GündemManşet Haber

ÖSYM’den KPSS İçin Müfredat Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI
(7 Temmuz 2014)

Bugün bazı basın organlarında 5 Temmuz 2014 Cumartesi sabah oturumunda uygulanan 2014-KPSS Lisans Sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi kısmında kılavuzda belirtilen müfredata uyulmadığı ve Atatürk İlke ve İnkılaplarından az sayıda soru yöneltildiği iddialarına yer verilmiştir. Öncelikle Merkezimiz Başkanlığınca uygulanmakta olan Kamu Personeli Seçme Sınavında sorulacak testlerin kapsamları ve ağırlıkları Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri gereğince Devlet Personel Başkanlığı ile birlikte belirlenmektedir. Müfredat diye bahsedilen “test kapsamları” ile bir test içindeki test konuları ve ağırlıkları, kaynağını doğrudan kanun veya yönetmelikten değil Devlet Personel Başkanlığı ile Merkezimizce yapılan çalışmadan almaktadır. Dolayısıyla iddia edildiği gibi bir mevzuat hükmüne aykırılıktan bahsetme imkanı bulunmamaktadır.

blank

 KPSS 2014 Zor muydu? Kolay mıydı?

Diğer taraftan bahsi geçen Sınavın Genel Kültür kısmının Tarih testleri ağırlığı yaklaşık % 45 olup bunun yaklaşık % 5’i Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesindeki Türk Devletlerinden, yaklaşık %15’inin Osmanlı Devletinden, yaklaşık %20’sinin Atatürk İlke ve İnkılaplarından, yaklaşık %5’inin ise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden sorulması öngörülmüş, bu değerlere tekabül eden Atatürk İlke ve İnkılaplarından 10 soru yöneltilmiştir. Sınav Kılavuzunda da oranların yaklaşık değerler olduğu açıkça belirtilmiş olupher yıl bu soru adedi 10-14 arası oluşmaktadır. Bu sınavda da Atatürk İlkeleri ve İnkılaplarından 10 test sorusu yöneltilmiş olmasının kılavuza aykırı olduğunu kabul etmek mümkün değildir.

Kamuoyuna ve adaylara duyurulur.

 ÖSYM BAŞKANLIĞI

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Yapılan duyuru haklı ise soruları yayınlayabilirsiniz ve uzmanlar da o soruları görsün ki diktatörlük devri sona ersin yoksa oturduğunu z yerde konuşmak çok kolay ve basit

  2. Eskiden bu tip yalanlar gizli saklı söylenir ya da güzel bi kılıf uydurulup öyle aktarılırdı. Artık milletin gözünün içine baka baka söylenir hâle geldi. Yakında soru kitapçığı bile vermeyip verdik derler bunlar !!!

  3. Sormuş olduğunuzu iddia ettiğiniz o soruları yayınlayın da bütün Türkiye görsün o zaman! Kimin doğru kimin yalan dediği ortaya çıkar!..

  4. Atatürk ilke ve inkılaplarından, kongrelerden, kurtuluş savaşından, cephelerden … soru geldi de biz 1 milyon kişi olarak görmezlikten geldik :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu