardır Devam Ettiriyorlar
       

Karaman’da bazı köylerde köylüler yüzyıllardır devam eden ‘saya geleneği’ni sürdürüyorlar. Saya geleneği, kuzuların anne karnında canlandığına inanılan günleri kutlamak için düzeniyor.

Karaman’ın Madenşehri köyünde saya geleneği her yıl yaşatılmaya çalışılıyor. Geçim kaynağının küçükbaş hayvancılık olan köyde koç katımı olduktan 100 gün sonra kuzuların anne karnında canlanmaya başlandığı inanılan günlerde kutlanıyor.

Anadolu’nun bazı köylerinde devam ettirilen saya törenlerinde gençler, akşam olduğunda köy odasında toplanıp hazırlıklara başlıyorlar. Törenlerde kullanılmak üzere çoban çorabı, palaska, palto, çuvaldız ve çan gibi malzemeler bulunup, saya olacak gence kıyafetler giydiriliyor ve sayanın yüzü siyaha boyanarak vücudunun bazı yerlerine çanlar takılır. Sonra saya ve seyis köylülerle birlikte tek tek evleri gezerek yardım toplar. Evlerden alınacak olan hediyelerin hayvanların ve doğacak yavruların sadakası olduğuna inanılıyor.

Madenşehri köyü muhtarı olan Durmuş Ali Demir, saya geleneğinin hayvanların sağlıklı doğabilmesi için yapılan, geleneğin devamını sağlayan bir tören olduğunu ifade etti. Saya’nın her yıl ocak sonu ile şubat başında yapıldığını aktardı. Gençlerin tören yapıldığı zaman akşama doğru köy konağında toplanır, saya olarak seçilen genç hazırlanır, akşam ezanından sonra da köy ahalisi ile ev ev dolaşır, saya olarak seçilen genç kapıların önüne yatıp hane sahibinden hazırda olan malzemelerden ister. Bu malzelerin un, yağ, bulgur gibi yiyecek malzemeleri olduğunu söyledi.

Gelenek Gelecek Nesillere Aktarılıyor

Yapılan törende sayayı gezdiren seyis olan Yasin Demir, büyüklerinden öğrendiği geleneği sürdürmenin onları mutlu ettiklerini, bu yıl düzenlenen törenin güzel geçtiğini söyledi. Bu geleneği büyüklerinden öğrendiklerini, şimdiki gençlerin de kendilerinden öğrendiklerini ifade etti. Toplanılan yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını, ayrıca birliği oluşturan bir eğlence olduğu için devam etmesini istediğini aktardı.

AA