Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

ÖYP’li Araştırma Görevlileri ‘ÖYP’de Uygulama Birliği’ İstiyor

9 Aralık 2017
ÖYP’li Araştırma Görevlileri ‘ÖYP’de Uygulama Birliği’ İstiyor
       

ÖYP’li araştırma görevlileri yapılan değişiklikler sonucu her okulun farklı uygulama yapmasından dolayı mağdur olduklarını twitterda #öypdeuygulamabirligi etiketiyle gündeme getiriyorlar.

 

YÖK’ün ÖYP ile ilgili aldığı son kararlar sonucu ÖYP ile atanmış araştırma görevlilerinin kadroları 33/a’dan 50/d’ye dönüştürülmüş ve tekrar 33/a kadrolarına geçebilmeleri üniversitelerin inisiyatifine bırakılmıştır. Ayrıca bu kararlardan sonra, geçen haftalarda YÖK yeni bir karar almış ve 1 Ocak 2018 tarihine kadar 33/a kadrosuna alınmayan kişilerin daha sonra 33/a kadrosuna geçirilemeyeceğini bildirmiştir.

 

Bu gelişmeler ÖYP ile atanmış araştırma görevlileri için büyük sorunlara yol açmaktadır. Birçok üniversite, kadroları 50/d’ye dönüştürülen ÖYP araştırma görevlilerini 33/a kadrosuna almama yolunu seçmiştir.

 

ÖYP kadroları açıldığında okullar ihtiyaçlarını belirtmiş ve alımlar buna göre yapılmıştı. Daha önce bu kadrolarda yetişmiş akademik personel ihtiyacı olan üniversitelerin, şu anda ihtiyacımız yok diyerek bu yetişmiş personeli 33/a kadrolarına almamaları ÖYP’lilerde soru işareti bırakmıştır.

 

İlgili kararları incelemek için;

 

ÖYP Mecburi Hizmet Kaldırıldı!

YÖK’ten ÖYP 50/d ile İlgili Yeni Karar

YÖK’ten ÖYP Araştırma Görevlileri Hakkında Açıklama

ÖYP / 2547 Sayılı Kanun Ek. 30.Md.

       

BENZER HABERLER