Akademik Personel | 29 Ekim 2020, Perşembe

Sanal Gerçeklik Gözlükleriyle İzlenecek Filmler Hazırlanıyor

29 Ocak 2015
Sanal Gerçeklik Gözlükleriyle İzlenecek Filmler Hazırlanıyor
       

Sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus, sinema sektörüne giriyor. Firma bu yıl kendi gözlükleriyle izlenebilecek 5 film hazırlayacaklarını açıkladı.

Aralarında Facebook, Google ve Samsung gibi büyük firmaların da bulunduğu şirketlerin üzerinde çalıştığı bir konu olan sanal gerçeklik ile ilgili yeni adımlar atılmaya başlandı. Facebook tarafından satın alınan sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus, şimdi de film sektörüne el atmaya hazırlanıyor.

Firmadan yapılan açıklamaya göre kendi içinde Oculus Story Studio isimli bir birim kuran Oculus, film hazırlıklarına başladı. Firmanın bu yıl içinde 5 farklı interaktif sanal gerçeklik filmini hazırlayacağı ifade edildi. The Verge internet sitesine açıklamalarda bulunan Oculus CEO’su Brendan Iribe, bu yıl içinde 5 sanal gerçeklik filmini hazırlayacaklarını belirtti. Filmlerden dördünün adı ise Dear Angelica, Bullfighter, Kabloom ve Henry olarak açıklandı.

Sanal oyunlar için planladıkları deneyimi sinema sektörüne de taşımayı hedefleyen Oculus’un bu filmleri nasıl ve nerede gösterime sokacağı bilinmiyor. 350 dolar karşılığında satın alınabilen ancak ağırlıklı olarak uygulama ve servis geliştiricilerin sahip olduğu Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü yaygın olarak kullanılan bir ürün değil. Filmler yayınlansa bile cihaz yaygın olarak dünya çapında satılmadığı için bu filmlerin nasıl izleneceği belli değil. Öte yandan Oculus özellikle oyun dünyasını hedeflese de halen sanal gerçeklikle ilgili kullanıma sunulan bir oyun bulunmuyor.

Kaynak: Al Jazeera

       

Bedava internet - Nasıl