Manşet HaberÖYP

ÖYP Usul ve Esasları Değişti

Değişen ÖYP Usul ve Esaslardan Önemli Başlıklar; 

 • Yeni ÖYP Usul ve Esaslarla Artık 6 Aylık Yurtdışı Eğitimin önü açılmıştır.
 • Yanlış beyanda bulunarak ÖYP ile yerleşenlerin bir daha ÖYP’ye başvuru yapması engellenmiştir.
 • Atandıktan sonra göreve başlamayanların 3 yıl boyunca ÖYP atamalarına başvuruları engellenmiştir.
 • ÖYP yurtiçi yabancı dil kursuna 10 gün devamsızlık yapanların ilişiği kesilecektir.
 • Atandıktan sonra veya 65’i geçtikten sonra 2 dönem olan ÖYP lisansüstü başvuru süresi kaldırılmış ve Atanır atanmaz veya 65’i geçer geçmez başlamayanların ilişiğinin kesileceği belirtilmiştir.
 • ÖYP Kapsamında yüksek lisansını bitirenlerin başka bir üniversitede doktoraya devam etmesi YÖK kuruluna bırakılmıştır.

Diğer detaylara ve tam metine Yeni ÖYP Usul Esaslar 2013 linkinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Yukseklisans bittikten sonra ayni universitede devam edenler icin dil yeterliliğinin sağlanamaması durumunda nasıl bir süreç işliyor. Bilen var mı?

 2. şuanda öyp kadrosunda olan kişilerinde atandığı koşullar geçerli olup, tercih yapabilmesi gerekir. Geriye dönük uygulanamaz. Aynı şekilde ielts içinde yaptılar.sonradan dava açıldı ve düzeltildi. Bu durum içinde dava açılırsa geriye dönük uygulamanın kalkacağına inanıyorum.Yök’ün hiç mi bi avukatı yok çalıştırdığı, ya da bu kararları alan birilerinin yeğeni olduğu için mi oraya gelmiş, yoksa bu kadar saçma sapan iş yapmazlar sanırım. Umarım bu durum en kısa zamanda düzeltilir!!!

 3. Tıp fakültesi mezunuyum. Normalde 6 senelik olduğu için Yüksek Lisans olması gerekiyor. Ancak tercihleri yaparken Lisans kısmına yazıp tercih yaptım. Acaba bununla ilgili bir sorun olur mu? Bir de Aralık ayı tercihlerinin sonuçları tahmini ne zaman açıklanır? Ola ki kazanırsak ne zaman başlarız? Teşekkürler.

 4. arkadaşlar.. 2012 aralık ta atandım ama puanımın kusuratını yanlış yazdım diye bir yıl boyunca kesinti yapılarak cezamı cektim. şimdi bir heves sisteme giriyorum ve tercih yapamayacağımı öğreniyorum. bu kararı tercih gününde vermek, geriye dönük vermek ne kadar doğru. mağdur olarak yalnız değilim. bir sürü insanın hayalleri çalındı 🙁

 5. arkadaşlar ben de çağrı merkezini aradım ve bana 2011-2012-2013 yılları dahil 3 yıl bekleme koşulu geldiğinden bahsetti? ben 2012 aralıkta atandım ama kayıt yaptırmadım o sene böyle bir durum yoktu bu konuda bir yanlışlık mı var yoksa geriye dönük bir karar mı çıkarıldı?

 6. Biri bana Şu maddeyi açıklayabilir mi?
  “MADDE 5
  (2) OYP puarumn hesaplanmasmda lisans not ortalamaslnln o 25’i, Akademik
  Personel ve Lisansiistii Elitim Girig Srnavr (ALES) puarun Yo 60’r ve varsa yabancr dil srnavr
  puarun yo ls’i dikkate almr. Bu puan en son girilen ALES ve yabancr dil srnav sonuglarma
  gdre gtincellenebilir. Adaylann mezun olduklarr alanlardaki bagvurulannda s<iz konusu
  puanlar arasrnda 10 puana kadar yiizdelik oranlarmr artrmaya v veya eksiltmeye ve 6YP
  puanmr o/o l0'akadar artrmaya YOK Ytiriitme Kurulu yetkilidir."

 7. ÖYP kadrosunda olduğumuz için sistem tercih yapmamıza müsade etmiyor. Ben 2012 temmuzda ÖYP ile atandım. Şu halde yeni usul ve esaslar bundan sonraki durumları kapsaması gerekmiyor mu? Bu hukuki bir problem oluşturmaz mı?.

 8. doktorayla ilgili şart nasıl olmuş anlamadım “OYP kapsamrnda yiiksek lisans elitimini tamamlayan aragtrrma gdrevlilerinin
  doktora e[yitimlerine bir başka yerde devam etmelerine yiiksekrifretim kurumunun teklifi
  iizerine Ytirtitme Kurulunca karar verilir. ” denmiş ama yl a başladıkları yerde doktora devam etmez mi zaten

  1. peki y.lisans için görevlendirildiğiniz üniversitedeki doktora programı 10 yıllık değilse o zaman ne olacak , tekrardan başka bir yere görevlendirmemi alacak bu konu hakkında da net bir şey yok

 9. umarım dediğin gibidir hocam, ancak durumu anlattığımda net bir karar olduğu söylendi. Açıklama sizin yorumunuzun doğruluğu yönünde ama bu durum daha öncede yaşandı ve son gün karar değişti. Net bir şekilde onay almadıysanız sadece yorum yapmayın.

 10. yav anlamadığım nokta hemen atanır atanmaz yada dilden gelir gelmez okula başlaması lazım diyor. adamın dili yarı dönemde bittiyse peki.

 11. arkadaşlar su an itibariye öyp kadrolarında bulunanlar tercih yapabilir. 2013 temmuz ve eylül ayında yerleşenler için(başlayan istifa eden yanlış bilgi veren vs..) %10 puan kesintisi vardır diyor. son 2 alımda yerleşenler tercih yapabilirse önce yerleşenlerin hayli hayli yapması gerekmez mi. öyp çağrı merkezindekiler de bizim elimizdeki usul ve esasları okuyarak yorumda bulunuyorlar yani onlarda bir şey bilmiyor 🙂

  1. aynen hocam katılıyorum size, konuşurken hiç birşey bilmedikleri o kadar net anlaşılıyor ki biz yönlendirme yapınca mantıklı yerlere bakıyorlar.

 12. Arkadaşlar az önce yök çağrı merkezi ile görüştüm teyit ettirmek 2 kez aradım, Öyp kapsamında görevine devam edenlerin tercih yapamayacağını söylediler. Açıklamada böyle bir ibare bulunmadığını ısrarla açıklamama rağmen bize gelen bilgi bu şekilde, uygulama da böyle olacak denildi, bilginiz olsun.

 13. Merhaba, ben 2012 temmuz ayında oyp kapsamında atandım. normalde suan puan kesıntım kalktıgı ıcın yenıden gorev talebinde bulunabiliyorum; ancak yeni usul ve esaslarda kafa kariştirici bir ibare var. öyp kadrosunda bulunanların 3 yıl sureyle basvuruda bulunamaması sanırım benı kapsamıyor degıl mı? mantıken kapsamaması gerekır zıra ben atandıgımda kurallar farklıydı ve ben belkı de buna dayanarak atama ıstedım. bu alımlar ıtıbarıyle baglaması gerekır dıye dusunuyorum. bilgisi olan var mıdır? ben suan yenı tercıh yapabilir miyim?

 14. tezli yüksek lisansımız olmadan başvuru yapabiliyor muyuz? ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda,
  adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek
  lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır) maddesi ne anlama geliyor?

 15. 65’i geçtikten sonra, puandan dolayı yüksek lisansa başlayamazsak ve açıkta kalırsak ne olacak? Öyp’den ilişik kesilip senet mi ödeyeceğiz anlamadım.

 16. 65’i geçer geçmez yüksek lisansa başlama şartı bu atamadan sonrakiler için mi geçerli olacak?
  Ben şuan 65 i geçmiş durumdayım ve kadromun bulunduğu üniversite şubat döneminde yüksek lisans öğrencisi almayacağını söylediği için eylülü beklemek istiyorum. Fakat bu değişikliğe göre eğer şubat döneminde diğer üniversitelerdeki programlardan birini tercih etmezsem ilişim kesilecek mi kadroyla?
  Benim için gerçekten önemli bir konu, Teşekkürler.

 17. Sayın Hocam 2011 yılında atandım. 2012 Haziran ayında istifa ettim. bu yıl başvuru yapamayacak mıyımşimdi ? yoksa bu, sadece bu hüküm yayınlandığı tarıhten sonrası ıcın mi???

 18. 2013 Ekim’de öyp kadrosuna atandım; ancak önceden de öyp araştırma görevlisiydim, oradan istifa ettim, şu anda son onayları bekliyoruz, yeni atandığım yerden de kararnamem çıkmış, rektör imzalamış,
  sadece istifamın onaylanması bekleniyor, usul ve esaslar dün değişti anladığım kadarıyla, dolayısıyla benim için geçerli olmayacaktır, Aralık 2013 atamalarından sonra uygulanacaktır, değil mi?

 19. Başkanlığımızca 2013 Temmuz ve 2013 Ekim ayında yapılan yerleştirmeler sonucu
  araştırma görevlisi kadrosuna ataması yapılan veya atanmaya hak kazandığı halde göreve
  başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla
  yanlış beyan vererek ataması yapılmayan adayların başvuru yapmaları halinde ÖYP
  puanlarına % 10 oranında kesinti uygulanacaktır.

  ”hocam burda 2012 aralıktan bahsetmiyo emin misiniz aralık 2012 de atananların puanının düşeceginden?”

  1. Hocam haklısınız biz de yeni inceledik, 1 yıl olarak değil 2 dönem olarak almışlar , yanlış bilgi vermişiz. 2012 aralık da atananların puanı düşmüyormuş.

   1. yani bu durumda 2012 aralık ayında yerleşenler tercih yaparken puanı kesilmeyecek mi? 2 dönem üst üste ibaresi önemli.1 yıl değil yani öyle mi?

    1. bunu bende merak ediyorum. aralık 2012 de atandım. ve tekar tercih yapmak istiyorum. puan kesintisi olacak mı?

     1. ben de bu durumu merak ediyorum. ancak yök iletişim merkezini aradığımda 2011-2012 ve 2013 te atanıp gitmeyenlerin de 3 yıl bekleyecekleri söylendi. bu ne derece doğrudur acaba? o dönemde sadece %10 kesinti söz konusu değil miydi?

   2. bir de bu bölüm var ama:
    OYP kapsamında araştrma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde
    göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, 10 uncu madde uyarınca
    kurumlannca ilişikleri kesilenler ile OYP araştrrma görevlisi kadrosunda bulunanlar üç yıl süre gegmeden yeniden Oyp ar.agtrma görevlisi kadrolanna başvuramazlar, bu süre geçtikten
    sonra yapılıacak ilk başvuruda Oyp puanı % l0 oranında düşürülür.

 20. dil puanı 65 in altında kalanlar için değişiklik olduğuna dair bir şey yok gibi geldi bana

 21. Merhaba,

  Ben yüksek lisansımı ÖYP kapsamında tamamladım, ancak bulunduğum üniversitede doktora programı yok. 35. madde işlemlerine başladım ancak rektörlük bunu reddetti ve 35 ile görevlendirme vermek istemediklerini söyledi. Yeni usul ve esaslara göre tekrar 35. madde görevlendirmesi isteyebilir miyim?

  “ÖYP Kapsamında yüksek lisansını bitirenlerin başka bir üniversitede doktoraya devam etmesi YÖK kuruluna bırakılmıştır.” bu madde benim durumum için geçerli midir? Bu durumda 35. madde görevlendirmesinde aradan üniversite çıkmış mı oluyor? Doğrudan YÖK mü ilgileniyor bu durumla?

  1. Hocam 35. madde işlemlerine başladım ne demek? ÖYP kapsamında yüksek lisans eğitimi aldığınız yerde doktora eğitimi yoksa, zaten kadronuz öyp üniversitenize geri aktarılır ve sizin bu durumda doktora tercihlerini beklemeniz gerekir.

    1. Hocam o zaman siz merkezi tercihlerde tercih yaptınız da rektörlük mü izin vermedi gitmenize? Eğer böyleyse yanlış bir durum var ortada. Eğer doktora programı için kendini bireysel başvuru yaptıysanız zaten kabul görmez. Merkezi alımlarda doktora programına yerleşirseniz 35 madde kapsamında gitmek için dilekçeyle bölümünüze/dekanlığınıza başvuru yaparsınız. Sonrasında dekanlık onay verilir ve rektörlüğe gönderilir orasıda onayı verir ve talebiniz YÖK’e iletilir. YÖK de 35 madde ile kadronuzu aktarır.

 22. ben sondan birinci maddeyi anlamadım !!diyelim ki kursun ortasında 65 puanı aldı dil kurunu bırakıp master yapıyorsa devam edebilir mi …

 23. “ÖYP Kapsamında yüksek lisansını bitirenlerin başka bir üniversitede doktoraya devam etmesi YÖK kuruluna bırakılmıştır.” deniyor.

  Ancak Usul ve Esasları okuyunca “ÖYP kapsamrnda yiiksek lisans elitimini tamamlayan aragtrrma gdrevlilerinin doktora e[itimlerine bir bagka yerde devam etmelerine yiiksekrifretim kurumunun teklifi iizerine Ytirtitme Kurulunca karar verilir”

  Yani bir değişiklik yok gibi, yoksa ben mi yanlış yorumladım?

  1. Önemli bir değişiklik var aslında, “İlgili Yüksek Öğretim Kurumun Teklifi” ibaresi eklenmiş. Önceden bireysel yapılıyordu başvuru ve reddediliyordu.

   1. Yani yine aslında yükseköğretim kurumu yani bağlı bulunduğumuz üniversitenin insiyatifi doğrultusunda hareket etmek zorunda kalmıyor muyuz? Ben ilk cümleyi okuduğumda aradan üniversitenin çıkarıldığını doğrudan YÖK’ün buna karar verdiğini algılamıştım.

 24. Bundan bir önceki atamada öyp ile atandım. Atanmadan önce yüksek lisans yapıyordum. 35. Madde fakülte tarafından reddedildi. 39 ile görevlendirme yapıyor (bittikçe yenileceğini söylediler) şimdi yeni esasa göre bizim kadro ilişkimiz hemen mi kesilecek biz fakülteye iki dönem içinde görevlendirmenin mecbur olduğunu söylemiştik ama onlar bir yolunu bulacaklarını söylediler. Ne yapmamız gerek?

 25. Merhaba hocam, aralık 2012 ‘de ÖYP kadrosuna atanan bir araştırma görevlisi bu alımlarda ÖYP tercihi yaptığında ÖYP puanı %10 kesilir mi?

   1. peki nazmi hocam, daha geçenlerde konuştuğumuz doktorada başarısızlık durumunda ilişik kesilmemesi durumu ne oldu? değişen şartlarda ilişik kesilmesi yine eklenmiş anlamadım, eski karar geçersiz mi yani bu durumda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu