Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

ÖSYM’den e-ALES’e İlişkin Açıklama

27 Ocak 2017
ÖSYM’den e-ALES’e İlişkin Açıklama
       

28.01.2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan e-ALES deneme sınavında adaylar YDS’den farklı olarak müsvedde kağıt kullanacaktır. Bu müsvedde kağıdının kare kodunu sisteme kayıt esnasında adayın kendisi ile eşleştirmesi gerekecektir. Adaylar kayıt esnasındaki mevcut kamera ile çekeceği fotoğraf sonuç belgesinde kullanılacak. Kare kod eşleştirme işlemi ve fotoğraf çekme işlemine dair talimatlar şu şekilde olacaktır:

Müsvedde kağıdı için kare kod eşleştirme ve fotoğraf çekme işlemleri aşamaları

Adım 1 : Sanal klavye kullanarak TC kimlik no girdikten sonra “TC Kimlik No Gir” butonuna basınız.

Adım 2 : Öncelikle “Karalama kağıdı kaydet” butonuna basınız.

Adım 3 : Müsvedde kağıdının sağ üst kısmında kare kod bulunur, kare kodu kameraya yaklaştırarak ekrana sığmasını sağlayınız.

Adım 4 : Kamera kare kodu tanıdığında kendisi otomatik olarak işlemi sonlandırır. Ardından fotoğraf çekme aşamasına geçilir. “Kamerayı aç” butonuna basınız.

Adım 5 : Ekranı ortaladığınızdan emin olduktan sonra “fotoğraf çek” butonuna basınız.

Adım 6 : Ekranda beliren alanı farenin sol tuşu ile sürükleyerek yüzünüzü ortaladığından emin olduktan sonra “kontrol et” butonuna basınız.

Adım 7 : Fotoğrafın son hali ekranda göründüğünde, eğer uygun olduğunu düşünüyorsanız, “kaydet ve çık” butonuna basınız, seçili alanı değiştirmek için “kontrol et” butonuna basarak, farenin sol tuşu ile kaydırma işlemi yapabilirsiniz. Eğer fotoğrafı yeniden çekmek istiyorsanız, “fotoğrafı değiştir” butonuna basınız.

Adım 8 : Gelen ekranda “onayla” butonuna basarak fotoğraf çekme işlemini sonlandırabilirsiniz.

Fotoğraf çekme işlemi sırasında gözlerinizin kapalı olmadığından, başınızın sağa ya da sola dönük olmadığından ya da kameradan çok uzak olmadığınızdan emin olunuz. Çektiğiniz fotoğrafın aynı “vesikalık fotoğraf” çekiminde olduğu gibi olmasına dikkat ediniz.