Akademik Personel | 27 Ocak 2021, Çarşamba

Saraç ALES Mağduriyetinin Çözümü için Çalışmalara Başlandığını Duyurdu

20 Haziran 2018
Saraç ALES Mağduriyetinin Çözümü için Çalışmalara Başlandığını Duyurdu
       

YÖK Başkanı Yekta Saraç Sosyal medya hesabından ALES geçerliliğinin değişmesi üzerine son yapılan ALES’e giremeyen adayların mağduriyetinin haklılık payı olduğunu ve bu konunun çözümü için çalışmaların başlatıldığını duyurdu. Saraç’ın açıklaması şu şekilde:

 

”Değerli arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı.

Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesi’nin 22 Şubat 2018 tarihinde aldığı karar sonrasında söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES’e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz.

Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız.”

 

Kaynak

       

Kolay Hobiler