Akademik Personel | 27 Ocak 2021, Çarşamba

ÖYP 2016 Bütçe Kanununda Yer Almayacak mı?

22 Eylül 2015
ÖYP 2016 Bütçe Kanununda Yer Almayacak mı?
       

 Yükseköğretim Genel Kurulu, 27 Ağustos’ta aldığı kararla 2016 yılından itibaren ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) uygulamasını kaldırmaya karar verdi.

Kararı bir yazıyla Maliye Bakanlığı’na bildiren YÖK 2016 yılı Bütçe Kanununa ÖYP ile ilgili hüküm konulmamasını istedi. YÖK’ün bu kararının altında tıpkı KPSS sınavının kaldırılmak istenmesinde olduğu gibi üniversitelerde kadrolaşma arzusunun yattığı ifade ediliyor.

ÖYP YÖK’ün Kararı Üzerine Kaldırıldı!

 

BÜTÇE KANUNU OYUNU

ÖYP ile her yıl merkezi Yönetim bütçe kanunlarıyla araştırma görevlisi kadrosu veriliyor. Bu kanunlarda verilen kadro sayısı kadar araştırma görevlisi YÖK tarafından puanlarına göre merkezi olarak atanıyor. Merkezi yerleştirme olması nedeniyle torpil ve kayırmacılığa imkan tanımayan ÖYP, her yıl Bütçe Kanununa konulan bir hükme dayanılarak yürütülüyor. Bütçe kanunları yıllık olduğundan, bütçe kanununda ÖYP’ye ilişkin bir maddeye yer verilmemesi, uygulamayı durdurmak için yeterli sayılıyor. Bütçe Kanunu tasarısını hazırlayan Maliye Bakanlığı, ilgili hükme 2016 yılı Bütçe Kanununda yer vermeyecek.

blank ÖYP’nin Kaldırılmasını Forumda Tartışıyoruz

Kaynak: Taraf

       

Kolay Hobiler