GündemSlayt Haber

ÖSYM’nin Tüm Soruları Yayınlaması İçin Dilekçe

ÖSYM, Anayasa Mahkemesinin yürürlüğü durdurma kararına rağmen hala soruların yüzde 10’nunu yayımlıyor.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 2. maddesine eklenen fıkrayla, “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar”, 4982 sayılı Kanun kapsamı dışına çıkarılmıştı.

Ancak bu düzenlemenin yürürlüğü, Anayasa Mahkemesince durdurulmuştur. Yürürlüğü durdurma kararı 6 Aralık 2014 tarihli, Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Tıklayınız.

Anayasa Mahkemesinin söz konusu bu kararına rağmen ÖSYM sınav sorularını ya yayınlamamakta ya da yüzde 10’nunu yayınlamaktadır.

Örneğin, 6 Aralık tarihinden sonra yapılmış olmasına rağmen idari hakimlik soruları hala yayımlanmamıştır. Aynı şekilde 21 Aralık’ta yapılan adli hakim adaylığı sınav soruları da yayınlanmamıştır.

Yürütme Durdurmaya Rağmen e-YDS Sorularının Hepsi Açıklanmadı 

Elektronik yabancı dil sınav sorularının ise sadece yüzde 10’unu yayımlanmıştır.

ÖSYM soruları kendiliğinden yayımlamadığı için, adayların ÖSYM’ye başvurarak 4982 sayılı Kanuna göre soruları ve cevapları istemesi mümkündür. ÖSYM’nin bu talebe olumsuz yanıt vermesi halinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna itiraz edilmelidir. Kurulun daha önceki emsal kararlarından dolayı, itiraz olumlu sonuçlanacaktır.

İŞTE ÖRNEK DİLEKÇE

ÖSYM BAŞKANLIĞINA
(ÖSYM 06800 Bilkent / ANKARA)

… tarihinde yapılan … sınavına girdim. 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunun uyarınca, girmiş olduğum sınava dair soru ve cevapların aşağıda gösterilen mail adresime iletilmesi hususunda gereğini arz ederim.

İmza
Ad soyad

T.C.No:

Adres: ..
Mail adresi:

Kaynak: Memurlar.net 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ales icin gerekmez belki ama lys kpss gibi kritik sinavlar icin sorular bir sekilde gosterilmeli, en azindan bir gozetmen esliginde gormek isteyene gostermeliler, yoksa ogrenci nerde hata yaptigini nereden bilsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu