GündemSlayt Haber

ÖYP’li Araştırma Görevlisinden Dünya Çapında Başarı

Pennsylvania Üniversitesi, Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplumlar Programı tarafından 2006’dan beri her sene gerçekleştirilen “Dünyanın En İyi Düşünce Kuruluşları Endeksi” araştırmasının 2013 sonuçları açıklandı.

Bu araştırma kapsamında değerlendirilmek üzere 182 ülkeden 6.826 düşünce kuruluşu sıralamaya katılmak için aday olarak davet edildi. Sıralamalar dünya genelinde 120 ülkeden 1.947 akademisyen, siyasetçi, bürokrat, gazeteci, bölgesel ve konu bazlı uzmanların katıldığı aday gösterme ve oylama süreci sonunda ortaya çıktı. UPenn endeksine göre Türkiye’de 29 düşünce kuruluşu bulunuyor. Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi içinde değerlendirmeye alınıyor.

Dünya Sivil Toplum Kuruluşları Sıralaması Araştırması” ilk kez 2006 yılında gerçekleştirildi ve 2007 yılında ilk rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Araştırmayı yöneten Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Prof. James McGann bu araştırmaya gazeteciler, fon veren kuruluşlar, akademisyenler ve hükümet yetkililerinden gelen taleplere cevap verebilmek üzere başladıklarını belirtti. Adaylık ve seçim sürecinde 1,950 kişi ve kurum yer aldı
2013 senesinde yedincisi yapılan araştırma dâhilinde tüm dünyadan 6,826 düşünce kuruluşu ile temas edilerek adaylığa davet edildi. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra gazeteci, siyasetçi, bürokrat, kamu ve özel fon veren kuruluşlar ile bölge ve konu bazında uzmanlardan oluşan 1,950 kişinin oyları ile sıralamalar gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası desteğiyle açıklandı Bu araştırmanın esas amacı dünyanın önde gelen kamu politikası alanında çalışan düşünce kuruluşlarını belirlemek ve bu kuruluşların dünya genelinde hükümetlere ve sivil toplumlara yaptıkları önemli katkıların altını çizmek olarak tanımlanıyor. Geçen yedi senede Düşünce Kuruluşu Endeksinin kamu politikası kuruluşları açısından saygıdeğer bir kaynak olarak kullanıldığı belirtiliyor. 2013 sonuçlarının açıklandığı bu rapor geçtiğimiz hafta New York’ta Birleşmiş Milletler Üniversitesi ve Washington DC’de Dünya Bankası ev sahipliğinde kamuoyuna açıklandı.

Buraya kadar her şey normal hikaye ise burada başlıyor. Konya merkezli düşünce kuruluşu Strategic Outlook (www.strategicoutlook.org) gelecek vadeden düşünce kuruluşları arasında 50. sırada kendine yer buldu. Türkiye’den sadece 5 düşünce kuruluşunun listeye girebildiği sıralamada Strategic Outlook özel başarı  gösteren düşünce kuruluşu olarak kabul edilmektedir. Strategic Outlook 2011 yılında Selçuk Üniversitesi  ÖYP Araştırma Görevlisi  Yusuf Çınar tarafından kuruldu. Strategic Outlook Türkiye’de İngilizce yayın yapan tek düşünce kuruluşu  olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Yusuf Çınar, Strategic Outlook’un halen başkanlığını yürütmektedir. Çınar, Strategic Outlook’un dış yardım veya devlet desteği almadan Araştırma Görevlisi maaşı ile bu başarının sağlandığını belirtmiştir. Ayrıca Yusuf Çınar bu başarının Türkiye’deki kırsalda yer alan Üniversiteler için de örnek olabileceğini belirtti. Ankara ve İstanbul’daki hiçbir düşünce kuruluşunun Konya merkezli Strategic Outlook’un başarısını sağlayamadığının altını çizen Çınar, Strategic Outlook’un kendi iç dinamikleri ve dünya standartlarındaki analiz ve yayınları ile bu başarıyı sağladığını belirtmiştir. Son olarak Çınar “Bu başarı sadece benim değil,  Strategic Outlook’u ayakta tutabilmek için her türlü cefaya göğüs geren, Strategic Outlook’a inanan ekibimizin  başarısıdır” diyerek sözlerini sonlandırmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu