Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Rusya’nın Anlaşma İptaline ‘Mektup’ Karşılığı

Rusya’nın Anlaşma İptaline ‘Mektup’ Karşılığı
       

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Rus Üniversitesi MEPhI’nın 3 Türk üniversitesi ile yürüttüğü anlaşmayı iptaliyle ilgili, “MEPhI’ya konuyla ilgili teessüflerimizi bildiren bir mesaj hazırlıyoruz. Bu kararlarını evrensel üniversite anlam ve değerleriyle uyuşmadığını onlara bu mektupla ileteceğiz” dedi.

İbiş, MEPhI’nın Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ankara Üniversitesi ile yürüttüğü eğitimde işbirliği anlaşmalarını iptal ettiğini hatırlatarak Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşmanın Mersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santrale yetişmiş insan gücü sağlamayı amaçladığını belirtti.

Rektör İbiş, Ankara Üniversitesi’nin Rusya Federasyonu’ndaki 8 üniversite ile anlaşmasının bulunduğunu söyleyerek bunlardan biri olan MEPhI’nın iptal kararı almasını şaşkınlıkla karşıladıklarını ve üzüntü duyduklarını vurguladı.

Rusya Şimdi de Akademik Anlaşmaları İptal Etti

“Teessüflerimizi bildiren bir mesaj hazırlıyoruz”

Ülkeler arasında zaman zaman yaşanabilecek siyasi anlaşmazlıkların bilim, eğitimalanlarını etkilemesine izin verilmemesi gerektiğine dikkati çeken İbiş, şöyle devam etti:
“Çünkü bilim, eğitim, bilgi, evrenseldir ve politik etkilerden bağımsızdır. Ayrıca gelecekteki ilişkilerin inşasında temel alanların başında bilim ve eğitimin geldiği unutulmamalıdır. Buradan hareketle üniversitemiz kapıları, Rusya Federasyonu’ndan gelen akademisyen ve öğrencilere her zaman açık olduğu gibi, Rusya Federasyonu’ndaki ortaklarımızla süregelen bilim ve eğitim ilişkilerimizin de akamete uğramaksızın tarafımızca devam ettirilme isteğimizi korurken aynı evrensel bakış açısı ile Rusya tarafının da benzeri anlayışı koruması gerektiği inancındayız ve bu bakış açısını kendilerine de tavsiye ediyoruz.”

Üniversite kavramının içinde olan evrensellik ve barışçılık ilkelerinin Rusya Federasyonu’nda köklü ilişkilere sahip olunan ortaklar için de geçerli olduğunu aktaran İbiş, şunları söyledi:
“İki ülke arasında artık kopması mümkün olmayan çok yönlü, derin ilişki içinde özel bir yeri bulunan bilim ve eğitim alanındaki ortaklık, tıpkı diplomasi gibi bu ilişkinin temellerinden birisidir. MEPhI’ya konuyla ilgili teessüflerimizi bildiren bir mesaj hazırlıyoruz. Bu kararlarının evrensel üniversite anlam ve değerleriyle uyuşmadığını, onlara bu mektupla ileteceğiz.”

       

Kolay Hobiler