Akademik Personel | 19 Temmuz 2019, Cuma

ÖSYM Yeni Başkanı Göreve Başladı

ÖSYM Yeni Başkanı Göreve Başladı
       

ÖSYM Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Ömer Demir, görevi selefinden devraldı. Ömer Demir, “Sınav güvenliği bakımından şu anda ÖSYM takdir edilecek bir düzeyde” dedi.

ÖSYM Başkanlığından görev süresinin dolması nedeniyle ayrılan Prof. Dr. Ali Demir, görevini Prof. Dr. Ömer Demir’e devretti. Ali Demir, kurum çalışanlarına veda ederek, ÖSYM’den ayrıldı.

ÖSYM’deki devir teslim töreninde, Ali Demir, 20 Eylül 2010’da görevini devralırken o dönem YÖK Başkanvekili olan Ömer Demir’in kendisini kuruma getirdiğini hatırlattı.

Ömer Demir’in de görüşleri doğrultusunda sınav güvenliğini esas alan bir çalışma başlattıklarını ifade eden Ali Demir, Türkiye’nin temel direklerinden birisi olan ve sosyal barışın temini sağlamaya büyük katkısı bulunan ÖSYM’de 4,5 yılda önemli gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Bu 4,5 yılın kendileri için zor geçtiğini belirten Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2011’de belki de Türkiye’nin karşılaştığı en büyük iftira kampanyasıyla karşılaştık. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki biz hiç bir adaya tek bir adaya dahi haksızlık edilmesine göz yummadık. Tek bir adayın haksız bir kazanç elde etmesine göz yummadık asla da göz yummayacağız. O gün öyle bir algı, bir kampanya oluşturuldu ve daha sonraki süreç gösterdi ki bu tamamen iftiraydı. Daha sonraki süreçte her adaya farklı soru kitapçığı, sınav güvenlik uygulamaları ve soru havuzu yazılımları, tüm bilişim sistemleriyle Türkiye’nin gururu olacak bir ÖSYM kurguladık, oluşturduk. Bundan gurur duyuyorum.”

ÖSYM’nin çok önemli bir başarıya imza atarak 2 milyona yakın adayın katıldığını Yükseköğretime Geçiş Sınavını (YGS) 3,5 günde açıkladığını hatırlatan Demir, bunu hız tutkusu adına değil adaylara saygı duydukları ve katkı sağlamak istedikleri için yaptıklarını belirtti.

“Güzel bir altyapı oluşturuldu”

Yeni ÖSYM Başkanı Demir ise 2010 kendisinin YÖK Başkanvekili olduğunu anımsatarak, “O zaman ÖSYM YÖK’ün bir birimiydi. Aklımın ucundan geçmezdi bir gün böyle bir devir teslim töreninde birlikte olacağımız. Bu ilginç bir anekdot” dedi.

O günden itibaren ÖSYM’ye ilişkin her gelişmeyi takip ettiğini ve gerektiğinde birinci kaynaktan bilgi aldığını anlatan Ömer Demir, “Burada güzel bir altyapı oluşturuldu. Sınav güvenliği bakımından şu anda ÖSYM takdir edilecek bir düzeyde. Bu sınav güvenliği, nesnellik, güvenilirlik, ÖSYM’nin en büyük sermayesi. Dolayısıyla bunu koruyarak devam ettirmek en önemli işlevi olacaktır. Çünkü nesnelliği, objektifliği, güvenilirliliği kaybettiğinizde yapacağınız diğer tüm işlerin değeri düşecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, kurum çalışanlarına teşekkür ederek Başkanlıktan ayrıldı. Ömer Demir’e Ali Demir’i uğurladı ve başarılar diledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

BENZER HABERLER