GündemManşet Haber

Profesörlükten Yeniden Öğrenciliğe Döndü

Rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı yaparken yeniden girdiği üniversite sınavını kazanan Fizik Profesörü Paktaş, tüm görevlerinden istifa ederek üniversite öğrencisi oldu.

Karabük Üniversitesindeki rektör yardımcılığı, dekanlıkve bölüm başkanlığı görevlerini, sanat alanındaki lisans eğitimi için bırakan 59 yaşındaki fizik profesörü Dilek Dadaylı Paktaş, hocalarının verdiği ödevleri özenle yapıyor, vize ve finallere çalışıyor.

Bülent Ecevit Üniversitesinde öğretim üyesiyken Karabük Üniversitesine görevlendirilen Prof. Dr. Paktaş, Fen Edebiyat Fakültesinin kurucu dekanlığını üstlendi, rektör yardımcılığı ve bölüm başkanlığı görevlerini yürüttü.

Çocukluğundan bu yana sanat alanında lisans eğitimi almayı hayal eden Paktaş, yöneticiyken üniversite sınavlarına hazırlandı. 2011’de girdiği üniversite sınavlarından istediği puanı alan Paktaş, yetenek sınavlarında da başarılı olarak Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü kazandı.

Üniversitedeki lisans eğitimini bir yıl donduran Paktaş, emekliliğine 4 sene bulunmasına rağmen rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı görevlerinden istifa etti. Akdeniz Üniversitesine 2012’de öğrenci olarak başlayan Paktaş, sınıf arkadaşlarıyla teorik ve uygulamalı eğitiminlerini sürdürüyor.

Paktaş, hocalarının verdiği ödevleri özenle hazırlıyor, vize ve finallere çalışıyor, farklı disiplinlerde heykeller yapıyor.

Sınıfının “Dilek ablası” Paktaş, mezuniyetinden sonra atölyesini kurarak heykeller yapmayı, sınava çalışan öğrencilere de uygulama imkanı sağlamayı hedefliyor.

Öğrencilerin yurt dışında ya da başka üniversitede okuma imkanı bulunduğuna dikkati çeken Paktaş, bu imkanlardan birini kullanarak bir yıl Hacettepe Üniversitesinde okuduğunu anlattı.

“Yıllar sonra tekrar öğrenci oldum. Annem ilk başlarda ‘Yeter artık’ dedi, sonradan kabullendi. Eşim hep yanımda, destek oluyor. Hedefim teknik öğrenmek.” diyen Paktaş, üniversiteden mezun olduktan sonra kendi atölyesini kuracağını söyledi.

Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. AklınYoluBir kardeşim, sanat da bilim kadar önemli ve faydalıdır.Bunun bilincinde olanlar arttıkça, sanattan beslenenler çoğaldıkça, ülke daha iyi noktalara gelecektir.

  2. Hocamı tebrik ederim, ancak kendi adıma, Fizik profesörünün ülkeye katkı sağlama anlamında daha faydalı haberlerle gündeme gelmesini beklerdim.

    1. “Bize fizikçi değil pastacı lazım sözünü” bize heykeltıraş lazım olarak anlamış insan. Şaka bir yana, bu sözün söylendiği bir yerde fizikle uğraşmak Çin işkencesi. Hoca ruh sağlığını korumayı tercih etmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu