Akademik Personel | 23 Haziran 2021, Çarşamba

Profesörlükten Yeniden Öğrenciliğe Döndü

28 Nisan 2016
Profesörlükten Yeniden Öğrenciliğe Döndü
       

Rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı yaparken yeniden girdiği üniversite sınavını kazanan Fizik Profesörü Paktaş, tüm görevlerinden istifa ederek üniversite öğrencisi oldu.

Karabük Üniversitesindeki rektör yardımcılığı, dekanlıkve bölüm başkanlığı görevlerini, sanat alanındaki lisans eğitimi için bırakan 59 yaşındaki fizik profesörü Dilek Dadaylı Paktaş, hocalarının verdiği ödevleri özenle yapıyor, vize ve finallere çalışıyor.

Bülent Ecevit Üniversitesinde öğretim üyesiyken Karabük Üniversitesine görevlendirilen Prof. Dr. Paktaş, Fen Edebiyat Fakültesinin kurucu dekanlığını üstlendi, rektör yardımcılığı ve bölüm başkanlığı görevlerini yürüttü.

Çocukluğundan bu yana sanat alanında lisans eğitimi almayı hayal eden Paktaş, yöneticiyken üniversite sınavlarına hazırlandı. 2011’de girdiği üniversite sınavlarından istediği puanı alan Paktaş, yetenek sınavlarında da başarılı olarak Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü kazandı.

Üniversitedeki lisans eğitimini bir yıl donduran Paktaş, emekliliğine 4 sene bulunmasına rağmen rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı görevlerinden istifa etti. Akdeniz Üniversitesine 2012’de öğrenci olarak başlayan Paktaş, sınıf arkadaşlarıyla teorik ve uygulamalı eğitiminlerini sürdürüyor.

Paktaş, hocalarının verdiği ödevleri özenle hazırlıyor, vize ve finallere çalışıyor, farklı disiplinlerde heykeller yapıyor.

Sınıfının “Dilek ablası” Paktaş, mezuniyetinden sonra atölyesini kurarak heykeller yapmayı, sınava çalışan öğrencilere de uygulama imkanı sağlamayı hedefliyor.

Öğrencilerin yurt dışında ya da başka üniversitede okuma imkanı bulunduğuna dikkati çeken Paktaş, bu imkanlardan birini kullanarak bir yıl Hacettepe Üniversitesinde okuduğunu anlattı.

“Yıllar sonra tekrar öğrenci oldum. Annem ilk başlarda ‘Yeter artık’ dedi, sonradan kabullendi. Eşim hep yanımda, destek oluyor. Hedefim teknik öğrenmek.” diyen Paktaş, üniversiteden mezun olduktan sonra kendi atölyesini kuracağını söyledi.

Anadolu Ajansı
       

Kolay Hobiler