GündemSlayt Haber

Sabancı, Marmara Üniversitesi’nde Derslere Giriyor!

Türkiye’de ilk defa bir şirket üniversite derslerine girerek fark yarattı. Sabancı İşletmecilik Seminerleri sayesinde derste başarılı olan öğrenciler iş ve staj imkanlarına kavuşacak.

 

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin 4.sınıfta okuyan 80 öğrencisi bu dönem “Sabancı İşletmecilik Seminerleri” diye bir ders alıyor. Haftada 3 saat 4 kredili bir ders olan Sabancı İşletmecilik Seminerleri’nin kontenjanı 80 kişi. Bu sayede Türkiye’de ilk kez bir şirketin üst düzey yöneticileri derslere girerek öğrencilere ders vermiş oldu.

 

Bugüne kadar ders veren üst düzey yöneticiler ve seminer konuları şu şekilde:

Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Neriman Ülsever, “Sabancı Ekosistemi ve İş Dünyası” dersi; Planlama, Raporlama ve Finansman Bölüm Başkanı Barış Oran; “şirketlerdeki finansal süreçler ve finans bölümlerinin işleyişi”; Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, “geçmişten günümüze pazarlama”; Kordsa Genel Müdürü Cenk Alper, “üretim yönetimi ve şirketler için üretim”.

 

Programın Önemi

Seminerin sonunda yapılacak olan sınavlar öğretim üyeleri ve şirket yöneticileri tarafından değerlendirilerek başarılı olan öğrenciler belirlenecek. Başarılı olan öğrenciler ise Sabancı bünyesinde staj ve iş imkanlarına kavuşacaklar. Marmara Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi’nin yaptığı işbirliği bu anlamda bir ilk.

Programın doğmasında ise Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr.A.Ercan GEGEZ ile Sabancı Holding’in özverisinin rolü şüphesiz ki büyük. Yapılan bu ortak çalışma, yani iki büyük marka arasındaki bu işbirliği, öğrencilere sağlayacağı katkı bakımından oldukça önemli ve Türkiye’de bir ilk.

Türkiye’de üniversite ile sanayi işbirliğinin çok düşük seviyelerde olduğunu söyleyen Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr.A.Ercan GEGEZ, “Yurtdışında şirketler kürsü kuruyor, araştırmaları fonluyorlar. Bu tabii üniversiteleri büyük bir yarışa sokuyor. Bir üniversitenin sanayi ile beraber çalışıyor olması iki tarafa da fayda sağlayabilecek birşey. Ben yavaş yavaş şunu görmeye başladım, biz özel sektörün yaptığı şeylere akademik literatürde isim koymaya çalışıyoruz, bakıyorsunuz özel sektör almış başını gitmiş, birşeyler yapmış, biz onu isimlendirmeye çalışıyoruz. Şunu da gözlemlediğim oluyor; eskiden pratiğe yakın hocaları isteyen özel sektörün şimdi bize “uygulamadan bahsetmeyin, bize teoriden bahsedin” dediğini duyuyorum. Yani iki taraf da nerede eksik kaldığını görüp bunu tamamlamaya çalışıyor. O nedenle ben üniversite-sanayi işbirliğinin önüne daha açık olacağına inanıyorum”diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Kaynak: Hürriyet

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu