Akademik Personel | 18 Ocak 2019, Cuma

Prof. Gönen: İngiltere’nin Türkiye’den öğreneceği çok şey var

Prof. Gönen: İngiltere’nin Türkiye’den öğreneceği çok şey var
       

İngiltere Başbakanı Theresa May’in ABD’nin ardından Türkiye’yi ziyaret etmesi olumlu yorumlayan uzmanlar, İngiltere ve Türkiye’yi paralel menfaatleri olan ülkeler olarak değerlendirdi.

Avrupa Birliği ile ilişkilerinden dolayı iki ülkenin ortak paydalarının olduğunu belirten uzmanlar, May’in ABD’den sonra Türkiye’yi ziyaret etmesini olumlu bir olay olarak yorumladılar.

Emekli akademisyen Prof. Dr. Ersin Onulduran, İngiltere’nin Türkiye tarafında dost bir ülke haline geldiğini aktardı. Avrupa Birliği konusunda yapılan referandumda halkın AB’den ayrılması yönünde oy kullanması sebebiyle Başbakan Cameron görevinden ayrılmıştı. Cameron, kendisi başbakan olduğu sürece Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağını belirtmişti.  Onulduran, İngiltere’nin AB’den ayrılması ile birlikte Türkiye ile ortak kaderi paylaştığını aktardı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim elemanı Prof. Dr. Emre Gönen, May’in Türkiye’yi ziyaretinin Avrupa Birliği ile Avrupa Birliğine üye olmayan ekonomik açıdan birleşmiş tarafların görüşmesi olacağını ifade etti. Türkiye’nin Almayan veya Fransa ile yaşadığı siyasi krizlerin İngiltere ile yaşanmadığına dikkat çeken Gönen, İngiltere’nin hem pazara dahil olmak hem de işleyişinde yer almanın ne anlama gelmediğini, bu durumdan kaynaklanabilecek problemleri May’in konuşmak isteyeceği meselelerden biri olacağını aktararak İngiltere’nin bu anlamda Türkiye’den öğrenceği şeylerin olduğunu belirtti.

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Öğretim elemanı Prof. Dr. Muhittin Ataman, Türkye ve İlgiltere’nin AB ilişkileri açısından birbirlerine yakın bir pozisyonda olduğuna vurgu yaptı. Brexit ile ortaya çıkan AB tartışmasının bir handikap olduğuna vurgu yapan Ataman, bu sayede AB’nin yeni bir kimlik tartışması içerisinde olacağını anlattı.

AA

       

BENZER HABERLER