Akademik Personel | 23 Mayıs 2018, Çarşamba

Rektörden Sigaraya Karşı Bisikletli Yaşam Mesajı

29 Temmuz 2014
Rektörden Sigaraya Karşı Bisikletli Yaşam Mesajı
       

Ankara Üniversitesi’nin çevre gönüllüsü öğrencileri “Benim Havamı Kirletme” diyerek farkındalık etkinliği düzenledi.

Ankara Üniversitesi’nin çevre gönüllüsü öğrencileri “Benim Havamı Kirletme” diyerek farkındalık etkinliği düzenledi. Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, öğrencilerin tasarladığı bisikleti sürerek sigaraya “dur’ dedi.

Ankara Üniversitesi Çevre Koordinatörlüğü’nün çevre gönüllüsü öğrencileri, Tandoğan Merkez Yerleşke Rekreasyon Alanı’nda “Benim Havamı Kirletme” başlığıyla bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Sigaranın zararlarını toplumun gündemine getirmek isteyen öğrenciler, sağlıklı yaşama dikkat çekerek kendi elleriyle bisiklet tasarladılar.

-HOCALARIYLA SÜRDÜLER

Kendi tasarladıkları bisikletlerle yerleşke içinde gezen öğrenciler renkli görüntülere sahne oldu. Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş de öğrencilerin bu duyarlı etkinliğine katılmayı ihmal etmedi. Rektörlük önünde öğrencilerle bisiklet turu atan Prof. Dr. Erkan İbiş, “Sağlıklı yaşam için bisiklet sürün” mesajını verdi.

-SİGARA TETİKLİYOR-

Her platformda sigaraya karşı tepkisini dile getiren Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, üniversite bünyesinde kuracakları madde bağımlılığı merkezine işaret ederek, sigaranın da kötü alışkanlıkları tetikleyen temel unsurlardan biri oluşuna dikkat çekti. Öte yandan etkinlik kapsamında kendi bisikletlerini tasarlayan öğrenciler, Rektörlükte düzenlenen “Sigarasız Yaşam İçin Bisikletli Yaşama Merhaba” başlıklı etkinlikte ödüllendirildi.

-DENETLEME KURUMU’NUN DESTEĞİ-

Çevre Koordinatörü Doç. Dr. Duygu Özel Demiralp, projelerinin Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurumu’nun (TAPDK) desteği ve işbirliğinde hayata geçtiğini belirterek, “Sigaraya üniversiteye girdikten sonra başlanma oranı oldukça yüksek. Öğrencilerimizin sigara içmek yerine bisiklet tasarımında olduğu gibi takım çalışmasıyla sağlıklı yaşam için bir arada bulunmalarını sağlamak istiyoruz. Amacımız genç yaşta sağlıklı yaşama teşvik” dedi.

-ÖDÜLLER DAĞITILDI-

Hidroket Grubu, Hidromobil Grubu ve İrem Mandıklı, layık görüldükleri ödüllerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı, “Sigarasız Ankara Üniversitesi” Koordinatörü Prof. Dr. Uğur Gönüllü ve Çevre Koordinatörü Doç. Dr. Duygu Özel Demiralp’ten aldı. Etkinlik kapsamında ayrıca Uzm. Dr. Bozkurt Şenler, sigaranın verdiği zararla ilgili “Sigara Salgını” ve Uzm. Psikolog Şenay Ölmez de büyük sigara şirketlerinin sigaranın cazibesini arttırma yönünde geliştirdikleri pazarlama stratejilerini ve müşteri algısına yönelik yaptıkları çalışmaları anlattığı “Arka Bahçemiz” konulu bildirileri sundu.

       

BENZER HABERLER