Akademik Personel | 22 Haziran 2018, Cuma

ÖYP’lilerin Mecburi Hizmet Çilesi

9 Şubat 2017
ÖYP’lilerin Mecburi Hizmet Çilesi
       

Bildiğiniz gibi ÖYP programı ile kadrolarına yerleşen araştırma görevlilerinin geleceği, üniversitelerin inisiyatifine bırakıldı. 674 sayılı KHK’nın 49.maddesinde 33/a kadrosundaki ÖYP araştırma görevlileri hiçbir işleme gerek kalmaksızın 50/d kadrosuna aktarıldığı, tekrar 33/a’ya alınmayanların zorunlu hizmetlerinin kalktığı ve 35.madde ile görevlendirmede olanların üniversitelerinin talebi üzerine 15 gün içerisinde üniversitelerine dönmek zorunda oldukları, dönmeyenlerin de atamalarının iptal edileceği bilgileri yer almıştı.

Aslında KHK’da hüküm oldukça açıktı : “33/a’ya alınmayanların mecburi hizmet yükümlülüğü ortadan kalkar.” 50/d ise 2547 sayılı kanuna göre bir üniversitenin kendi lisansüstü eğitim alan öğrencilerini eğitimleri süresince atadığı, eğitimleri sonunda öğrencinin üniversite ile ilişiğinin kesildiği bir kadroydu.

ÖYP’lilerin 33/a’dan 50/d’ye alınması ile birlikte daha önce imzalanmış mecburi hizmet senetleri ve dahası bundan sonra imzalanacak mecburi hizmet senetlerinin geçerliliği sorgulanmaya başladı. Bu konu üniversitelere ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na her sorulduğunda “bir karar çıkacak, bekleyin” cevabı alınıyor. Bu karar acaba neyi kapsayacak? Bu çıkan ya da çıkacak olan kararlar KHK’nın üzerinde bir hükme mi sahip? Bir gecede KHK ile “kazanılmış hakları” ellerinden alınan ÖYP’li araştırma görevlilerine aynı KHK’da verilen “33/a’ya geçirilmeyenlerin mecburi hizmetleri kalkar” hükmü neden uygulanmıyor?

Öte yandan insan sorgulamıyor değil, bu kazanılmış hakkın geri alınmasına sebep FETÖ dediler. Eğer sebep gerçekten FETÖ ise güvenlik soruşturulması yapılması ve ardından birer birer 33/a geçirilmesi gerekmiyor mu ÖYP’lilerin? Herkes biliyor sebebin bu olmadığını.

Fazla neden aramaya gerek yok, daha basit bir neden var : “ÖYP programı yeterince başarılı olamadı.”

ÖYP’yi ilk çıktığında doktorasını bitirenler öğretim üyesi olacaktı, daha sonra kadro açılırsa olabilir durumu ortaya çıktı. ÖYP’lilere yurtdışında dil eğitimi vardı, daha sonra yurtdışına dil eğitimine giden olmadı. ÖYP’lilere şu kadar bütçe verilecek dediler. O kadar olmaz şu kadar olsun dediler.

En sonunda da ÖYP’lileri 50/d’ye geçirerek gelecekleri üniversitelerinin ellerine bırakıldı. Geçenlerde babamla konuşuyorduk, basit bir şekilde ÖYP’lilerin durumunu anlattım. “Yok, oğlum işini adam gibi yapanı neden kapı dışarı etsinler, vardır başka bir şey.”

Evet, işte mesele de o ya, o başka bir şeyin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bulabilene aşk olsun!

Yavuz AK / ÖYP Araştırma Görevlisi
E-posta: yavuzak@akademikpersonel.org

       

BENZER HABERLER