GündemManşet HaberÖYP

ÖYP Başvuru ve Atama İstatistikleri 2010-2013

Türkiye yükseköğretim sistemi büyüdükçe, nitelikli öğretim üyesi ihtiyacı daha belirgin hale gelmiştir. Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çeşitli yurtiçi ve yurtdışı programlar içerisinde, bugün en işlevsel olarak Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ve 1416 sayılı kanun kapsamında yurtdışına lisansüstü eğitim amacıyla öğrenci gönderilmesinden bahsedilebilir.

2002 yılında ilk defa ODTÜ’de daha sonra ise Hacettepe, Ankara, Ege, Gazi, Boğaziçi ve İstanbul Teknik üniversitelerinde yürütülen ÖYP, özellikle yeni açılan üniversitelerdeki öğretim üyesi ihtiyacının karşılanması için, lisansüstü eğitim verme konusunda birikimli ve köklü üniversitelerden yararlanmayı amaçlamaktadır. 2002-2009 arasında DPT tarafından yürütülen ÖYP, 2010 sonrasında merkezi yerleştirme ile YÖK bünyesinde yürütülmektedir.

Bu çerçevede, 2010’da 1.644, 2011’de 2.233, 2012 yılında 3.385, 2013’te ise 2.824 kişi olmak üzere, ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapmak üzere toplamda 10 bin civarında araştırma görevlisi atanmıştır . Özellikle 2006 sonrasında açılan yeni devlet üniversitelerinin kadro ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ÖYP programı temel bir işlevi yerine getirmektedir. Tablo’ya bakıldığında, başvuru sayılarının yüksekliği pozitif bir durum olarak dikkat çekici olmasına rağmen, kazandığı halde göreve başlamayanlar nedeniyle yaklaşık dört bin kadronun kaybedilmesi üzerinde düşünülmesi, sistemin verimliliğini artırmak için bir takım tedbirler alınması gerektiğini hatırlatmaktadır.

 ÖYP kapsamında başvuran, yerleşen ve atanan aday sayıları 2010-2013

Ekran Resmi 2014-05-12 12.23.11

 

Kaynak: YÖK verilerinden derlenmiştir.

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Görüyorum ki hala para para diye ah edenler var. Bu ülkede 850 tl ye 4 kişi geçiniyor. Ales hakkında fikrimi belirtmek istiyorum. 3 dönem önceki alesler ile şimdiki alesleri bir tutamazsınız. O zamanlar hiç çalışmadan 80-90 garanti iken şimdi 70 alan şükrediyor. Bir de yds sınavındaki adaletsizlik. İlk yds sınavı baya sağlam bir sınavdı,sonraki 2,3 tanesi de öyle ancak son yapılan yds 80-90 puanlar havalarda uçuşmuş. nerede ölçüt kriter? Madem yds ye giriyoruz yds öyp de neden zorunlu değil? yerleşme durumuna gelince ben bir yere başvuru yaptım 1 puanla gitti. O üniversitede çalışan arkadaşım dedi ki açılan 2 kadrodan birine hiç gelen olmadı. Diğer gelen de üniversiteyi beğenmedi gitti. Anlayacağınız bizim kısmet de gitti maalesef. Gitmeyeceklerse neden başvurdular?

 2. Başka dönemleri bilmem ama kendi dönemim için yani 2013 ağustos için konuşayım. O zamanlar bu forumda çok aktiftim, çünkü lisanstan 2 ay önce mezun olmuştum ve boştum. Tüm günüm evde forum okumak yemek içmek ve yatmakla geçiyordu. Kadrolar açıklandı. Yanılmıyorsam yirminin üzerinde kadro vardı. Bunlardan 4 tanesi en iyi okullardandı 15-20 tanesi orta düzey okullardandı 4-5 tanesi de (okulun kötüsü olmaz) henüz kendini kanıtlayamamış doğu illerindeki okullardı.

  Kadrolar açıklandığı andan itibaren bölüm forumunda aktif biçimde yazdım.
  -Arkadaşlar istemediğiniz yeri yazmayın
  -Arkadaşlar yanlış beyanda bulunmayın
  -Arkadaşlar iki kere düşünün falan filan.

  Sonuçlar açıklandı. Ben en iyi diyebileceğimiz 4 okuldan birine yerleştim. 1 yıldır çalışıyorum. Forumdan tanıdığım bir arkadaşım da bu en iyi 4 okuldan birine yerleşti. Ancak işe başlamadı. Kendisi en iyi 4 okuldan birinin kadrosunu yaktı. Kim bilir kaç kişi o okulu istiyordu!. O okul benim 2. tercihimdi yani şu an çalıştığım yer olmasa orası olacaktı.Benzer şekilde orta düzey diye belirttiğim 15-20 okuldan birine atanan bir arkadaş da gitmeyerek kadroyu yaktı. Daha bunlar sadece benim bildiklerim. Bir de bilmediklerim vardır mutlaka.

  O yüzden kendi dönemim için 1346 yerleşen 847 atanan sayısına pek şaşırmadım. Yarıya yakını gitmiyor ve insanların hakkını yiyorlar. Yerleşip de gitmeyenler şunu unutmasın ki insanların haklarını yiyorsunuz ve onların eli yakanızda hem bu dünyada hem öbür dünyada.

  Bu vesileyle bir kez daha bu forumda emeğini ve bilgisini bizlerden esirgemeyen Nazmi Hoca’ya teşekkür ederim. Kendisi buralara yolu düşerse bana nasıl ulaşacağını biliyor zaten.
  Saygı ve sevgilerimle
  Mehmet
  2013 Ağustos ÖYP Araştırma Görevlisi

 3. Daha önceki öyp alımlarında tercih yapmak için aynı bölümden mezun olma şartı konmuşken, 2014 aralık öyp alımlarında lisans mezuniyetinin aynı bölümde olması şartı aranmaksızın, “… Bölümünden mezun olmak veya bu bölümde yüksek lisans yapıyor olmak veya bu bölümde doktora yapıyor olmak” şartıyla ilana çıkıldı. Benim bölümümdeki tüm bölüm ilanları bu şekildeydi. Acaba bundan sonra öyp de lisansta başvuralacak bölümden mezun olmuş olma şartı kardırıldı ve bu şekilde mi devam edecek? Bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

 4. Mülakat kesinlikle çare değil. Mülakatlarda torpil çok fazla oluyor. Yazılı sınavda da mutlaka hak etmeyenler giriyordur ama bence mülakat haksızlığa daha uygun.

  Bu arada, sayısal nasıl bilmiyorum ama ben şahsen sözel için Ales’in iyi bir sınav olduğunu düşünüyorum. Alesten başarılı olan birinin boş olacağını hiç sanmıyorum.

 5. güzel sanatlar seramik yüksek lisans mezunuyum. Fakat İngilizceden yüksek puan çekemiyorum. İşim yok öyle bekliyorum. Sizce ne yapmalıyım.

 6. Yukarıda yazılanları okudum. Fakat gülmekten kendimi alamadığım yorumlar olmuş. Öncelikle, ÖYP dışındaki öğretim görevlisi alımlarının gerçekten adaletli olduğunu söyleyeniniz mi var yoksa? 😀 Arkadaşlar bir tarafı suçlarken diğer tarafı savunur hale geçmeyin. En başta hata yapıyorsunuz demektir. Tablodaki veriler gerçekten kötü bir durumu sergilemiş. Buna dar birçok sebep var aslında. ÖYP alımlarını birçok şekilde araştırdım. Yalnız YÖK’ün ÖYP bölümüne gittiğimde, tamamen hayal kırıklığına uğramıştım. Çünkü ÖYP ile kazanmamıza rağmen bir tarafta Üniversitenin rest çekişi bir tarafta üniversitenin istemediği bir ilanı yayınlayan ÖYP departmanıyla karşı karşıyaydım. Zaten sözleşmelerin hepsini nerdeyse madde şeklinde aklımda, gitmeden bir şekilde elime alıp, notlarla gitmiştim. ÖYP ile açılan ilanları yayınlayan bölümün odasına gittiğimde; sorularımla karşımdaki bayanın ne kadar ÖYP den haberi olduğunu gördüm. Öncelikle, ÖYP için tavsiyelerim şunlar olacaktır:
  1) ÖYP her ne kadar köklü ve sağlam zemin gibi gözükse de personeller tamamen ne işle uğraştıklarından haberdar değil. ÖYP sözleşmesinden haberi yok çoğunun, ama o bölümdeki şb.md. yrd. olan bayan bu işin gerçek emeğini veren tek kişi olarak gördüm. İnşallah diğer personellerde sabah 10 sohbeti ve öğlen 4 çay vakitlerinin kendileri için verimli olabilecek bilgileri öğrenmekle uğraşılar.
  2) ÖYP ilanlarına bizzat dikkat edin. ÖYP her ne akdar lisansüstü tercihlerinizde kendi belirlediği koşullara göre tercih etmenizi sağlıyorsa, gittiğiniz üniversitede bu tamamen sorun çıkartan duruma dönüşüyor. çünkü tercih yaptığını lisansüstü kayıtınız için üniversiteler “kendilerine dışarıdan y.lisans veya doktora şartlarını” uygulamaya çalışıyorlar, İTÜ de böyle olduğu kesin. Ama sonuç olarak YÖK ve ÖYP her zaman baskın geliyor, sadece YÖK’ü arayıp karşınıza çıkan hiçbir şey bilmeyen operatörlere sorarak değil; tam tersine YÖK’ün ÖYP bölümüne giderek bu sorunları çözüyorsunuz.
  3) Ben ÖYP sistemini diğer dışarıdan alım yapan akademik ilan alımlarına göre çok daha adil olduğundan kesinlikle eminim. Evet bu durum alımlarda sadece ALES puanı yüksek olsun demek değildir. Ama, İTÜ de yaptığım y.lisansım ve şuan ki doktoramıda kullandığım transkript ve lisans diplomamı İTÜ kabule derken beni mezun eden üniversitemin akademik alımına başvurduğumda verdiğim belgelerime “İstenilen belgeler sağlanamadı” ibaresini görünce hepsinin “Allah Belasını Versin” dediğimi hiç unutmayacağım. Ama İTÜ de olmak gerçekten çok güzel.

  Evet alımlardaki bu orana dikkat edersek, bunu diğer adaylar için adaletsiz ve hak yeme olarak bende görüyorum. katılıyorum. Bu 3 yıl sürenin gelmesinin mantığını bu yüzden destekliyorum. Kişiler kendi tercihlerinde ciddi olsunlar. Gitmek istemediği yere gitmesinler. Aslında onları da anlıyorum, boşta durmak istemiyorlar. Ama bu tamamen hak yemektir. ÖYP ye güvenin arkadaşlar. emin olun bence bu sistem çok daha başarılı olacaktır. İnşallah akademik zam da gelirse durum daha çok güzel olacaktır.

 7. En az %30 da istifa eden ya da dil sorunu yüzünden atılan vardır. Yani asıl sayı daha da azdır. İlginin azaldığı sayılarla ortadadır.
  Özel sektörde veya devlette çalışan arkadaşlarımın en az kazananı 3750 tl maaş alırken 2400 tl maaş ile çalışmak ciddi canımı sıkmaktadır. Alternatif arayışı içindeyim her an istifa edebilirim.
  Tavsiyem okunmaması ticaret ile şansın zorlanmasıdır.

 8. Bu durm daha önce de dile getirilmişti… Özellikle ÖYP alımlarında mutlaka bir bilim sınavı uygulanmalı ve arkadaşların dediği gibi her kadro için en az 5 aday sınava alınmalı. Ayrıca 100’lük sistem dönüşümleri hala büyük sorun bu giderilmeli… ve özellikle hal-i hazırda doktora ve yüksek lisans’a devam eden adaylara öncelik tanınmalı ve işsiz olanları sistemin içerisine bir an önce dahil etmeli. Şahsen 5 yıl işsiz şekilde yüksek lisansı bitirip doktora yeterlik sürecini geçip okutman olarak atandım (zar zor) doktoram devam ediyor.. yani amacım belli 😀 sebebi ise yüzlük sistem çevirisindeki 12 puanlık fark… ve atananların göreve başlamamaları..

  1. arkadasım zaten öyp nin mantığı hocaların insiyatifini kaldırmak değil mi.. bu mülakat olayında kimin torpili büyükse onun düdüğü çalacak.. insan faktörünün ortadan kalması şart. ben okuduğum üniversitede eski araştırma görevlilerin bi kısmı; dekanın yeğeni, başka fakültede bir prof. un oğlu, falan filan yani.. kimin nazı kime geçerse o mülakattan başarılı çıkacak.. öyp nin mantığına mülakat ters..

   1. Hayır hoca inisiyatifini kaldırmak değil.. olmamalı. Neden diyeceksin. Önce devlet Profesörüne güvenmeli, sonra bilim sınavı derken yine merkezi bir sınavdan bahsediyorum üniversitelerce veya ösym tarafından kapalı zarfla gelen soruları adaya sunmak. bir çözüm olabilir.

 9. Bu adayların bir kısının da kendi isteği dışında yerleştirilmediğini unutuyorsunuz. ÖYP beni atamasına rağmen Anadolu Üniversitesi anabilim dalımı uygun görmedi ve burada çalışamazsın dedi. Bir başka arkadaşımın dosyasını da “uygun değildir” diye YÖK’e geri gönderdiler ve YÖK’ten de yerleştirilemez onayı geldi. Şimdi ikimiz de 3 yıl boyunca ÖYP’ye başvuramıyoruz. Eminim bu durumda olan başkaları da vardır. Yani başvuranların kararsızlığı, sorumsuzluğu ya da maaş mevzuu değil sorun olan. ÖYP sisteminin kendisi hatalı atamalar yapıyor ve kazananlar yerleştirilemiyor…

  1. Kesinlikle haklısınız ancak bunun oranı %2’sini geçmiyor. Mağdur durumda olanlara sözümüz yok ancak bir şekilde engellenmeli bu kadroların yanması.

   1. Demek istediğim de öyp’nin online sisteminin doğru çalışmadığı zaten. genel bir online sistem yerine her üniversiteye özel başvuru merkezi açsalar ve her kadro için ilk 5e gireni mülakatla alsalar, hem o 5 kişinin içinden gerçekten işe başlamak isteyen aday da çıkar, hem de bu online sistemin %2’ye yarattığı mağduriyet de çözülmüş olur.

 10. bu iş araştırma görevlilerinin ücretlerinin iyileştirmesi ile çözülür ancak. sen 3 sene de koysan 5 sene de koysan hiçbirşey değişmez çünkü araştırma görevlisi olan kişi görüyor ki maddi imkansızlıklar had saffada, bakıyor uzmanlık ya da devlette kadrolu başka iş imkanlarına, bulduğu zaman da direk oraya geçiyor. bu yüzden de sözleşmeyi imzalama süresini bilerek uzatıyor. zaten sözleşmeyi imzaladıktan sonra ayrılamaz. imzalamadan ayrılanlar da geriye dönüp öypli olmazlar. dolayısıyla 3 yıl kuralı hiçbir halta yaramıyacaktır. devlet gerçeği görmek istemediği için böyle saçma kurallarla milletin gözünü boyadığını zannediyor ama yanılıyor.

 11. O kadar insan çaba gösterirken bu durum kabul edilecek gibi değil. Kesinlikle önlem alınması gerekiyor. Kazandığın zaman gitmeyeceğin yeri neden yazarsın ki, başkasının hakkını gasp ediyorsun. İçleri nasıl rahat ediyor. Tamam bazıları elinde olmayan sebeplerden dolayı gidememiş olabilir ama bu sayı çok fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu