Manşet Haber

RTE Üniversitesi’nden ‘Sazan’ yalanlaması

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, üç yeni sazan türü hakkında yapılan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, üç yeni sazan türü hakkında yapılan haberlere ilişkin olarak, “Prof. Dr. Davut Turan bu yeni türleri isimlendirirken birisine annesi Emine Turan dolayısıyla ’emineae’, diğerine araştırmanın radyografik çekimlerine destek vermiş olan Rize Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Opr. Dr. Hasan Basri Velioğlu dolayısıyla ‘velioglui’, bir diğerine de arazi çalışmalarına beraber gittiği Recep Buyurucu dolayısıyla ‘recepi’ ismini vermiştir” denildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, isimleri nedeniyle haberlere konu olan üç yeni sazan türü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Turan ve araştırma ekibi tarafından dünya bilim literatürüne kazandırılmış olan üç yeni sazan türünün “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin Sazanları” başlığı ile haberleştirildiğine dikkat çekilerek, “Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Turan ve araştırma ekibi tarafından Fırat Nehri’nde bugüne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş olan üç yeni sazan türü keşfedilmiştir. Daha önce de 18 yeni türü dünya faunasına kazandırmış olan Prof. Dr. Davut Turan bu yeni türleri isimlendirirken birisine annesi Emine Turan dolayısıyla ’emineae’, diğerine araştırmanın radyografik çekimlerine destek vermiş olan Rize Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Opr. Dr. Hasan Basri Velioğlu dolayısıyla ‘velioglui’, bir diğerine de arazi çalışmalarına beraber gittiği Recep Buyurucu dolayısıyla ‘recepi’ ismini vermiştir. İlim dünyasında yeni bulunan türlere isim verme geleneği var olan bir durumdur. Kaldı ki araştırmacı isimlendirmeyi hangi gerekçelerle yapmış olduğunu makalede belirtmiştir. Bu araştırma indeksler tarafından taranan Zootaxa 3754 (2): 1001-116 (www.mapress.com/zootaxa) isimli bilimsel bir dergide yayınlanmıştır” ifadelerine yer verildi.
Yapılan bilimsel çalışmanın takdir edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Prof. Dr. Davut Turan’ın, dünya bilim literatürüne kazandırmış olduğu türleri isimlendirirken vefa örneği göstermesi ve dünya faunasına üç yeni tür kazandırmış olması dolayısıyla takdir edilmesi gerekirken, ilmi bir çalışmanın bazı basın yayın organlarında çarpıtarak farklı şekillerde haber yapılması yadırganmıştır.”

Kaynak: İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu