Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Sarıkamış Harekatı’nın Yıl Dönümüne Doğru

Sarıkamış Harekatı’nın Yıl Dönümüne Doğru
       

Sarıkamış Harekatı’nın 100’üncü yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında 100 bin kişinin katılması planlanan ay yıldızlı tören alanında çalışmalar sürüyor.

Alanda 54 metre yüksekliğindeki gönder üzerine Türk bayrağı çekildi, 15 bin metrekare üzerinde yapımı devam eden ay ve yıldızın mermer döşenmesine başlandı. Müze ve sosyal tesislerinde bulunduğu alanda ise peyzaj ve yeşil alan düzenleme çalışmaları yapılıyor.

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, yaptığı açıklamada, Sarıkamış Harekatı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle ilçenin dört bir yanının şantiyeye çevrildiğini söyledi.

Bu yıl 100’üncü yıl anma etkinliklerinin geniş kapsamlı yapılacağını, bu nedenle ilçede adeta seferberlik ilan edildiğini belirten Toksoy, şunları kaydetti:

“Devletimiz, hükümetimiz ve bütün bakanlıklarımızın desteğiyle çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl törenleri yapacağımız Kazım Karabekir mahallesindeki yaklaşık 15 bin metrekare alan üzerinde dev ay yıldızlı olan ve içerisinde müze, sosyal mekanlar bulunan bu proje hızlı bir şekilde gece gündüz sürüyor. Bayrak direğiyle altındaki yıldız ve ay olan kısmın kaba inşaatı bitti, şu an mermer döşemesi yapılıyor. Bir yandan da 100 bin kişinin yürüyeceği 8,5 kilometre uzunluğundaki Kızılçubuk yolu, beton ve andezit taşıyla kaplanıyor. Etkinliklerimize başta sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve bütün bakanlarımızla birlikte siyasi parti temsilcilerimiz, ülkemizin dört bir yanından hatta yurt dışından konuklarımızı, vatandaşlarımızı davet ediyoruz. İnşallah şühedaya yakışır şekilde anma etkinliklerimizi icra edeceğiz.”

Kaynak: TRT

       

Kolay Hobiler