Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

ÖYP 2017 Bahar Dönemi Lisansüstü Eğitim Tercihleri Başladı!

23 Ocak 2017
ÖYP 2017 Bahar Dönemi Lisansüstü Eğitim Tercihleri Başladı!
       

2547 sayılı YÖK kanunun 33/a uyarınca atanan, daha sonra 674 sayılı KHK ile 50/d olarak statüleri değiştirilen ÖYP araştırma görevlileri için bahar dönemi lisansüstü eğitim tercihleri başladı.

ÖYP araştırma görevlileri 1 Eylül 2016 tarihinde 50/d statüsüne değiştirilerek 33/a araştırma görevlisi olmaktan çıkarılmıştı. Eylül ayında güz dönemi ÖYP lisansüstü tercihleri alındı.

65 ve üzeri YDS puanına sahip ÖYP araştırma görevlilerinin yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru yapabilmesi için kontenjanlar 23 Ocak 2017 itibariyle ilan edilerek 65 puan üzeri yabancı dil puanı olan ÖYP araştırma görevliler için tercihler açıldı.

ÖYP araştırma görevlileri 23 Ocak – 26 Ocak 2017 tarihleri arasında saat 17:00’a kadar lisansüstü eğitim tercihlerini belirtebileceklerdir.

Tercih yapmak için TIKLAYINIZ. (e-Devlet şifrenizin olması gerekir)

Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden anabilim dallarının lisansüstü eğitim kontenjanları için TIKLAYINIZ.

Açıklamalar

Yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerin lisansüstü eğitim tercihi yapabilmesi için;

– Özel yetenek sınavı ile lisansüstü eğitime öğrenci alınan programlar için üniversiteler tarafından özel yetenek sınavı yapılacaktır. Sınavın değerlendirmesinde ÖYP puanının %75’i özel yetenek sınavının ise %25’i baz alınacaktır. Özel yetenek sınavı kontenjanları için TIKLAYINIZ.

– Tercih yapacak ÖYP araştırma görevlilerinin YDS ve eşdeğerliliği kabul edilen sınavlardan en az 65 puana sahip olması gerekmektedir, ALES’ten 2014 Bahar ve sonrası olmak üzere son 3 sene içerisinde 70 puan ve üzeri puan almış olması gerekmektedir.

– ÖYP dahilinde yüksek lisanstan mezun olan araştırma görevlilerinin eğitim almış oldukları üniversitede doktora programı bulunmuyorsa ya da bu programların şartlarını karşılamıyorsa ilan edilen bu kontenjanlara başvuru yapabilirler.

– Atandıkları anabilim dalı haricindeki başka bir anabilim dalı lisansüstü eğitime başvuru yapacak ÖYP’lilerin programların aynı bölümde olması kaydıyla ilk atandıkları üniversiteden onay almaları gerekmektedir.

– Atandıkları üniversitede lisansüstü eğitim alan veya alacak olan araştırma görevlilerinin bu kontenjanlara başvuru yapmamaları gerekmektedir. 

– ÖYP araştırma görevlilerinden “Görsel İletişim Tasarımı” anabilim dalına atananlar, bu alanda bir lisansüstü program bulunmadığından, eğitimlerine “Grafik”, “Resim”, “Medya Tasarımı” veya “İletişim Tasarımı ve Yönetimi” alanlarında devam edebilirler.

– Bir yabancı dilin “… mütercim tercümanlık” anabilim dalına atanmış olan ÖYP’lilerin bu alanlarda çok fazla lisansüstü eğitim programı bulunmaması nedeniyle, eğitimlerine  “Çeviribilim” veya “Çeviri ve Kültürel Çalışmalar” programlarında devam edebilirler.

– Araştırma görevlileri, iki üniversite tarafından yürütülen ortak lisansüstü eğitim programlarına açıktan başvuru yapamazlar, ilan edilen bu kontenjanlara başvuru yapmaları gerekir.

– ÖYP araştırma görevlileri lisansüstü tercihlerini 23 Ocak – 26 Ocak 2017 saat 17:00’a kadar yapabileceklerdir. Özel yetenek ile kabul edilen programlara başvuru yapacakların ilgili üniversiteye başvuru yapmaları, sınav tarihleri ve kabuller ile alakalı duyular için üniversiteden bilgi almaları gerekmektedir.

Not: Açıklamalar daha anlaşılabilir olması adına sadeleştirilmiştir, orijinali için TIKLAYINIZ.

       

BENZER HABERLER