Akademik Personel | 21 Aralık 2020, Pazartesi

#ÖYPkaldırılmasın

28 Eylül 2015
#ÖYPkaldırılmasın
       

#ÖYPkaldırılmasın

YÖK, 2010 yılında uygulamaya koyduğu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programını (ÖYP) 2016 yılından itibaren kaldırma kararı aldı. Gerekçe olarak ise “Üniversitelerin YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaları ve bununda çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılmamasını” gösterdi.

2010 yılında Cari usule alternatif olarak getirilen ÖYP usul ile bugüne kadar yaklaşık 12 bin kişi atandı. Bu süreçte YÖK, ÖYP usul ve esaslarında bir çok değişikliğe gitti ve sistemin devamlılığını sağlamak için çalışmalar yaptı. Ancak kısa bir süre önce yayınlanan Başbakanlık genelgesinde, Doç. ve Prof. Kadroları hariç alımların durdurulması yönünde alınan karar kamuoyunda büyük bir tepkiye neden oldu. Çünkü ÖYP ile geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Temmuz ve Aralık ayları olmak üzere yılda iki alım yapılırken bu yıl yapılan değişikliklerle ve alan sınavının getirilmesiyle iki bölüm hariç başka alım yapılamadı. ÖYP ile atanmayı bekleyen binlerce aday tüm bu değişikliklere karşın umudunu hep korumaya çalıştı. Ancak bir gazetenin haberi ile bizlerinde haberdar olduğu “ÖYP ile 2016 itibariyle atama yapılmayacak” açıklaması ÖYP ile atama bekleyen binlerce kişiye büyük hayal kırıklığı yaşattı. Çünkü adaylar ÖYP’ye 3. Sınıfta hazırlanmaya başlıyorlardı ve bu yüzden YÖK’ün önceden haber vermeden bir anda ÖYP’yi kaldırması adaylar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Sonrasında YÖK’ten gelen açıklama daha da ilginçti ÖYP’nin kaldırılma nedenleri arasında şu argüman vardı; “Aralarında ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitelerinin de olduğu uluslar arası sıralamalarda başarı kaydeden bazı üniversitelerimiz başkanlığımızdan hiçbir dönemde ÖYP kadrosu talep etmemiştir.” Ancak zaten bu üniversitelerin ÖYP kadrosu talep etmesi ÖYP’nin kuruluş temelinde yoktu, çünkü ÖYP yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversiteler için öğretim üyesi ihtiyacını gidermek için yapılan bir uygulamaydı.

Akademik Personel Alımında Torpil Uyarısı!

#ÖYPkaldırılmasın

Neden mi? 2015 yılının eylül ayı sonundayız. Bu yıl zaten tek alım bile yapılmaması büyük şok yaratırken, sadece üç ay sonrası için bir daha ÖYP ile alım yapılmayacak denilmesi beklenti içerisinde olan adayları çok zor durumlara koyacaktır.

Bu karar alınacaksa şayet bu şekilde ani ve plansız yapılmamalıydı. Madem ÖYP sonlandırılacaktı neden 2 yıl geçerli olacağı söylenen alan sınavı getirildi? Neden bu yıl önceki dönemler gibi alımlar düzenli yapılmadı?

Kararlar alınırken esas olan hak mağduriyeti yaşatmamak olmalıdır. Son alınan kararla Aralık ayında yapılması planlanan alımlar son ÖYP ataması olacak ve 2016′ dan itibaren ÖYP ile alan sınavı veya merkezi alım olmayacaktır.

Ortada sayısı yaklaşık 12 bin’i bulan ÖYP araştırma görevlisinin olduğunu ve ÖYP’nin Cari usulden daha objektif bir program olduğunu gözardı edemeyiz.

Son olarak; eğer bu karar uygulanacaksa ve ÖYP sonlandırılacaksa daha üniversiteyi bitiren ve ÖYP ile atanmayı hedefleyenlerin düşünülmesi ve bu yüzden ani ve plansız şekilde olmamasını isteriz.

#ÖYPkaldırılmasın hashtag’ini nedenleri ile birlikte Devlet büyüklerimizle, YÖK başkanı ve üyeleri ile paylaşabilir ve Change.org #ÖYPkaldırılmasın imza kampanyasına katılabilirsiniz.

 

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Twitter: @RT_Erdogan

Facebook: https://www.facebook.com/RecepTayyipErdogan

TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu

Twitter: @Ahmet_Davutoglu

Yüksek Öğretim Kurulu

Twitter: @YuksekogretimK

E- mail adresleri: [email protected], [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/Y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretim-Kurulu-140577749427588/timeline/

Kurumsal Bilgi Edinme Hakkı Başvurusu: https://ebys.yok.gov.tr/docuplus/integration/yok/bilgiEdinme.aspx

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı

Twitter: @yekta_sarac

Facebook: https://www.facebook.com/Mehmet-Ali-Yekta-Sara%C3%A7-1503933333217765/timeline/

ÖYP Komisyonu

Yürütücü Prof. Dr. Yavuz ATAR:

E mail adresi: [email protected]

Linkdln: https://www.linkedin.com/pub/yavuz-atar/41/425/29

Facebook: https://www.facebook.com/yavuz.atar.12?fref=ts

Üyeler

Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU:

E mail adresi: [email protected]

Prof. Dr. Durmuş GÜNAY

Twitter: @DurmusGunay

E mail adresi: [email protected]

Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK

Twitter: @simsek65

Prof. Dr. Mustafa SAFRAN

E mail: [email protected]

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya (YÖK Başkanı)

Twitter: @cetinsayag

Facebook: https://www.facebook.com/cetinsayag

Prof. Dr. Ömer Anayurt (YÖK Denetleme Kurulu Başkanı)

E mail: [email protected]

 

Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran (YÖK Denetleme Kurulu Başkan Vekili)

E mail: [email protected]

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi: BİMER

http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx

Eğitim Odakları:

e mail adresleri: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]

Twitter: @yasarozay, @AbbasGucluTR, @abbasguclutr, @gencbakiskanald, @egitimajansi, @egitimsen, @TurkEgitimSen, @egitimis, @EgitimBirSen, @meb_basin

Change.org Dijital İmza Kampanyası

Cari Usul Nedir? Cari Usul İle Atama Nasıl Yapılır?

 

       

Kolay Hobiler